Вітамін А - джерела, значення і користь для організму

  1. Значення і користь для організму
  2. Джерела вітаміну А ретинолу каротину
  3. У яких продуктах міститься
  4. Як поповнити організм вітаміном А

Вітамін А недарма займає перше місце в «вітамінному алфавіті». Він дуже важливий і бере участь у всіх основних функціях нашого організму. Тому і значення його для здоров'я дуже велике. Джерел вітаміну А в природі безліч, всі продукти дуже доступні, корисні і смачні. Ми розповімо вам про користь і в яких продуктах міститься вітамін А, а ви вибирайте, що більше подобається.


Зміст статті:


Значення і користь для організму

Звичайно, логічним буде почати розмову зі значення вітаміну А для нашого здоров'я.

Без вітаміну А неможливо здоровий стан епітелію шкіри. Якщо у вас «гусяча шкіра», яка найчастіше з'являється на ліктях, стегнах, колінах, гомілки, якщо слущивается шкіра на п'ятах і з'явилася сухість шкіри на руках або виникають інші подібні явища, це означає, що вам бракує вітаміну А. Цей вітамін перешкоджає злущування внутрішніх слизових оболонок кровоносних судин, жовчо-та сечовивідних шляхів.

Вітамін А оберігає нас від наслідків контакту із забрудненим повітрям, при стресах і хворобах, які різко знижують запас цього вітаміну в організмі.


Як отримати максимальну користь від вітаміну А? Завжди необхідно дотримуватися класичне рівновагу: каротину в 3 рази більше, ніж ретинолу (власне вітаміну А).

Вітамін А особливо необхідний для нормального функціонування статевих залоз - гонад. Його недолік може викликати порушення менструального циклу у жінок і безпліддя (стерилізацію) у чоловіків. Дуже важливо те, що вітаміну А приписується здатність підвищувати опірність до ракових захворювань. На перший погляд це здається неймовірним. Але в науковому світі цей факт був доведений експериментально. Вітамін А може рятувати від цієї чуми XX століття не тільки і людей і тварин.

Особливо важливо знати про це курцям, тому що при нестачі вітаміну А ризик захворювання на рак гортані зростає в багато разів. Вважається, ніби «трубка менш шкідлива». Але вже 200 років тому було відомо, що рак губ пов'язаний з курінням трубки. А ризик захворювання на рак легенів для курців в 25 разів більше, ніж для некурящих. Куріння може викликати також рак горла, гортані, піднебіння, сечового міхура, підшлункової залози. Треба прийняти закон: курити не можна!


Щитовидна залоза управляє активністю певного типу клітин - лімфоцитів Т (крім них, в крові знаходяться лімфоцити А і В), вона ж розпоряджається і імунною системою. Правильне функціонування цієї залози визначає зміст в організмі достатньої кількості вітаміну А і рівень магнію. Коли в організмі мало вітаміну А і магнію, щитовидна залоза втрачає свої захисні властивості. І це може спричинити за собою білокрів'я.

Яке ще значення вітаміну А для нашого організму? Багато вчених і клініцисти вважають, що достатня кількість продуктів, багатих вітаміном А, в нашій дієті допомагає попередити не тільки рак, але і судинні і серцеві захворювання: гіпертонію, тромбофлебіт, виразки шкірні та кишечника, а також інші хвороби, оскільки вітамін А відноситься до «шкірним» вітамінам. Встановлено, що прийом на початку нападу сінної лихоманки 150 мг вітаміну А може попередити напад.


Наш організм отримує вітамін А від продуктів тваринного і рослинного походження. Власне вітамін А називають ретинолом, але в організмі тварин і людини вітамін А утворюється з каротину - так званого провітаміну А. Назва «каротин» вітамін А отримав від моркви «каротель».

Джерела вітаміну А ретинолу каротину

Основним джерелом ретинолу (вітаміну А) є: вершкове масло (несолоне), вершки, яєчний жовток, печінку риб, нирки, печінку тварин, кисломолочні продукти. Але надлишок продуктів тваринного походження, багатих вітаміном А (ретинолом), може призвести до розвитку раку.


Джерела каротину (провітаміну А) - абрикоси (свіжі та сушені), морква, зелені овочі, капуста (всіх видів), зелені рослини, салат-латук, картопля, слива, всі жовті фрукти і овочі.

Найкраще споживати в день 2 моркви (сорт «каротель»), насіння гарбуза або соняшника, капусту брокколі.

Скільки б бід могли уникнути підлітки, дорослі і літні чоловіки, якби знали, як потрібні організму гарбузове насіння. Справа в тому, що в їх склад входить дуже багато корисних речовин - таких як вітаміни Е, A, D, К, велика кількість мікроелементів. Якщо у підлітка з'являються прищі, вугрі, жирна лупа на шкірі голови, порадьте йому є гарбузове насіння, фрукти та овочі помаранчевого кольору, і тоді від лупи і прищів не залишиться і сліду.

Окремо треба сказати про риб'ячому жирі. До недавнього часу вважалося, що він дуже корисний, що в ньому міститься багато вітамінів А і D. Однак дослідження останніх років показали, що саме риб'ячий жир сприяв виникненню онкологічних хвороб.


Крім того, потрібно завжди враховувати, що вітамінна активність каротину в 3 рази менше, ніж ретинолу. Оскільки до продуктів, що містять каротин, в основному відносяться продукти рослинного походження - живі, природні, природні, а не промислові, то їх необхідно з'їдати в природному стані і в 3 рази більше, ніж продуктів тваринного походження, багатих ретинолом.

У яких продуктах міститься

Тепер перейдемо безпосередньо до головних джерел вітаміну А.


У таблиці нижче вказані продукти, в яких міститься вітамін А (в ME на 100 г продукту)

Продукти Ретинол Каротин Печінка яловича 15000 - Печінка свиняча 5000 - Масло вершкове 2000 - Печінка теляча 4000 - Сметана 700 - Сир (нежирний) 130 - Сир жирний 800 - Оселедець 110 - Молоко 90 - Морква - 15000 Зелень петрушки - 13000 Щавель, горобина - 10000 шпинат - 10000 Салат - 3200 Чорнослив - 2000 Гарбуз - 1600 Помідори - 850 Горох - 800 Гриби лисички - 800 Персики - 750 Абрикоси - 700 Капуста білокачанна - 630 Квасоля зелена в стручках - 450 Слива - 370 Ожина - 300 Горошок зелений - 200

Як поповнити організм вітаміном А

Познайомившись зі змістом вітаміну А в різних продуктах, ми розуміємо тепер, що в літній період необхідно заготовлювати на зиму помідори, зелень, капусту, зелений горошок, абрикоси, сливи, чорнослив, а влітку, природно, побільше вживати свіжих овочів і фруктів, багатих каротином . З'їдаючи морква, не забувайте про бадиллі: сушіть її, а взимку заварюйте чай і пийте, а влітку посипайте нею салати разом із зеленню петрушки, редиски, молодий ріпки, кропу, кінзи, цибулі, щавлю і т. П. Можна зелень засушити і залити на 1 годину рослинною олією; таким маслом можна заправляти салати, вінегрети або соуси до картоплі, квасолі, горошку, зерновим страв. Це позбавить вас від геморою, судинних, шкірних і багатьох інших хвороб.

Однак одні овочі надзвичайно багаті вітаміном А, а інші практично його не містять. Цей факт досі не знайшов наукового пояснення. Можна висунути лише припущення, що, очевидно, поєднання якихось інгредієнтів, невідомих поки що науці, набагато цінніше для нашого організму, ніж окремі інгредієнти.


Слід також звернути увагу на те, що зелені овочі (зелений горох, квасоля, сочевиця, навіть капуста) багаті вітаміном А, але в міру дозрівання вони його втрачають. У більшості рослин, багатих вітаміном А, він переважно міститься в листі, тоді як, наприклад, в ріпі і моркви він накопичується саме в тій частині, яка ніколи або дуже мало бачить сонячного світла.

Автор: Гатаулина Галина
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: вітамін А

Як отримати максимальну користь від вітаміну А?
Яке ще значення вітаміну А для нашого організму?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация