Вперше в Україні лікарі поставили на ноги підлітка з артрогрипоз - важкої патологією кісток і суглобів

Вперше в Україні лікарі поставили на ноги підлітка з артрогрипоз - важкої патологією кісток і суглобів - ЗМІ

Щоб побачити, як її старший син робить перші кроки, 35-річна жителька Донецька Наталія Кулик, мати двох дітей, боролася довгих 17 років. Відразу після народження у Сергія діагностували артрогрипоз. Ця недуга вражає одного зі ста тисяч немовлят, викликаючи деформацію верхніх і нижніх кінцівок. Дітки з артрогрипоз не можуть ходити, тримати предмети в руках, їх мучать страшні болі в суглобах. Наталя відмовилася віддати дитину в інтернат, хоча на цьому наполягали самі лікарі, і почала шукати способи перемогти хворобу сина.

- Я народила Сергійка в 18 років, - розповідає Наталя Кулик. - Вагітність протікала нормально, УЗД не виявило відхилень у розвитку плоду. А ось пологи були дуже складними, сина мені показали тільки на третій день. Тоді я і дізналася, що він народився інвалідом. Лікарі сказали, що Сергій не проживе довше трьох місяців і що мій чоловік вже написав відмову від дитини. Я не повірила своїм вухам: «Як відмова? Цього не може бути! »На жаль, це виявилося правдою.

Я не змогла пробачити чоловікові такого малодушності і подала на розлучення. Тим часом лікарі в пологовому будинку переконували мене відмовитися від Сергія: «Подумайте, на що ви себе прирікаєте. Нормальні батьки віддають таких дітей в інтернат ». Пам'ятаю, я тоді розплакалася і заявила: «Не залишу свою дитину, яким би він не був. Ви ще побачите, що материнська любов творить чудеса ». І забрала Сергія додому.

Без підтримки батьків я б не змогла виходити сина. Мама і тато допомагали мені доглядати за малюком, купували необхідні йому ліки. На той момент я тільки закінчила училище і почала шукати роботу. Батько Сергія нам взагалі не допомагав. Він просто забув про те, що у нього росте син, і швидко створив іншу сім'ю. За весь цей час мій колишній чоловік жодного разу не відвідав Сергійка. Забігаючи наперед, скажу, що недавно син знайшов в соцмережах сторінку батька. Подивився на фото батька і сказав мені: «Я більше ніколи не хочу його бачити».

У дитинстві у Сергія не згиналися ручки і ніжки, кисті рук були неприродно вивернуті назовні, а ступні немов приклеїли до попі. Але Бог обдарував мого сина сильним характером. Він так хотів самостійно пересуватися, що почав ходити на колінах - без упору на руки. Ми з мамою пошили йому спеціальні наколінники з поролоном усередині. У них син виходив гуляти на вулицю, сам катався з гірки, кружляв на каруселі. Я боялася, що в компанії інших діток Сергій відчуватиме себе обмеженим, і постійно вселяла йому: «Ти нічим не гірше інших. Навіть краще. Тому що вмієш робити те, що багатьом не під силу ». Син ріс впевненим в собі хлопчиком, нікому не дозволяв ображати себе.

У віці п'яти років Сергій пристосувався кататися на велосипеді і їздив по всьому району. Мені хотілося, щоб син, незважаючи на інвалідність, ріс міцним хлопчиком, і я записала його в басейн. Домовилася з майстром спорту з плавання, щоб той окремо займався з моєю дитиною. Плавання стало для сина порятунком. Вода давала йому свободу рухів, знімала біль в суглобах, Сережа навчився відмінно плавати і наростив м'язи.

Але я не могла змиритися з тим, що мій син ніколи не буде ходити, як здорові люди. Хоча про це твердили у всіх лікарнях, куди ми зверталися. «Звикайте до думки, що він буде пересуватися в інвалідному кріслі», - говорили мені. «Не хочу навіть думати про це», - відповідала я. Донецькі ортопеди запропонували мені спробувати вирівняти Сережін ноги за допомогою гіпсування. Але ця спроба була невдалою. Крім того, як з'ясувалося пізніше, у Сергія надломилася тазобедренная кістка.

Але я не здавалася. Розшукала хірурга, не буду називати його прізвище, який проводив операції на кістках спільно з американськими колегами. Він призначив дату операції, але в самий останній момент скасував її. «Не хочу ще більше калічити вашого сина, - пояснив мені лікар. - Нещодавно ми провели схожу операцію, але вона нічого не дала ».

Одного разу знайомі підказали, що в Маріуполь двічі на рік приїжджають з Тули фахівці з патологій кістково-суглобового апарату. Я показала їм сина. На той момент у Сергія були стягнуті сухожилля по всьому тілу. Шия не поверталася, плечі практично не працювали, а ноги взагалі не розгиналися. Російські лікарі за допомогою лазера провели підтяжку сухожиль. Результат операції виявився через півроку: син зміг повертати голову, у нього розпрямилися плечі. За порадою лікарів, я купила Сергію гантелі і спортивну стінку, і він почав зміцнювати м'язи. Це допомагало зберегти ефект від операції. Але однієї підтяжки виявилося мало, і ми ще двічі зверталися за допомогою до тульським медикам. Ці операції коштували величезних грошей, але заради Сергія наша сім'я була готова на все.

«Ми зробили все, що могли, - сказали мені російські лікарі після третьої операції. - Тепер шукайте хорошого фахівця по суглобах ». І тут я дізналася, що в столичному «Охматдиті» працює професор Анатолій Левицький. Він прооперував дитину моїх знайомих, і вони були в повному захваті. «Якщо Левицький не зможе допомогти твоєму синові, більше сподіватися ні на кого», - сказали знайомі. На наступний же день я купила квитки на поїзд і повезла Сергійка до Києва.

Приїхали рано вранці, а на прийом до Анатолія Феодосійовичу вже вишикувалася величезна черга. Сергій був останнім пацієнтом, кого доктор встиг оглянути в той день. «Не впевнений, що поставлю вашого сина на ноги, - сказав мені професор. - Але я впевнений, що після операцій йому полегшає ». Слово «легше» було для мене ключовим, і я відповіла: «Робіть все, що потрібно. Я згодна". Оперувати одночасно руки і ноги не можна, пояснив мені Анатолій Левицький. Це дуже велике навантаження для дитячого організму.

Ми вирішили, що спочатку хірурги займуться нижньою частиною тіла. «Якщо не поставити Сергія на ноги до 18 років, то зробити це потім буде вже неможливо», - пояснив професор. Перші операції були найважчими, хірурги ламали і заново складали коліна, стегна, стопи ... Після операцій сина гіпсували аж до пахв, він міг рухати тільки руками і головою. За п'ять років Сергій переніс 13 складних хірургічних втручань. Поки я годувала сім'ю, працюючи в Донецьку на двох роботах відразу, моя мама невідлучно знаходилася поруч з Сергієм у відділенні ортопедії та травматології «Охматдиту».

- артрогрипоз викликає патологічні зміни в суглобах, обмежуючи руху до такої міри, що часто дитина не може сам себе обслуговувати, - каже завідувач відділенням ортопедії і травматології Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Анатолій Левицький. - Довгий час в Україні батьки відмовлялися від таких дітей, віддаючи їх на виховання в спеціалізовані інтернатні установи. У кращому випадку малюків з артрогрипоз всиновлювали сім'ї з Європи або Америки, де є можливість забезпечити їм соціальну адаптацію за участю хірургів-ортопедів.

На щастя, українська хірургія розвивається, і дев'ять років тому була розроблена новаторська методика операцій на кістках. Сергій Солдатов став першим пацієнтом, до якого ми застосували новий підхід в лікуванні патологій кістково-суглобового апарату. Щоб дати можливість дитині ходити, ми провели цілий ряд операцій. Спочатку шляхом хірургічного втручання розігнули йому колінні суглоби. Потім розгорнули суглобову поверхню стегна в неправильне положення і зафіксували її за допомогою спеціальних пластин і металевих фіксаторів. Це дозволило ногам випрямитися і зберігати певний обсяг для згинання в коліні. Крім того, наші хірурги провели окремі операції на стопах хлопчика і усунули контрактури в тазостегнових суглобах.

- У тринадцять років Сергій навчився стояти на загіпсованих ногах, - каже Наталя Кулик. - Він тоді перебував в Києві і, зробивши знімок, переслав мені його на мобільний. Я мало не зомліла: мій син може стояти! Повернувшись додому, Сережа поступово навчився пересуватися за допомогою ортезів. У минулому році син раптом почав стрімко зростати, і виявилося, що всі наші багаторічні зусилля можуть зійти нанівець. Як пояснили лікарі, потрібно терміново робити нову операцію на тазостегнової кістки і встановлювати там металеву пластину.

Я приїхала до Києва, дізналася, скільки коштує пластина, і схопилася за голову: «Де взяти такі гроші?» Плюс витрати на проїзд і ліки. Тоді ми жили в Донецьку, через війну я втратила роботу і ледве зводила кінці з кінцями. Дізнавшись про мою біду, подруга підказала: «Звернися в штаб Ріната Ахметова. Я чула, що він сильно допомагає людям ». Не роздумуючи ні хвилини, ми з мамою подзвонили на гарячу лінію штабу. В той момент я була готова стукати в усі двері. Але вийшло так, що переді мною відчинилися перша ж двері. Я навіть не очікувала, що допомога прийде так швидко. Коли співробітниця штабу Ахметова повідомила, що штаб допоможе з лікуванням Сергія, я мало не впустила з рук мобільний телефон.

- Через те що кістки виросли, у підлітка виникла неправильна установка стегна, - пояснює професор Анатолій Левицький. - Тобто посилилося згинання в колінному суглобі, і хлопчик пересувався в ортезах з вивернутою назовні стопою. Під час останньої операції ми досягли повного розгинання в колінному суглобі і усунули, кажучи медичною мовою, зовнішню ротацію, тобто розворот стопи назовні. Це була остання або, краще сказати, фінальна операція на ногах. Нарешті Сергій зможе вільно ходити.

- Кілька місяців тому ми зі старшим сином переїхали до Києва, - каже Наталя. - Це була єдина можливість вижити і поставити Сергія на ноги. Нас прихистила моя подруга, яка теж виховує дитину-інваліда. Як переселенка я отримую компенсацію від держави і на ці гроші годую дітей. Мій молодший син, п'ятирічний Олег, поки залишається з бабусею в Донецьку. Сергій сильно сумує за брата, адже він ростив його, вважай, з пелюшок.

Незважаючи на те що Сережін кисті рук вивернуті назовні, він може робити ними буквально все. Син так вправно користується комп'ютером, що я сама йому заздрю. Бачили б ви, як він малює! А як пише! Шкільну програму Сергій освоює на дому, і вчителі, які приходять з ним займатися, багато разів забирали його зошити в школу як приклад зразкового почерку. До речі, до дев'ятого класу Сергій був відмінником, але потім, через те що ми багато часу проводили в лікарнях, трохи запустив навчання.

А ще він дивовижно готує. У нього виходять дуже смачні супи, салати і макарони по-флотськи. Так вийшло, що останні роки я багато працювала, і Сергій повністю взяв на себе турботу про молодшого брата. Бувало, повертаюся пізно ввечері з роботи, а Олег уже спить, помитий і нагодований. Сергій зустрічав мене в передпокої, допомагав зняти пальто і запрошував на кухню: «Мама, давай швидше за стіл. Вечеря холоне ». Зазвичай я приходила додому така стомлена, що відразу лягала спати. На вечерю просто не залишалося сил. Знаючи про це, Сергій спеціально не вечеряти, щоб я під його наглядом хоч щось поїла.

Незважаючи на такі успіхи сина, я все одно буду шукати можливість зробити так, щоб Сережін кисті прийняли нормальне положення. І війна нам в цьому не завадить. Похвалюся: нещодавно Сергій навчився ходити без будь-якої підтримки. Лікарі говорили, що ще зарано, але син наполягав: «Я дуже хочу!» Вчитися ходити було важко, Сережа часто падав. Але піднімався з посмішкою: «Мама, дивись, я йду. Сам! »Ці моменти стали для мене найщасливішими в житті.

ДЖЕРЕЛО

Я не повірила своїм вухам: «Як відмова?
Я приїхала до Києва, дізналася, скільки коштує пластина, і схопилася за голову: «Де взяти такі гроші?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация