Внутрішня політика в 1762 - 1796 рр. Катерина II

У 1762-1796 рр. в Російській імперії правила Катерина II (рис. 1). З одного боку, це була велика і прекрасна епоха: будівництво палаців, ідеї Просвітництва, спілкування з іноземними вченими і так далі. З іншого - це безліч внутрішніх проблем, які були вирішені тільки згодом її спадкоємцями.

1)

Мал. 1. Катерина II - російська імператриця ( джерело )

В кінці 1761 р до влади прийшов Петро III (рис. 2), чоловік Катерини II. Йому вдалося Процарствовав менше півроку. Ті люди, на чолі з його дружиною, які його згодом скинули, створили про нього уявлення як про дурному, некультурного людині, русофобії, але в той же час при ньому було підписано чимало дійсно тямущих законів, наприклад: Указ про секуляризації церковних земель, Маніфест про вольності дворянській, ліквідація Таємної Канцелярії і інші. Більш того, Петро III хотів зрівняти в правах людей усіх віросповідань - він фактично припинив гоніння на старообрядців. Але в характері імператора були такі риси, які привели його згодом до повалення з престолу, а потім і загибелі. Петро III виховувався як майбутній шведський король, і це дало про себе знати оточуючим його людям тим, що в його поведінці простежувалося презирство до Росії. Крім того, він був різким людиною.

Мал. 2. Петро III - російський імператор, чоловік Катерини II ( джерело )

Катерина II за допомогою гвардії зробила переворот, поваливши свого чоловіка Петра III c російського престолу, і зайняла його місце. Також в перевороті Катерині допомагала її подруга Е. Дашкова (рис. 3), яка згодом стала главою Академії Мистецтв і Академії Наук, і брати Г. Орлов і А. Орлов (рис. 4).

4)

Мал. 3. Е. Дашкова - подруга Катерини II, глава Академії Мистецтв і Академії Наук ( джерело )

Дашкова - подруга Катерини II, глава Академії Мистецтв і Академії Наук (   джерело   )

Мал. 4. Брати Орлови - Григорій і Олексій - фаворити Катерини II ( джерело )

Катерина II була чудовою особистістю: рішуча, розумна, освічена. Крім того, вона прекрасно вміла розуміти своїх підданих. Імператриця, чистокровна німкеня, дала зрозуміти росіянам, що обожнює Росію. Катерина дійсно любила Російську імперію. Вона відвідувала різні церкви, святі місця, багато міст Росії, підкреслюючи цим, що, на відміну від свого чоловіка, вона дуже любить країну. Більш того, Катерина все життя вчилася і проявляла інтерес до всього нового.

Ще одним важливим моментом у житті Катерини II були її численні фаворити (тобто коханці): їх було близько 22, не рахуючи чоловіка. Деякі лідери імператриці були завжди поруч з нею і допомагали їй управляти державою (наприклад, Потьомкін, Орлови та інші), а інші були з нею просто заради розваги.

Ставлення Катерини II до поваленим правителям, які представляли потенційну загрозу для її влади, було вкрай негативним. Її чоловік Петро III був убитий, що сидів в Шліссельбурзькій фортеці спадкоємець престолу Іван Антонович при спробі звільнення також був убитий. Павло I (рис. 5), син Катерини II, якому вона обіцяла передати владу після досягнення нею повноліття, так і не дочекався влади при її житті.

Мал. 5. Павло I - син Катерини II ( джерело )

Внутрішню політику Катерини II в Росії прийнято називати «освічений абсолютизм». У Російській імперії в другій половині XVIII ст. панувала ідеологія Просвітництва: Катерини намагалася використовувати у своїй політиці основні ідеї закордонних філософів - Монтеск'є, Руссо, Вольтера, Дідро та інших. Прикладом тому може служити принцип верховенства закону: при Катерині були видані грамотні розумні закони, яким підпорядковувалися всі - від підданих до государині.

Епоха «освіченого абсолютизму» характеризувалася активним розвитком освіти, науки, культури та економіки. Крім того, під час правління Катерини II в Росії з'явилася теорія суспільного договору: це означало, по ідеям філософів, що люди зібралися колективно і домовилися про позбавлення деяких своїх прав на користь держави на благо громадського порядку; отже, піддані повинні поважати свого правителя, а государ повинен мудро правити своєю державою і підданими. Саме таку роль і намагалася грати Катерина, і багато у неї виходило.

В історичній науці є дві точки зору на період правління Катерини II. Перша полягає в тому, що Катерина дійсно щиро проводила політику освіченого абсолютизму і рухала Росію до прогресу, щоб вона встала нарівні з передовими країнами Європи. Такої ж думки дотримувався Вольтер. Друга точка зору на політику «освіченого абсолютизму» полягала в тому, що дана політика імператриці була лише маскою, а за нею стояла жорстка політика кріпацтва. У обох точок зору є право на існування: можна підібрати факти, які будуть виступати на підтримку однієї чи іншої сторони.

Варто згадати те, що Катерина зійшла на престол в результаті палацового перевороту, і якби вона вела політику проти інтересів дворян, то її б скинули, як і її чоловіка.

У 1767 р зібралася Покладена комісія (рис. 6) для розробки нового зводу законів, так як до Катерини понад ста років не перевидавалися склепіння законів Російської імперії. Катерина II написала наказ членам комісії, що вони повинні були зробити в ході її засідання. Крім призначених людей в комісії брали участь депутати від різних станів, за винятком кріпаків. Робота Покладений комісії не привела до якихось відчутних результатів. Майже відразу ж після початку роботи комісії почалася критика кріпосного права її депутатами, але всерйоз щось зробити або змінити у Катерини II і членів комісії не вийшло. Незабаром після початку російсько-турецької війни 1768-1774 рр. Покладена комісія була розпущена.

Покладена комісія була розпущена

Мал. 6. Засідання Покладенийкомісії в 1767 р ( джерело )

Крім того, Катерина провела реформу Урядового Сенату: він позбувся виконавчої влади, але став контролюючим органом.

У 1775 р уряд Катерини провело губернську реформу. Російська імперія була поділена на 50 губерній (на чолі з губернаторами), які ділилися на повіти (на чолі з капітанами-исправниками). У зв'язку з цим зросла роль Дворянського зібрання і ватажків дворянства.

В ході губернської реформи була проведена і судова реформа: у країні чітко сформувався становий суд - окремі органи судової влади були для дворян, городян і селян, кріпаків у незначних справах судив сам поміщик.

В 1785 Катерина II видала скаржитися грамоту містам, тобто була поведена міська реформа. Міста отримали самоврядування, їх населення ділилося на шість груп, і, в залежності від приналежності до міської групі, у городянина були різні права на виборах.

Після Пугачовського повстання, в 1775 році була ліквідована Запорізька Січ разом з гетьманством на Україні.

Таким чином, можна сказати, що реформи державного устрою уряду Катерини II в цілому вдалися, апарат управління був збудований.

У 1785 р була видана Жалувана грамота дворянству, в якій були перераховані і закріплені всі права дворян, включаючи володіння землею і селянами. Завдяки цій грамоті кріпаки в Росії фактично стали безправними і перетворилися в рабів.

У 1765 р був прийнятий указ, за яким селян можна було засилати до Сибіру на каторгу. У 1767 р був виданий указ, за яким селянам заборонили скаржитися на своїх поміщиків. Більш того, кріпосне право поширювалося і на інші території Російської імперії: наприклад, Катерина прикріпила до землі українців. І тільки в кінці свого царювання імператриця неформально, що не видаючи ніяких указів, закривала очі на те, що Г.А. Потьомкін (рис. 7) селіл в Криму селян-кріпаків селян, так як потрібно було освоювати південні землі Росії.

7) селіл в Криму селян-кріпаків селян, так як потрібно було освоювати південні землі Росії

Мал. 7. Г.А. Потьомкін ( джерело )

В галузі освіти можна виділити дві основні реформи - в 1782 і 1786 р., За цим реформам в губернських повітових містах були створені системи народних училищ. Крім того, слід виділити І.І. Бецкого (рис. 8), який намагався створити кілька типів закритих установ, з яких найвідомішим був Смольний інститут шляхетних дівчат. Головна ідея Бецького була в тому, що виховання повинно бути в першу чергу, освіта другорядне.

Мал. 8. І.І. Бецкой - освітній діяч під час правління Катерини II ( джерело )

З одного боку, політика «освіченого абсолютизму» Катерини II - це досить серйозні зміни в державній сфері, економіці, освіті та культурі. З іншого боку, ніяких кардинальних реформ проведено не було. Більш того, кріпацтво утвердилося в найважчій для селян формі. Абсолютизм як система влади повністю утвердився в Російській імперії, і ніякого обмеження влади монарха не було.

Список літератури

1. Борзаковський П.К. Імператриця Катерина Друга Велика. - М .: Панорама, 1991.

2. Брикнер А.Г. Історія Катерини II. - М .: Современник, 1991.

3. Катерина II і її час: Сучасний погляд / Філософський століття, альманах. № 11. - СПб., 1999..

4. Катерина: Шлях до влади / Я. Штелин, Мізері, Т. Димсдейл і ін. - 2-е вид. - М .: Фонд Сергія Дубова, 2012.

5. Каменський А.Б. «Під захистом Катерини ...»: Друга половина XVIII століття. - СПб., 1992.

6. Лазукова М.М., Журавльова О.М. Історія Росії. 8 клас. - М .: «Вентана-Граф», 2013.

7. Ляшенко Л.М. Історія Росії. 8 клас. - М .: «Дрофа», 2012.

8. Павленко Н.І. Катерина Велика. - М .: Молода гвардія, 2000..

Додаткові рекомендовані посилання на ресурси Інтернет

1. Інтернет портал «Elcocheingles.com» ( джерело )

2. Інтернет портал «Russia.irrata.com» ( джерело )

3. Інтернет портал «Az.lib.ru» ( джерело )

4. Інтернет портал «Studopedia.ru» ( джерело )

Домашнє завдання

1. Охарактеризуйте Катерину II як особистість. Як ви думаєте, які особливості її особистості дозволили їй стати імператрицею і правити Росією протягом довгого часу?

2. Що таке політика «освіченого абсолютизму» і в чому вона виражалася?

3. Які реформи в сфері державного устрою були проведені при Катерині II? До чого це призвело?

4. Яке значення мала Жалуванаграмота російському дворянству і укази проти кріпосних селян?

5. Назвіть тенденції в галузі освіти, які відбувалися при Катерині II.

Як ви думаєте, які особливості її особистості дозволили їй стати імператрицею і правити Росією протягом довгого часу?
2. Що таке політика «освіченого абсолютизму» і в чому вона виражалася?
3. Які реформи в сфері державного устрою були проведені при Катерині II?
До чого це призвело?
4. Яке значення мала Жалуванаграмота російському дворянству і укази проти кріпосних селян?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация