Вологда - місто, де різьблений палісад - Wanderings.Online

  1. відстані
  2. Історія Вологди
  3. пам'ятки Вологди
  4. пам'ятники Вологди
  5. Що привезти з Вологди
  6. Вологодське масло

Вологда - один з найкрасивіших міст російської Півночі. Заснований в 1147 році. До кінця XIV століття був у володіннях Великого Новгорода. Пізніше Іван Грозний хотів перенести сюди столицю, але не сталося. Неодноразово бував у Вологді Петро Перший. У місті прекрасно зберігся будинок, де він зупинявся. Зараз в ньому - прекрасний маленький і затишний музей.

У даній статті ви знайдете інформацію не тільки про історію чарівного міста, його музеях і пам'ятниках, а й про те, що можна привезти з Вологди, які гастрономічні особливості є на Вологдчіне.

Вологодський кремль з пам'ятником поетові Батюшкову на передньому планіВологодський кремль з пам'ятником поетові Батюшкову на передньому плані

відстані

МістоВідстаньМосква

465 км Санкт-Петербург 658 км Єкатеринбург 1717 км Архангельськ 796 км Ярославль 195 км

Вологда - один з найстаріших міст Росії, розташований на мальовничих берегах невеликої річки з однойменною назвою, що нині є адміністративним центром Вологодської області.

Різьблені "мережива" на будинках Вологди

Місто Вологда включений в список міст Росії, які мають особливо цінним історичною спадщиною. Понад 220 історичних та архітектурних пам'яток налічується тільки в самій Вологді! У знаменитому місті можна подивитися відомі по пісні «різьблені палісади», численні музеї. Надзвичайно багата шедеврами Вологодська область, в якій розкинулися Національний Києво-Печерський і Ферапонтов монастир з фресками Діонісія (охороняється ЮНЕСКО), але сьогодні ми зупинимося на самому місті.

На берегах річки ВологдаНа берегах річки Вологда

Історія Вологди

Давня Вологда, заснована новгородцями на шляху волока, що з'єднував басейни річок Сухона і Шексна, служила «воротами» на Північ і була великим торгово-ремісничим центром, форпостом Москви в боротьбі з іноземними завойовниками. Вологжане билися на полі Куликовому, відбивали напад польсько-литовських загарбників. Іван Грозний прагнув перетворити Вологду в свою північну резиденцію: почалося будівництво вологодського Кремля і закладений величний Софійський кафедральний собор.

Музей Петра I в Вологді в будинку голландських купців ГоутмановМузей Петра I в Вологді в будинку голландських купців Гоутманов

На початку XVIII століття в Вологді бував Петро I і в пам'ять про його перебування був організований перший міський музей в будинку голландських купців Гоутманов. Крім того, історія Вологди тісно пов'язана з іменами поета К. Батюшкова, письменника-журналіста В. Гіляровського, знаменитого художника-баталіста В. Верещагіна, авіаконструктора С. Ільюшина, письменників В. Шаламова, В. Бєлова та інших видатних діячів науки, літератури і мистецтва.

Усередині музею мережива в ВологдіУсередині музею мережива в Вологді

Протягом майже двох століть, Вологда була далекою новгородської землею, яку постійно хотіли приєднати до себе тверские і московські князі. У 1393 році Вологда була захоплена Москвою, і не дивлячись на неодноразові спроби новгородців повернути свою вотчину, москвичі продовжували утримувати цінне завоювання.

Значення Вологди зростає під час правління царя і Великого князя Івана Грозного. При ньому місто переживає свій «золотий вік». Створена за договором з Британією «Московська компанія» влаштовує в Вологді свої склади.

У 1566 році місто було взято в опрічіну царя, а в 1567 році Іван IV розпорядився почати будівництво Вологодського кремля. Це повинна була бути найбільша фортеця Московської держави. Керував роботами англійський інженер Хемфрі Локк. У 1570 році в Вологді було закінчено будівництво нового Софійського собору. Здавалося, що ще трохи і Вологда стане мало не новою столицею країни.

Софійський собор Вологдского кремляСофійський собор Вологдского кремля

Але в 1571 році з невідомих причин Іван припиняє всю корисну діяльність в місті. Одні пов'язують це з епідемією чуми. Інші вважають, що будівництво було припинено через виснаження скарбниці. Є і містична версія того, що сталося. Згідно з літописом, від Софійського собору Вологодського кремля відірвалося щось важке і вдарило Івана по голові. Цар витлумачив інцидент як погану прикмету.

У роки Смути, Вологда спочатку підтримувала Лжедмитрія II, а потім виступає на стороні російського ополчення. Це політичне мінливість в кінцевому підсумку призвело до спалення Вологди 22-25 вересня 1612 року:

«... польські і литовські люди і черкаси і козаки і російські злодії прийшли на Вологду безвісно изгоном і місто Вологду взяли і людей всяких посікли і церкви Божого посварили і місто і посади випалили дощенту ... і нині, панове, місто Вологда - зженое місце, окрепіті для насади і снаряд прібраті нікому; а які вологжане жілецкіе люди утеклеци в місто сходитися не сміють ... А все, панове, робилося хмелем, пропили місто Вологду воєводи. »

Після Смутного часу Вологда знову увійшла в фазу економічного зростання. Через неї проходив торговельний шлях з Архангельська до Москви.

Здавалося, що доля Вологди буде і надалі складатися благополучно. Петро I організував в Вологді стратегічні склади, а так же наказав виготовляти дерев'яні кораблі для сплаву в Архангельськ. Але підставу Петербурга, завдало Вологодської економіці непоправного удару. Астраханська торгівля "наказала довго жити". Населення Вологди, годувати з цього шляху, протягом XVIII століття скоротилося на 30%. Тепер північне місто став тихою провінцією.

У XIX - початку XX століття уряд Російської імперії використовувало Вологду як місце політичного заслання. У різний час, з вологодським гостинністю познайомилися І. В. Сталін, В. М. Молотов, Н. А. Бердяєв, Б. В. Савінков, М.І. Ульянова (сестра В. І. Леніна), А. В. Луначарський, А. А. Богданов, М.С. Урицький, О.А. Варенцова і інші політичні діячі.

Після революції 1917 року, на якийсь час Вологда стала «дипломатичної столицею Росії». Сюди в березні 1918 року під приводом втечі від німецького наступу переїхав весь дипломатичний корпус. Звідси, в липні, посли пройшли далі - в Архангельськ.

У роки Великої Вітчизняної війни, Вологда була важливою тиловою базою Червоної Армії. Неодноразово люфтваффе здійснювало нальоти на Вологду, що завдало значної шкоди місту. У Вологду був спрямований потік евакуйованих з Ленінграда, число яких досягло майже 400 тис. Осіб.

У повоєнні роки Вологда стала відроджуватися і упорядковувати. Дороги асфальтувалися, були прокладені водопровід і каналізація, розбивалися парки, будувалися заводи і створювалися навчальні заклади. Місто стало важливим туристичним центром.

Сьогодні Вологда - еталонна російська провінція. Місто нагадує велике село, де старовинні дерев'яні будинки стоять упереміш з хрущовками і сучасним особняками.

пам'ятки Вологди

  • Вологодський Кремль
  • Софійський собор - перший кам'яний храм Вологди, зведений за образом Успенського собору Московського Кремля
  • Спасо-Прилуцький чоловічий монастир - одна з найдавніших і шанованих північний обителей
Будинок "Дяді Гіляя" в Вологді.Дядьком Гіля називали друзі Володимира Гіляровського - легенду вітчизняної журналістики початку XX століття і знаменитого автора "Москва і москвичі".Знаменитий москвич початку XX століття був родом з Вологодчіни
  • Музеї Вологди:
  • музей мережива
  • Музей Петра I
  • шаламовскій будинок
  • Музей-квартира поета Батюшкова
  • Будинок "Дяді Гіляя"
  • Музей-квартира Василя Бєлова

Музеї Вологди:   музей мережива   Музей Петра I   шаламовскій будинок   Музей-квартира поета Батюшкова   Будинок Дяді Гіляя   Музей-квартира Василя Бєлова

  • Музей "Різьблений палісад"
  • Музей "Забутих речей"
  • Музей "Вологодська посилання", де зберігається кімната Й. Сталіна на засланні
  • музей льону
  • Архітектурно-етнографічний музей в селі Семенково (музей Вологодського масла)

пам'ятники Вологди

Пам'ятник поету Костянтину Батюшкову, вчителю Олександра Сергійовича Пушкіна, встановлений в 1987 році на Кремлівській площі. Пам'ятник був відкритий в рік двохсотріччя від дня народження поета. Монумент виготовлений з бронзи скульптором В. Кликовим за проектом архітектора В. Снігерева.

Пам'ятник Батюшкову в ВологдіПам'ятник Батюшкову в Вологді

Він являє собою фігуру поета, перед яким, схиливши голову, варто кінь. Обидві скульптури знаходяться на досить високому постаменті. Поруч з поетом знаходяться грецька богиня війни Афіна Паллада і Муза в образі Вологодської селянської дівчини з сопілкою. На щастя туристи люблять чіпати ніжку музи поета - Вологодської дівчини, яка завжди блищить.

Пам'ятник розташований в Вологодському кремлі, на березі річки Вологда, навпаки Софійського собору

Пам'ятник поету Миколі Рубцова

Поет користується особливою популярністю в Вологді, так як прожив тут довгі роки. Тут же він і загинув у віці 35 років. Похований на Пошехонской кладовищі.

Пам'ятник поету Рубцова в Вологді

Пам'ятник поету Рубцова виконаний з бронзи і відкритий в 1998 році. Автором пам'ятника є Череповецький скульптор А.М. Шебуніно. Бронзовий поет представлений в повний зріст на високому постаменті. Риси обличчя, пальто з полупріподнятая коміром, шарф, чемоданчик-барсетка в руці - образ, взятий з життя. Створений скульптором Кликова монумент, відразу полюбився городянам.

Пам'ятник можна побачити в петрівському сквері на Набережній річки Вологда

Пам'ятник букві "О"

Пам'ятник букві «О» знаходиться в одному з міських скверів на Соборній гірці, навпроти музею-будинку Шаламова. Він є символом специфічного вологодського говірки і покликаний увічнити найулюбленішу букву алфавіту. Ініціаторами цього пам'ятника виступили студенти Вологодського інституту бізнесу.

Пам'ятник Букві О в ВологдіПам'ятник Букві "О" в Вологді

Пам'ятник являє собою велику букву "О" висотою близько 2.5 метрів, що стоїть на металевому постаменті і прикрашену хитромудрим давньоруським орнаментом.

Пам'ятник розташований на вулиці Сергія Орлова, 15

Лава "Посидимо поокаем" на набережній Вологди

Лава "Посидимо поокаем" розташовується на красивому березі річки Вологда. Незвичайна лава - ще одне нагадування в скульптурі особливості вологодського говірки. Ковані гармошка і книга, встановлені на лавці «Посидимо, поокаем», присвячені вологодським поетові Миколі Рубцова.

На лаві Посидимо поокаем вічні вірші РубцоваНа лаві "Посидимо поокаем" вічні вірші Рубцова

За словами творців, кожен предмет обраний не випадково. Гармошка була улюбленим музичним інструментом письменника, а книга найкраще відображає творчість Миколи Михайловича. У ній навіть написано вірш «Випав сніг - і все забулося!».

Лава розташовується в Кремлівському сквері, на вулиці С. Орлова

Що привезти з Вологди

  • Вологодське масло. Масло, виготовлене зі свіжих вершків першого сорту, нагрітих до високої температури, має особливий - «горіховий» - присмак і незвичайний аромат. Масло продається в дерев'яних і берестяних діжках, а також керамічних горщиках і в економічних упаковках
Вологодське масло
  • Вологодське мереживо цінується у всьому світі за свою чудову якість і дивовижне розмаїття малюнків. Справжнє вологодське мереживо плететься з міцних лляних ниток, намотаних на дерев'яні палички - коклюшки. Вологодське мереживо - для справжніх любителів жіночності і розкоші
Вологодське мереживо
  • Вологодський льон - мабуть, самий улюблений матеріал для столової білизни (скатертини, серветки, рушники). Він практичний, довговічний, простий і зручний у використанні. Льон виглядає чудово в жаккардовом виконанні, але абсолютно бездоганним по стилю робить його обрамлення вологодським мереживом
Вологодський льон
  • Вологодський солодощі
Вологодський солодощі
  • Валянки з мереживними орнаментами
Вологодський валянки
  • Вологодська чернь - унікальний старовинний народний промисел, відомий на Вологодчине з кінця XVII століття. На виріб зі срібла майстер вручну гравіюванням наносить малюнок і заповнює його черневой сплавом
Вологодська чорніння срібла (Вологодська чернь)

Спеціалізований магазин сувенірів розташовується за адресою Вологда, вулиця Чехова, 12, 2 поверх

Фірмовий магазин мережив "Сніжинка" розташовується в Вологді на Торговій площі, 1 (недалеко від Музею мережива)

Фірмовий магазин мережив Сніжинка розташовується в Вологді на Торговій площі, 1 (недалеко від Музею мережива)

Вологодське масло

Вологодчіна відома на весь світ своїм чудовим продуктом - Вологодським маслом. Масло, виготовлене зі свіжих вершків першого сорту, нагрітих до високої температури, має особливий - «горіховий» - присмак і незвичайний аромат.

У Музей масла села СеменковоУ Музей масла села Семенково

Поблизу Вологди розташований архітектурно-етнографічний музей, музей вологодського масла «СЕМЁНКОВО», де відтворена російське село кінця XIX-початку XX століть. Тут можна дізнатися про життя і традиціях вологодського народу. Туристів чекає інтерактивна програма «МАСЛО САМО НЕ НАРОДИТЬСЯ»!

У Музей масла села СеменковоУ Музей масла села Семенково

Відмінне за смаком масло в Вологодської губернії виходило завдяки великій кількості заплавних лук, на яких протягом всього пасовищного періоду зберігався рясний зелений травостій, і помірного річному клімату без спеки і спеки. У Вас буде можливість інтерактивно зануритися в життя російського селянина початку минулого століття, спробувати власноруч приготувати вологодське масло і, звичайно, продегустувати його.

У Музеї масла села СеменковоУ Музеї масла села Семенково

У музеї є і захоплююче представлені історія маслоробного промислу Вологодчіни, умови випасу і утримання молочної худоби в селянських господарствах, технологія виготовлення знаменитого «Вологодського масла».

Стаття про Музей мережива в Вологді https://wanderings.online/muzej-vologodskogo-kruzheva/

Стаття про Вологодському мереживі https://wanderings.online/vologodskoe-kruzhevo/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация