Все пішло по клану

  1. Єфремов і все-все-все
  2. Довідка «Нової»
  3. Майдан і Антимайданом
  4. Довідка «Нової»
  5. На військовому положенні
  6. 26 луганських комісарів
  7. Хто там влада
  8. Хто є хто в «ЛНР»

Головний результат війни в Луганській області: старі еліти зберегли владу в повному обсязі

Ілюстрація: Олексій Комаров / «Нова газета»
Ілюстрація: Олексій Комаров / «Нова газета»

Гаряча фаза конфлікту на Сході України, який, тільки за даними ООН, забрав більше 8000 життів, - близька до завершення. Лідери України та Росії, а також Франції та Німеччини, які гарантують хід мирного процесу, домовилися, що з лінії зіткнення, яка ще недавно була лінією фронту, відведуть легкі озброєння. Тепер почнеться політичний процес, в тому числі головний його елемент - вибори органів місцевого самоврядування на території самопроголошених республік Луганська і Донецька.

Питання про те, що це було, увійде в число «проклятих». Прихильники «Русского мира» завжди будуть впевнені, що Луганськ і Донецьк були останніми підвалини оборони проти «хунти» і «карателів». Апологети «революції гідності» - в Україні, Європі та в Росії, до речі, ніколи не відмовляться від своєї точки зору - це агресія з боку російських провокаторів, головними брендами якої були Стрільців і Бородай.

Я прожила багато фази цієї війни - від Іловайська до Дебальцевого. У Москві, Краматорську, Одесі, Луганську, Донецьку, Ростові-на-Дону, Слов'яносербську, під Щастям і в Чорнухине. Мені доводилося везти гуманітарну допомогу з українськими волонтерами і після блокпоста доставляти її в супроводі ополченців в дитячий будинок. Я встигла знайти друзів і з тієї, і з іншого боку - і назавжди втратити багатьох з них.

Але ось стріляти перестали. На Донбасі тепер буде мир. І як його назвати - російським? Українським? Нормандські? Кожен з політиків може дати свою інтерпретацію. Я просто розповім вам про людей, які благополучно пережили всі революції і війну, і тепер, зрозуміло, готові і далі володіти «територіями з особливим статусом».

Перше, що потрібно зрозуміти: єдина «Новоросія» існувала тільки в пропагандистських концепціях, на прапорах і на шевронах. В реальності між луганськими і донецькими кланами завжди були гострі суперечності, які під час війни то стиралися, то виходили на перший план. Зараз мова піде про луганських фігурах, які довгий час перебували в тіні, але вже готові повернутися на авансцену.

Єфремов і все-все-все

Перший серед них - Олександр Єфремов, луганський політик, який напередодні Майдану очолював фракцію Партії регіонів у Верховній раді. Єфремов, звичайно, був людиною Януковича, але навколо нього давно склалася лугансько-Єфремівська сім'я. Генетичний номенклатурник. За радянських часів керував луганським комсомолом, разом з ним в міськкомі працювали майбутні соратники - Валерій Голенко і Володимир Пристюк. Ще один майбутній друг і бізнес-партнер Єфремова - Віктор Тихонов за радянських часів був депутатом Верховної ради України, першим секретарем Луганського міськкому (тобто фактично главою міста). У міськкомі же трудився Микола Запорожців, в майбутньому - один з головних «гаманців» групи. Ще один майбутній член сім'ї, Едуард Лозовський, працював разом з Тихоновим на керівних постах на заводі «Луганськтепловоз».

У 90-е всі ці люди вдало будували бізнес-кар'єру - так, як було прийнято в регіоні з давніми кримінальними традиціями. Потім пішли в політику. У 1998 році президент Леонід Кучма призначає Єфремова головою Луганської обладміністрації. Тут же вся «сім'я» займає відповідальні посади. У 2010 році Янукович стає президентом України, Єфремов переходить з підвищенням до Києва, Володимир Пристюк стає губернатором, Едуард Лозовський його першим замом, Микола Запорожців - просто заступником (і директором благодійного фонду «Благовіст»), Валерій Голенко - головою облради. Весь цей час область убожіє на очах, банкрутують найбільші підприємства - але для того, щоб перейти у власність або під контроль «сім'ї».

Довідка «Нової»

Президентом цього фонду завжди був Віктор Тихонов, а засновником - Олександр Єфремов. Наповнювався фонд своєрідно. Бізнесменам і іншим працюючим людям (а іноді і бюджетникам) Луганської області вручалися листи з пропозицією надати благодійну допомогу на ті чи інші потреби. Наприклад: «На спорудження в м Попасна Пам'ятного знаку загиблим в роки війни». Гроші збиралися добровільно-примусово. Розрахунковий рахунок був в Укркомунбанк, який брав благодійні внески і від громадян. Під час передвиборної кампанії Тихонова до Верховної Ради фонд урочисто відкривав соціальні установи, щосили рекламуючи свого голови.

Їм і їхнім дітям належали «Укркомунбанк», СП «Інтерсплав», ТОВ «ТД Краснолуцький машинобудівний завод», частково «Луганськтепловоз», ТОВ «ДС-8», ТОВ «Індекспром». Дві останні організації брали участь спільно в тендерах, імітуючи конкуренцію між собою. Замовниками держпослуг були ДП «Луганськвугілля» та ДП «Донбасантрацит», теж підконтрольні «Єфремівському». Крім того, «сім'я» контролювала ДП «Регіональні електричні мережі».

Головним спонсором Партії регіонів був донецький олігарх Рінат Ахметов, але Єфремову Янукович був вдячний за забезпечення 90% голосів у своєму регіоні на виборах. Відносини Єфремова і Ахметова історично були дуже складними. Єфремов не хотів ділити бізнес ні з ким, крім кола наближених осіб. У Києві це були члени однієї партії, на Донбасі - вороги. Перший їх гучний конфлікт стався через ТОВ «ТД Краснолуцький машинобудівний завод», потім - через декілька копанок. У 2014 році відносини були, м'яко скажемо, недружніми. Може бути, тому сьогодні між «ЛНР» і «ДНР» варто митний пункт. Дві «республіки» перевіряють один одного на предмет контрабанди. До речі, перше, що зробили нові луганська влада, - «віджали» мережа супермаркетів, що належали Ахметову.

Майдан і Антимайданом

Коли в Києві почала вимальовуватися перспектива перемоги «революції гідності», в Луганську все говорили, що в разі форс-мажору Єфремов зрадить Януковича, як уже робив це в 2004 році, втікши на якийсь час з країни після перемоги «помаранчевих».

Проте всі члени «сім'ї» закликали буквально втопити Майдан в крові.

Едуард Лозовський (12 січня): «Банди залітних гопників захопили центр столиці, і тільки через місяць після нападу наці-штурмовиків на Банковій, нарешті:« Міліція мала право стріляти ». А че не стріляла? А може, треба - як Жуков в Одесі в 45-м?

Володимир Пристюк (9 січня): «На сході України є розсудливі люди, які розуміють, що відбувається сьогодні в країні. І ми вимагаємо поставити крапку в тому беззаконня, яке зараз твориться на київському Майдані ».

Валерій Голенко (19 березня): «Негайно роззброїти всі незаконні збройні формування, надати державний статус російській мові, забезпечити децентралізацію влади, повноважень, бюджетних ресурсів - в ідеалі почати рух до федералізації, а також досягти домовленості про продовження співпраці України з РФ».

Після втечі Януковича однопартійці його дійсно зрадили. Ось яка заява висіло на сайті партії 23 лютого 2014 року: «Ми засуджуємо втеча і легкодухість Януковича. Ми засуджуємо зрада. Ми засуджуємо злочинні накази, які підставили простих людей, солдат і офіцерів. Але спроби тотального залякування і самосуду, дестабілізації ситуації в регіонах не прийнятні в демократичному суспільстві ».

Читайте також: Читайте також:

Кореспонденти Lifenews і «Росії 24» виїхали з Луганська до Сирії. «Значить, війна скінчилася», - зробили висновок місцеві

Під час кримських подій регіонали зачаїлися, але залишилися на своїх місцях. Хтось переодягнувся і на сині сукні начепив жовта квітка, хтось заговорив по-українськи, обвішавшись стіни кабінету жовто-синіми прапорами і публічно засуджував «золоті батони».

Але саме в цей час в Луганській області людям починають роздавати георгіївські стрічки. Місто заповнене людьми в камуфляжі. На площі проводяться антімайдановскіе мітинги. Застрільниками сепаратистських ініціатив виступають все ті ж «Єфремівському». Так, 2 березня на 15-тисячному мітингу Валерій Голенко зачитує резолюцію луганської облради: «Визнати центральні органи виконавчої влади нелегітимними!»

Від слів швидко переходять до справи. Беруть штурмом СБУ, причому двічі. Перший раз - щоб повісити на будівлю російський триколор і звільнити затриманих прихильників антиМайдан. Другий раз в СБУ вже нікого не було, зате залишилися дві збройові кімнати з повним арсеналом.

У цей момент в Луганську був уже сам Єфремов: «Я звернувся до нової влади і попросив вкрай обережними бути. Суспільство радикалізоване дуже серйозно. І помилкою буде вважати це провокацією будь-якої сторони. Цю думку багатьох людей, і вони хочуть це думка відстоювати ».

Отримавши зброю, противники нової влади взяли Луганську ОДА, де засідала призначена Києвом адміністрація. Це була вже внутрішня війна старих і нових чиновників. Володимир Голенко, радники Пристюка, а також його ставленик, мер Луганська Сергій Кравченко тепер на вулицях з народом, який скандує: «Ре-фе-рен-дум!»

Луганськ отримує «народного губернатора» Валерія Болотова. Правда, вибирає його не народ, а група людей, які захопили СБУ, - прямо в цій будівлі. Його кандидатура влаштувала всіх: знайшлася людина несамостійний, та до того ж любитель спиртного. Рішення за нього брали дві людини - Павло Карпов (правда, в Луганську його звали Миколою Миколайовичем і вважали «людиною Суркова», «кремлівським політтехнологом») і той самий Микола Запорожців (після референдуму він очолив «громадська рада ЛНР»).

Довідка «Нової»

Це той самий Павло Карпов, який фігурував у справі російської банди неонацистів БОРН. (Див. «Нову газету», №106 .) Він же привів в ополчення російських націоналістів.

А 11 травня проходить «референдум», за підсумками якого з'являється самопроголошена «Луганська народна республіка» ( «ЛНР»). Хід референдуму контролюють син Єфремова - Ігор і Володимир Пристюк.

На військовому положенні

Обстріли Луганська після початку АТО змусили багатьох втекти з міста. Єфремов в цей час знаходився в Києві, його син Ігор поїхав в невідомому напрямку, Пристюк переїхав разом зі своїм рестораном в столицю, туди ж вирушив Голенко. Словом, яка спровокувала народ Єфремівська верхівка бігла, залишивши луганчан під снарядами і бомбами. Не встиг виїхати тільки Кравченко. Його заарештували бійці батальйону «Айдар» по дорозі до Києва. Але це не завадило йому вже через пару місяців опинитися на волі.

До речі, жоден з дітей луганської верхівки ні дня не воював.

Новим «народним мером Луганська» став Маноліс Пілавов, перший заступник і вірний соратник Кравченка в минулому. Маноліс і його брат, обидва члени Партії регіонів, мають відношення до футбольного клубу «Зоря» і стадіону «Авангард». Маноліс відомий тим, що освоював кошти на реконструкції комунальної інфраструктури. Як перший заступник Кравченка, він здійснював контроль за ДКП «Експлуатаційно-Лінійне управління автодоріг». (До речі, ця структура люб'язно надала ополчення пісок, бетонні блоки і шини. Так у будівлі СБУ і ОДА з'являються перші барикади.)

Маноліс до останнього часу не було внесено до списку санкцій, він спокійно виїжджав до країн Євросоюзу ще на початку цього року, не знаю, чи внесли його сьогодні: даних у відкритих джерелах немає.

У серпні разом з Карповим їде в Росію і Болотов. Офіційно Болотов «не виправдав надій ополчення». Він і справді під час обстрілів їхав на російську територію.

У цей момент сходить політична зірка Ігоря Плотницького, який очолює республіку. Комбат і міністр оборон до травня 2014 року, він був чиновником обласної адміністрації, курирував ринки (зараз, до речі, його дружина володіє супермаркетами, в яких продається в тому числі російська гуманітарка). Тобто Плотницкий - теж частина єфремовську команди.

26 луганських комісарів

Перша половина жовтня 2014 року. Нова-стара еліта готується до виборів «глави ЛНР». На лінії фронту, незважаючи на оголошене після «Мінська-1» перемир'я, загострюється обстановка. Начебто готується штурм українського блокпоста в районі Бахмутки. Всередині «ЛНР» бардак, купа банд, заручившись підтримкою тих чи інших кураторів, здійснюють захоплення будівель. Одну тільки «комендатуру ЛНР» тричі оточують і беруть «люди Учителя»; будівлю батальйону «Зоря», що підкоряється формально головній людині в республіці Ігорю теслярські, оточують «люди Фоми». У будівлі «Народної міліції» з'ясовують, хто тут влада, клацаючи затворами.

І в такі ось неспокійні дні в Луганськ з Києва приїжджає Віктор Тихонов - на переговори з майбутнім «всенародно обраним главою республіки» Ігорем теслярських. Він дає йому від імені Олександра Єфремова (який знаходиться в Києві під домашнім арештом) гарантії безпеки, деяку свободу дій, а натомість той повинен поставити на певні пости 26 осіб, вірних «єфремовську сім'ї». Плотницкий погоджується, і питання з його кандидатурою вважається вирішеним. В цей же день Геннадій Ципкалов, «прем'єр-міністр ЛНР» (в минулому - начальник луганського ділянки зв'язку компанії «Укртранснафта»), приїжджає додому на вулицю Будьонного до Віктору Тихонову, і довго веде з ним переговори про те, скільки той «заніс» за все кандидатури теслярських. Тихонов радить «Гені» доставити його в МГБ і супроводити до території РФ. Ципкалов спочатку пручався, але Тихонова все ж транзитом через МГБ все ж відвезли на пропускний пункт «Ізварине». Супроводжували його козаків тут же кинули в підвал, де вони до сих пір і знаходяться. А Геннадій Ципкалов з дружиною від образи розграбували будинок Тихонова.

Хто там влада

Після інавгурації Плотницького ополченці починають помічати, як з усіх щілин лізе стара влада. Польові командири, які стали відомі за час бойових дій: Бугров, Беднов, Мозговий, Дремов, Фома, Лісовик - спільно намагаються повалити Плотницького. В результаті першим під зачистку потрапляє Беднов ( «Бетмен»), потім роззброюють Фому і Лісовика, Бугров виявляється в пітерському СІЗО, Мозгового вбивають якісь «українські партизани». Дремов входить в «батальйон територіальної оборони народної міліції», тобто визнає владу Плотницького.

У грудні в Луганську з'являється прокуратура, яку очолює Заур Ісмаїлов, звичайний прокурорський працівник при українській владі. Над нею все спочатку сміються, потім починають боятися, а незабаром з переконанням кажуть, що це проукраїнська відомство. І правда, самі співробітники прокуратури в приватних розмовах стверджують, що зарплату отримують і в Україні, і в «ЛНР». На сьогоднішній день в підвалі прокуратури міститься близько 700 осіб. Як правило, це коменданти, комбати, заступники комендантів, командири взводів, рот, підрозділів. Звинувачення, які висувають цим людям, самі по собі унікальні для «народної республіки».

Наприклад, носіння зброї (записаного в посвідчення, видане цієї ж республікою), вбивство українських солдатів, наприклад, в Дебальцевому, мародерство підприємств, викрадення машин, насильство над мирними громадянами. Машини прокуратура, до речі, вилучає у всіх: і у народній міліції, і у комендатури. І потім наповнює ними свій автопарк. Співробітників комендатури викликають на допити на предмет участі в бойових діях і взяття СБУ - донині.

Ополченці вважають, що ті, хто опинився в підвалах прокуратури, не потраплять під амністію, передбачену Мінській угоді.

У тому ж грудні 2014 року у Плотницького з'являється новий радник - Родіон Мірошник. У минулому прес-секретар Януковича, керівник луганської телекомпанії, він вів пропаганду на місцевому рівні про звірства перемогли на Майдані фашистів і необхідності проведення референдуму, потім втік до Києва і спокійно перебував там до грудня.

Мірошник - з тих самих Тихоновських «комісарів». Втім, зараз їх уже не 26, а набагато більше. Деякі з них благополучно отримують українську пенсію.

На особливу увагу заслуговує Микола Запорожців, який став «головою громадської ради при голові ЛНР». Крім того, Запорожців - віце-президент Луганського земляцтва в Москві.

Про Луганському земляцтві детальніше. 2011 рік, голова Луганської облдержадміністрації Володимир Пристюк «високо оцінює внесок організації« Луганське земляцтво »в частині лобіювання інтересів Луганській області». За його словами, Луганське земляцтво, яке очолює керівник фракції ПР у Верховній Раді Олександр Єфремов, - це потужна структура, що захищає інтереси Луганщини вже не тільки в Києві, а й в інших містах України, а також Росії та Німеччини. Володимир Пристюк також додав, що сьогодні відділення Луганського земляцтва проходять етап реєстрації в Ізраїлі і США, де проживає чимало наших земляків ». (До речі, в ненависної Америці у Тихонова з Лозовським є бізнес - в Неваді.)

До 2014 року Луганське земляцтво називається «Лугань», управляли нею Віктор Тихонов и Олександр Єфремов. Зареєстрована вона булу таким Собі Миколою Челомбітько. Микола запорожців всегда БУВ віце-президентом в Цій организации, причому и в Киеве, и в Москве одночасно. Луганське земляцтво відповідало з 2006 року за патріотичні тури під назв «Георгіївська стрічка». Вважається, що «Лугань» відповідала за евакуацію тітушек з Києва після перемоги Майдану. У 2014 році Луганське земляцтво проходить перереєстрацію. Тепер воно займається питаннями переселенців. Керівником залишається все той же Микола Челомбітько, який за сумісництвом очолює раду земляцтв України в РФ. Ця рада відзначився тим, що в дні Майдану його члени написали звернення до Януковича: «Ми просимо Вас, шановний Вікторе Федоровичу, в ім'я порятунку цілісності України і життя мільйонів українців, серед яких знаходяться наші матері, батьки, брати і сестри, застосувати всю владу і силу, яка є в Ваших руках, щоб навести порядок в країні ».

Підписалося під цим листом 20 відомих людей, серед яких колишні космонавти, діячі культури і Йосип Кобзон, який представляє одне з земляцтв України в РФ, а також сам Микола Челомбітько.

Але вже в червні 2015 року Луганське земляцтво підписує довгостроковий договір про співпрацю з головою Луганської військово-цивільної адміністрації Геннадієм Москалем. «Основним завданням співпраці в рамках підписаного договору є координація зусиль з метою надання допомоги, нормалізації життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб і населення в зоні проведення АТО, сприяння соціальному захисту і реалізації прав і свобод громадян, запобігання гуманітарної катастрофи».

Загалом, «Луганська народна республіка» - це просто ребрендинг представників клану Єфремова. Як ми бачимо, практично всі вони залишилися на своїх постах, ніхто з них не був засуджений в Україні. З деякими нова влада навіть співпрацюють.

Я більш ніж впевнена, що, коли в Луганську пройдуть вибори, навіть і за українським законодавством, регіон залишиться під контролем «сім'ї». До речі, одним із ймовірних кандидатів вважається Тихонов. За це, мабуть, і воювали ...

Хто є хто в «ЛНР»

хто

Ким був

Ким став

Ігор Плотницкий

Чиновник обладміністрації, курирував ринки

«Всенародно обраний глава»

Маноліс Пілавов

Віце-мер Луганська

«Народний мер Луганська»

Леонід Пасічник

Начальник відділу по боротьбі з контрабандою УСБ

«Міністр держбезпеки ЛНР»

Антоніна Кузьменко

Віце-мер Луганська

«Заступник голови адміністрації ЛНР»

Валентина Кияшко

Замначальника управління освіти Луганської обладміністрації

«Начальник управління освіти ЛНР»

В'ячеслав Дейнего

Депутат від Партії регіонів

«Запред Народної ради ЛНР»

Геннадій Ципкалов

Начальник луганського ділянки зв'язку компанії «Укртранснафта»

«Голова ради міністрів ЛНР»

Василь Нікітін

Керував захопленням підприємств в інтересах «сім'ї Єфремова»

«Заступник голови Ради міністрів ЛНР»

Олег Акімов

Заступник голови луганської обласної організації Партії регіонів

«Голова федерації профспілок ЛНР»

Андрій Кобута

Начальник міського управління транспорту Луганська

«Заступник міністра інфраструктури, транспорту та зв'язку ЛНР»

Денис Мірошниченко

Голова луганської обласної організації «Молоді регіони»

«Голова асоціації молоді Луганщини»

Олександр Філіпський

Голова міськради Луганська

«Голова міськради Луганська»

Людмила Чергахлі

співробітник обладміністрації

«Начальник відділу взаємодії з місцевим самоврядуванням адміністрації ЛНР»

Олексій Карякін

Власник магазину зброї, реконструктор

«Заступник голови Народної ради ЛНР»

Сергій Литвин

Керівник луганської обласної організації партії «Трудова Україна»

«Заступник голови Ради міністрів ЛНР»

Валентина Ткаченко

Ректор Луганського університету

«Міністр освіти ЛНР»

І як його назвати - російським?
Українським?
Нормандські?
А че не стріляла?
А може, треба - як Жуков в Одесі в 45-м?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация