WikiZero - Золота рибка

  1. Азіатські шляху [ правити | правити код ]
  2. Золоті рибки в Європі [ правити | правити код ]
  3. Російський пріоритет [ правити | правити код ]
  4. США [ правити | правити код ]
  5. Трагедії революцій і сучасність [ правити | правити код ]
  6. Інтродукція в природне середовище [ правити | правити код ]
  7. Декорація акваріума [ правити | правити код ]
  8. годування [ правити | правити код ]
  9. Захворювання золотих рибок [ правити | правити код ]
  10. Тривалість життя і розміри в акваріумі [ правити | правити код ]
  11. Обсяг акваріума для утримання золотої рибки [ правити | правити код ]
  12. Розведення [ правити | правити код ]
  13. Вікорістані в селекції підвіді [ правити | правити код ]
  14. Сучасні методи [ правити | правити код ]
  15. Декоративно-прикладне та образотворче мистецтво [ правити | правити код ]

open wikipedia design.

золота рибка золота рибка   наукова класифікація   Міжнародне наукове назву наукова класифікація Міжнародне наукове назву

Carassius auratus ( Linnaeus , тисяча сімсот п'ятьдесят-вісім )

карась китайський [1] або золота рибка [1] ( лат. Carassius auratus) - вид прісноводних лучеперих риб роду карасів . Її предок був одомашнений людиною ще в VII столітті нашої ери [2] . Є однією з найбільш популярних акваріумних риб і представлена ​​цілою групою порід домашніх акваріумних тварин , Отриманої в результаті багатовікової спрямованої гібридизації і селекції особин з певними випадковими ознаками, що виникли в результаті мутацій. Одним із застарілих іменувань всіх домашніх і ставкових «золотих рибок» було - «золоті коропи», що походить від загального наукового систематичного назви - сімейства коропових .

Найменування групи обумовлено назвою одного з прабатьків всіх порід «Золотих рибок»: першої, культивованої з звичайного срібного карася ( лат. Carassius gibelio) [3] акваріумний рибки червоно-золотистого кольору з металевим відливом - представника сімейства коропові , Яку величаво іменували «золотою рибкою». [4]

У російській найменуванні аквариумного домашньої тварини застосовується тільки зменшувально-ласкательная форма від слова «риба» - рибка (множинна форма від слова «риби» - рибки), як маленькі і улюблені вихованці: «золоті рибки».

Поширення виду: водойми Центральної Азії , Китай , Японія , інтодуцірован в водойми багатьох країн світу.

Найбільша довжина тіла 31 см, маса до 350 г, тривалість життя до 10-12 років. Тіло коротке, високе, трохи незграбне, ледь сплощене з боків, покрите щільною шорсткою лускою. На кожному останнього не розгалуженому промені спинного і анального плавців є 15 збільшених зубчиків. Верхній край спинного плавця з невеликою виїмкою або прямий.

Загальний фон забарвлення вихідної форми сталевого і сріблястого кольору. Спина темна, зеленувато-сіра, боки сірувато-сріблясті, черево сірувато-сизі, іноді жовтувате. Спинні, грудні і хвостовий плавці сірі, черевні і анальний сірі з рожевим відтінком. Райдужка очей зазвичай помаранчева. Шляхом штучного відбору отримано найрізноманітніше забарвлення у різних порід - від жовтувато-сріблястою і помаранчевої до червоної і чорної, з різними переходами.

Прісноводна озерно-річкова придонна стайная житлова риба, невибаглива до навколишнього середовища. Живе в глибоких заплавних водоймах з розвиненою рослинністю і чистими плесами (широке водний простір або частина водойми, що відрізняється більшою глибиною, ніж сусідні), уникає дуже зарослих місць. Статевої зрілості досягає у віці 2-3 років, самці при довжині 6,5-10,5 см і масі 30-50 г, самки відповідно при 6,8-11 см і 50-80 г. Розмноження з кінця квітня до середини серпня . У риб довжиною 7-18 см плодючість становила 24-118 тис. Ікринок. Нерест порційний, "відбувається при температурі води 13,5-24,4 ° С, проходить на прогрітих мілководдях. Ікра клейка, відкладається на рослинність. При температурі води 23-25 ​​° С личинки виходять за 2-2,5 діб після запліднення ікри. Харчується організмами планктону, бентосу і м'якою рослинністю.

Історія селекції золотих рибок Азії налічує не менше тисячоліття і виникло від дитячого захоплення до збиранню , При якому в житло приносилася і облаштовувалися в садках , в загонах , в колодязях , в діжках і бочках всяка дрібна і середня живність - в якості перших своєрідних вихованців будинки .

В Китаї і в Кореї понад тисячу років тому займалися не тільки риболовлею , А й розведенням і вирощуванням золотих рибок. За роки селекційної роботи китайських рибоводів з'явилися і закріпилися природні мутації з радикальною зміною форми тіла, а також будови плавників , очей , Структури шкірних покривів і забарвлення риби - були отримані декоративні форми і колірні варіації, що стали основою більшої частини відомих сьогодні порід.

Перша письмова згадка про золотих рибок з червоною лускою прийшло з Китаю часів правління династії Цзінь ( 265 - 420 року нашої ери). У ті часи ці рибки були помічені в одному з озер гори Лушань , Району річки Хонгха поблизу сучасної провінції Шеньсі , Яка протікає на південь Китаю і в північній частині В'єтнаму [5] . У древнекитайском трактаті Шань ганьби цзин , Імовірно написаному на рубежі нашої ери, є також запис про «червоному карася». Однак немає ніякої впевненості в тому, що саме ці дикі представники були предками сьогоднішньої золотої рибки. Передбачається, що червоне забарвлення була отримана в результаті цілеспрямованої селекційної роботи перших любителів домашніх тварин за часів правління династії Тан ( 618 - 907 роки нової ери). [6]

Можливо, що появі рибок незвичайних форм і забарвлень сприяла практика поширеного тоді буддизму : З загальногуманних міркувань «неправильних» і «потворних» рибок не нищили, а селили в спеціально облаштованих господарствах і загатах, а потім і в декоративних судинах і ємностях. Так в Китаї стали з'являтися «милосердні ставки», [7] а звичай довгої відстрочки смерті для тварини став іменуватися «фан-шен» (випускаючи життя).

після 960 -х років, вже за часів імперії Сун , Золоті рибки, поряд з багатьма іншими тваринами, стали популярними вихованцями домашніх басейнів. Цей період вважається початком одомашнення золотих рибок і їх супутників. Спочатку рибки були окрасою заможних будинків і маєтків, розмір яких дозволяв влаштовувати приватні ставки і басейни з фонтанами .

Популярність і попит на золотих рибок став основою бізнесу по їх масового розведення та продажу. Вже в XIII столітті з'являється новий підвид золотої рибки під назвою «ю-ер-Хо». Починаючи з цього періоду і до XVI століття риби поступово переміщуються з просторих басейнів і багатих будинків в оселі безлічі простих китайців.

Азіатські шляху [ правити | правити код ]

Історія поширення золотих рибок в Азії не цілком зрозуміла. Ймовірно, що в першу чергу рибки розповсюдилися в Індокитаї і сусідніх з Китаєм країнах, а потім - на початку XVI століття , потрапили в Японію , Що стала батьківщиною багатьох нових різновидів. японські селекціонери , Які прагнули відповідно до традицій національного мистецтва створювати вишукані і гармонійні форми, стали визнаними лідерами в розведенні золотих рибок.

Золоті рибки в Європі [ правити | правити код ]

У XVII столітті через голландських і португальських купців тварини потрапили в Європу , Де спочатку мали величезну вартість, так що їх зміст могли собі дозволити лише дуже забезпечені люди. У XIX столітті поступово розвивається як поставка риб з Китаю, так і розведення їх на місцях, що призводить до зниження цін. Проте до теперішнього часу основні різновиди золотої рибки є породи, привезені з країн далекого Сходу . Перші відомі згадки про завезення золотих рибок в Європу з Китаю (провінція Чжецзян ) датуються 1611 , тисячі шістсот дев'яносто одна і 1728 роками . [8]

Точних відомостей про пріоритет «золотих» в країнах європейської частини, яка імпортувала рибок - немає. За одними відомостями, вони надійшли з Макао , А за іншою версією - акваріумних рибок доставили c Я ви і Південної Африки , в Португалію . Відомо, що було це в XVII столітті , Так як в літературі згадується дві дати: 1611 і / або тисячі шістсот дев'яносто одна роки , Але через відсутність чіткого джерела - дати наводяться під питанням. У той же період часу ( 1691 рік ) Вказується і Англія . В XVIII столітті акваріумні золоті рибки набули поширення по всій території Європи і досягли Росії. Перші «рахунки» про продаж рибок на північних територіях Європи були зафіксовані в Голландії в 1728 році .

Російський пріоритет [ правити | правити код ]

безліч караванних шляхів простягалося по просторах землі і змінювало свої напрямки з Східної Азії на захід в Європу , Заходячи на стародавні землі сучасної Росії , А по великому шовковому шляху ( кит. 丝绸之路) доставляли не тільки шовку і прянощі . Одними з перших потрапили на європейську частину російської землі і «золоті рибки». Згадки про заморські золотих в Росії зустрічаються вже в свідченнях XV століття - часів Великого князя московського, Василя Темного . В XVI столітті цар Іван Грозний неодноразово отримує в дар золотих рибок від іноземних послів в скляних кулях, а в другій половині XVII століття в « Аптекарському саду »царя Олексія Михайловича встановлюється ваза з золотими рибками, піднесених в дар англійцями, що призвело до появи придворних рибоводів. при Петра I надзвичайно дорогі, але модні « склянки »З дивовижними рибками стали з'являтися і у деяких наближених царя, а в 1790 році - на вечорі в честь Катерини II князь Григорій Потьомкін представив світу золотих рибок - дивину усе ще величезною ціни.

США [ правити | правити код ]

В США золоті рибки з'явилися в 1874 - 1878 pp і стали родоначальниками колекції державного розплідника в Вашингтоні .

Трагедії революцій і сучасність [ правити | правити код ]

часи « китайської культурної революції »( 1965 - тисячу дев'ятсот сімдесят-шість ґ) не обійшли стороною і одомашнених селекційних тварин: цінне і рідкісне поголів'я багатьох порід золотих рибок було варварськи знищено в масовій кількості. Було розстріляно виробники-селекціонери золотих рибок, а також деякий обслуговуючий персонал - як «вороги народу і посібники імперіалізму». У провінції Чжецзян були повністю зруйновані всі рибні господарства. Країна втратила не тільки цінне поголів'я, а й традиції технологій стародавнього виробництва, яким заробляли на життя дуже багато жителів країни. У важкі післяреволюційні голодні роки деякі громадяни намагалися відновити розведення золотих рибок і хоча б цим заробляти, щоб прогодувати сім'ю. В серпні 1978 року між Китаєм і Японією був підписаний договір про мир, дружбу і співробітництво, згідно з яким японська сторона допомогла відновити технології розведення та вирощування золотих рибок в Китаї і передала китайській стороні доросле поголів'я цінних порід риб.

У багатьох містах світу утворені суспільства і асоціації любителів золотих рибок, якими влаштовуються виставки і конкурси з присудженням призів за кращі зразки.

Інтродукція в природне середовище [ правити | правити код ]

В Австралії останнім часом деякі власники акваріумних золотих рибок стали випускати їх в природні водойми, де вони успішно прижилися. В результаті в багатьох їжею водах рибки значно зросли - багато хто з них важать більше кілограма, а самий велика виловила особина мала масу 1,9 кг. При цьому австралійські вчені прийшли до висновку, що золоті рибки представляють серйозну загрозу місцевої екології - вони знищують кормову базу, поїдають ікру інших риб і поширюють інфекції, а також піднімають з дна мул і винищують водорості [9] .

Первісне зміст золотих рибок здійснювалося в загатах і невеликих водоймах , А також дерев'яних діжках , Які згодом були стилізовані в нехитрі кулясті чани з глини, а потім і в вази з кераміки і порцеляни - для більш заможних покупців з вищої знаті суспільства. В 1369 році китайський імператор Хун'у організував виробництво великих порцелянових судин для утримання в домашніх умовах срібного карася. Подібні чани - перша подоба домашнього акваріума , Так і називалися: «риб'ячий ставок »Або« урна дракона », Що характеризувало їх відносно великі розміри. Широка горловина чана дозволяла спостерігати за рибками зовні - як у ставку: чому селекція мала на меті створення риб, які виглядали гарніше при огляді зверху. Дорогі порцелянові вази в формі овалів , куль , Діжок і низьких широких ваз (На зразок глибокої тарілки ) Відрізнялися витонченістю: їх прикрашали розписом і ліпниною . Для стійкості посудини виготовлялися стилізовані ніжки у вигляді лап тварин або плавників риб, а також спеціальні підставки. Такі вироби вимагали великої майстерності художника , Досвіду і технічних можливостей в роботі з тонким фарфором і керамікою . Іноді на дно насипалось невелику кількість піску і висаджувалися рослини, але зазвичай судини були порожні, і в чистій воді містилися тільки одна або кілька рибок.

В сучасних акваріумах , Як і в колишні часи, зміст золотих рибок не складає значних труднощів. [10] Риби живуть при кімнатній температурі і підігріву не вимагають. У невеликих судинах з рибками необхідна рясна аерація води - продування повітрям. Кількість особин на акваріум береться з розрахунку 2-х кубічних дециметрів обсягу на одну дорослу рибу. Можливо зміст з іншими нехижі видами риб, особливо з несхильними до обкушування плавників. Слід пам'ятати, що декоративні різновиди золотих рибок погано пристосовані до конкурентної боротьби, в тому числі - за корм. [11]

Декорація акваріума [ правити | правити код ]

При прикрасі акваріума слід уникати каменів і раковин з гострими краями або корчів з гострими сучками, так як досить велика небезпека травмування тварин. Рослини бажано висаджувати з твердими листям, інакше золоті рибки почнуть об'їдати їх. Виняток становлять вольфія, Річчі і ряска, що входять в раціон тварин.

Нерідко породи золотих рибок (особливо різновиди телескопів і вуалехвостов ) Містять в порожніх, недекорірованних зсередини акваріумах.

годування [ правити | правити код ]

Золоті рибки всеїдні. Крім зазначених вище рослин, як рослинних кормів можна використовувати свіже листя салату і кропиви. тваринні корми - мотиль , Трубочник, дощові черв'яки і так далі. Охоче ​​поїдають круто зварені і промиті в проточній воді каші з рису, пшона, гречки та інших круп . можливо годування сухим кормом . Необхідно пам'ятати, що золоті рибки схильні до переїдання, що приводить до хвороб, однак саме цю особливість використовували для виведення нових порід риб теж.

Захворювання золотих рибок [ правити | правити код ]

Найбільш поширені такі заблолеванія золотих рибок, як микобактериозом (риб'ячий туберкульоз) - часто зустрічається і небезпечне захворювання, краснуха, плавникова і ротова гнилі, Іхтіофтіріоз і Гідродактілез.

Тривалість життя і розміри в акваріумі [ правити | правити код ]

Середня тривалість життя золотої рибки становить 15-20 років. Розмір в акваріумі при нормальних умовах утримання (при виконанні умови достатності обсягу акваріума) зазвичай не перевищує 15-20 см.

Обсяг акваріума для утримання золотої рибки [ правити | правити код ]

Обсяг акваріума повинен бути не менше 150 літрів. За мінімуму на кожну золоту рибку повинно припадати не менше 50 літрів води.

Розведення [ правити | правити код ]

Золоті рибки стають здатними до розмноження вже на першому році життя, але для селекційних цілей краще почекати, коли риби досягнуто повного розвитку - це відбувається у віці від двох до чотирьох років.

Нерестовий період в природних умовах доводиться на квітень - травень. У шлюбний період готовність риб до розмноження проявляється і в їх зовнішньому вигляді: у самок і самців на зябрових кришках з'являються просовідние горбки перламутрового кольору, а на грудних плавцях виникають мініатюрні піловідниє щербини. Черевце самок, готових до нересту, збільшується в розмірах. Самці починають активно переслідувати самок, намагаючись загнати їх в мілководні і густо зарослі рослинами місця. Тому бажано, щоб рівень води в нерестовий акваріумі становив не більше 20 см.

Орієнтовний обсяг акваріума для розмноження риб - від 40 до 100 літрів з чистою відстояною водою. бажана хороша аерація і освітлення. Так як риби схильні до поїдання власної ікри, то на висоті 1-2 сантиметри від дна монтують крупноячеистой сітку. Можливе використання акваріумів густо засаджених рослинами. Відразу після нересту, що триває від двох до п'яти годин, виробників потрібно видалити.

Протягом року тварини здатні до розмноження кілька разів. Мальки виходять з ікринок на 2-6-й день, що залежить головним чином як від стану погоди, так і температури води, причому пряме сонячне світло прискорює їх розвиток, а тінь, навпаки, затримує.

В продовження перших днів після виходу молоді рибки рухаються дуже мало, висять здебільшого або лежать між водяними рослинами і харчуються своїм жовткових міхуром, який постачає їх усім необхідним для їх первісного існування. Але як тільки цей запас виснажиться, мальки приступають до пошуку їжі. Голод виводить їх з цього стану заціпеніння і змушує рухатися туди і сюди в гонитві за їжею. Корм для мальків - артемія , коловертки або «жива пил». Можливе використання спеціальних кормів.

У міру розвитку риб здійснюють їх сортування по потрібним ознаками. Далеко не всі мальки успадковують вигляд батьків, дуже часто більшу частину виводка становлять золоті рибки без особливих ознак, характерних для того чи іншого різновиду. І навпаки - від непоказних виробників можуть виходити досить ефектні особини.

Повідомлення про продаж нових видів золотої рибки під найменуванням «ю-ер-Хо» датуються XIII століттям . Чи були вони першими селекційними об'єктами або просто « торговою маркою »Підприємливого китайського торговця, - сказати важко, проте - записи, датовані 1590 роком , Повідомляють про сортах риб з коротким тілом і подвійними хвостовими плавниками , Де також містяться розпливчасті відомості про декілька збільшеному - телескопічному вигляді очей . Подібні очі золотої рибки стали широко відомі тільки в середині XVIII століття , І стали популярні в Європі починаючи з кінця XIX століття .

Предки японських порід золотих рибок Вакін , Ранчо , рюкін і демекін - стародавні одомашнені і селекційні китайські різновиди риб.

« бесчешуйчатих »Золоті рибки з'явилися в 1688 році , Але довгий час залишалися дуже рідкісними і не мали поширення. Ця особливість була селекційно закріплена в породі ситцевого телескопа шляхом схрещування шубункин з бесчешуйчатих рибами. Виведення порід з відсутнім спинним плавником стало відомо з тисячу сімсот двадцять шість -го, представники яких потрапили в Європу в 1760 -м році.

Вікорістані в селекції підвіді [ правити | правити код ]

Вікові Особливості [ правити | правити код ]

Зміст в тісноті і при великих кількостях розвивається молоді, відсутність освітлення , Постійне рясне годівля рослинними і тваринними кормами холоднокровних тварин в теплою , А часту і в затхлій - переповненій бактеріями воде , наповнювало черевце рибок і роздмухувало їх тіло , Створюючи передумови до генетичних змін , що закріплюється селекцією .

Сучасні методи [ правити | правити код ]

сучасні досягнення науки у виведенні, або, навіть - генетичному створення нових порід тварин і сортів рослин, вийшли на новий рівень селекційного розвитку. І хоча в основному ці роботи знаходяться на стадії експерименту , Вже досягнуті деякі результати . трансгенні риби відрізняються від своїх вихідних представників забарвленням , формами и розмірами тіла. У їх геном вбудовуються фрагменти ДНК родинних видів , А іноді і зовсім віддалених представників різних сімейств тваринного світу. За допомогою генетики можна отримати не тільки химер , А й позбавити тварин від багатьох захворювань - підвищивши опірність організму. Зважаючи на те що акваріумні рибництво є домашнім захопленням людства і не вторгається в межі природного довкілля диких тварин , генетичні дослідження в області селекції акваріумних рибок знаходять своїх шанувальників. Для отримання нової цікавої і своєрідною породи домашньої тварини не треба витрачати століття, і, навіть роки і місяці кропіткої селекційної роботи: - результат можна отримати вже в першому поколінні.

За тисячоліття розвитку селекційного розведення «золотої рибки», любителями та рибозаводчікамі не тільки Японії и Китаю було виведено безліч порід і варіаційних різновидів тваринного. Вони стали популярними і улюбленими тваринами не тільки знаті давнини, а й багатьох людей по всьому світу, дивуючи глядача своїми незвичайними формами и фарбами .

Серед різних порід золотих рибок існує дві лінії різновидів, що відрізняються формою свого тіла:

  • довготілі золоті рибки
  • короткотелие золоті рибки

У таблиці наводяться лише кілька різновидів різноманітних порід золотої рибки, яких налічується в даний час кілька десятків (по окремим статистичними даними - близько 300 породних варіацій).

НазваЗображенняОпис Звичайна золота рибка

( англ. common goldfish (   англ За формою тіла і плавників мало відрізняється від природної форми. метелик ( англ. butterfly tail; дзікін ( яп. 地 金, злиток)) Витончена порода акваріумний «золотої рибки», що відрізняється оригінальним кольором кованого кольорового металу і роздвоєним хвостовим плавцем, що нагадує за формою крила метелика. веерохвост ( англ. fantail) Звичайна за формою тіла золота рибка, але її подвійний короткий хвіст піднятий догори або розташований горизонтально, так як час від часу веерохвост розкриває його віялом, від чого і отримав своє оригінальну назву. вуалехвост ( англ. veiltail) Коротке яйцеподібний або кулясте тіло, все плавники сильно подовжені, хвостовий плавник має шлейфовідний вуалево роздвоєний, розтроєння і навіть расчетверённий вид. Перлинка ( англ. pearlscale; тінсюрін ( яп. 珍珠 鱗, луска з рідкісного перлів)) Коротке роздуте яйцеподібний тіло, все плавники короткі, на тілі окремі, великі, схожі на перлинки лусочки. комета ( англ. comet; кометто ( яп. コ メ ッ ト)) Більш подовжене тіло, як і всі плавники, хвостовий плавник одинарний. львіноголовка ( англ. lionhead) Тіло рибки має роздуту форму «драконова яйця», а голова покрита кілька схожими на суницю садову сорту «Вікторія» наростами, що додають їй вигляд голови лева або буйвола. небесне око ( англ. celestial eye; тётенган ( яп. 頂天眼Тьо: тенгай, дивиться вгору на небо)) Зіниці очей цієї незвичайної «священної» рибки буддистів постійно дивляться в небо. Оранда ( англ. oranda; оранда сісігасіра ( яп. 和蘭獅子頭, оранда львиноголовая, «оранда» - атедзі )) Коротке яйцеподібний тіло, все плавники подовжені, з великими наростами на голові між очей. Пузиреглаз ( англ. bubble eye; суйхоган ( яп. 水泡眼Суйхо: ган, дослівно «пузиреглазий»)) Мають великі очі і пріглазние пухирі, наповнені рідиною і висять по обидві сторони голови. Ранчо ( англ. ranchu; рантьє ( яп. 蘭鋳рантьє:, дослівно «відлита в орхідеї»)) Коротке яйцеподібний тіло, спинний плавник відсутня, все плавники укорочені, на голові нарости. Рюкін ( англ. ryukin; ( яп. 琉金рю: кін, золото Рюкю )) Відрізняється дуже кулястим тілом з високою, викривленої горбом, спиною. телескоп ( англ. telescope eye; демегін ( яп. 出 目 金, лупата золота рибка)) Коротке яйцеподібний тіло, все плавники подовжені. Особлива увага звертається на довжину і форму хвостового плавника. У риб цього виду великі, телескопически опуклі очі. вуалево телескоп ( англ. veiltail telescope eye) Коротке яйцеподібний тіло, все плавники подовжені, хвостовий плавник роздвоєною вуалево форми. У риб цього виду великі, телескопически опуклі очі. Чорний телескоп Рибка оксамитово-чорного кольору. Коротке яйцеподібний тіло, все плавники подовжені. Особлива увага звертається на довжину і форму хвостового плавника. У риб цього виду великі, телескопически опуклі очі. шубункин (Калико) ( англ. shubunkin; сюбункін ( яп. 朱 文 金, червона парча)) Від звичайної золотої рибки відрізняється прозорими лусочками і дуже строкатою різноманітної «ситцеве» забарвленням. помпона (Ханафуса) ( англ. pompom) Від звичайної золотої рибки відрізняється пухкими м'ясистим наростами на обох сторонах голови навколо ніздрів ( «золота рибка з помпонами»).

В Ірані золоті рибки використовуються для прикраси святкового столу під час Новруза - новорічного торжества день весняного рівнодення . [14]

Декоративно-прикладне та образотворче мистецтво [ правити | правити код ]

З моменту появи і поширення золотих рибок в якості популярних домашніх вихованців, їх зображення з'явилися в формі прикрас і сувенірів з різних матеріалів. У дереві і глині, різьбленому камені і в литому металі, у виробах зі скла та сучасної пластмаси можна придбати різні стилізовані прикраси для дому та присадибної ділянки. Художники відображали і продовжують відображати красу форм і забарвлення, а також поведінку золотих рибок на столових сервізах і кухонної посуді, на квіткових вазах і різних розмірів глечиках, на табакерках і скриньках. Про них складали дивовижні історії та казки, продовжують складати вірші і пісні.

Золоті рибки використовуються в різних наукових дослідженнях в якості модельних лабораторних тварин. Вони були використані для вивчення поведінки риб в стані невагомості. [15]

За твердженням захисників природи і тварин, золоті рибки піддалися найбільш сильному насильству з метою отримання нових «потворних форм» і поведінкових характеристик, що досягаються при вмісті і вирощуванні риб в обмежених умовах - без достатнього або надлишкового кількості повітря (кисню, розчиненого у воді) і відсутності світла, перегодовування рослинними і тваринними кормами з додаванням різних добавок для досягнення видозмін в формах тіла і очей, а також подальшим закріпленням отриманих якостей в гено ме майбутніх поколінь. [16]

  1. 1 2 Макєєва А. П., Павлов Д. С., Павлов Д. А. Атлас молоді прісноводних риб Росії. М, КМК, 2011 - С.238 - 383 с.
  2. Trepka, Andrzej. Ilustrowana encyklopedia ryb. - Warszawa: Przedsiębiorstwo Handlowo-Wydawnicze Arystoteles Marek Matusiak, 2007. - P. 172-173. - ISBN 978-83-60910-08-5 .
  3. «Оголошено предки золотої рибки» - дослідження ДНК в медичній школі токайського університету (18 серпня 2008 року) архівна копія від 20 березня 2015 на Wayback Machine (Яп.)
  4. Решетніков Ю. С. , Котляр А. Н. , Расс Т. С. , Шатуновский М. І. Пятіязічній словник назв тварин. Риби. Латинський, російська, англійська, німецька, французька. / За загальною редакцією акад. В. Е. Соколова . - М .: Рус. яз., 1989. - С. 137. - 12 500 прим. - ISBN 5-200-00237-0 .
  5. «Goldfish varieties and genetics: a handbook for breeders» by Joseph Smartt; illustrations by Merlin Cunliffe. Oxford: Malden, MA: Blackwell Science, 2001. ISBN 0-85238-265-0
  6. «Малий зоологічний словник», Нью-Йорк - 1976 рік
  7. EK Balon «About the oldest domesticates among fishes», Journal of Fish Biology, 2004.
  8. Hugo Mulertt «The goldfish and its systematic culture with a view to profit: A practical treatise on the fish, its propagation, enemies, diseases, and care of the fish in captivity, together with hints on the construction of ponds, etc.», Cincinnati - 1883
  9. Дикі золоті рибки становили загрозу для екології (неопр.). Інтерфакс (17 серпня 2016).
  10. Коротка рекомендація по утриманню золотих рибок (Англ.)
  11. Таблиця сумісності тварин і рослин в прісноводних акваріумах (зелений колір - сумісні, червоний колір - несумісні, жовтий колір - можуть уживатися) архівна копія від 20 серпня 2011 року на Wayback Machine (Англ.)
  12. Сайт систематики тварин: «The Taxonomicon» (Англ.)
  13. Сайт систематики тварин: «BioLib» (Англ.)
  14. Іран: свято Навруз без золотої рибки? · Global Voices по-російськи
  15. Jerzy A. Splitt «Złote rybki w stanie nieważkości», AKWARIUM № 3/78 (Пол.)
  16. Tierschutzgesetz (TSchG) bei den Bundesbehörden der Schweizerischen Eidgenossenschaft (Закон про захист тварин) (нім.)
  • Н.В.Сорокін «Прісноводний акваріум або кімнатний садок для водних рослин і тварин», Санкт-Петербург - 1866 р
  • Н. Ф. Золотницький « акваріум любителя »(Перше видання - 1885 рік)
  • Н. Ф. Золотницький «Золота рибка і її варьетети», 1886 р
  • Н. Ф. Золотницький «Водні рослини для акваріумів кімнатних, садових і оранжерейних», 1887 р
  • Н. Ф. Золотницький «Дитячий акваріум», 1888 р
  • «Журнал товариства любителів кімнатних рослин і акваріумів» під редакцією І. І. Мамонтова, СПб. - з 1902 р
  • В. П. Міллер «Акваріум. Керівництво до догляду за акваріумом і його населенням », Петербург - 1903 р
  • Журнал «Акваріум і кімнатні рослини» під редакцією К. К. Гіппіуса, Московське товариство любителів акваріума і кімнатних рослин - з 1908 р
  • А. А. Набатов «Морський акваріум в кімнаті, його пристрій і догляд за ним», Петербург - 1908 р
  • Н. Ф. Золотницький «Акваріум любителя» - «Нові акваріумні риби і рослини» (другий том), Москва - 1910 р
  • «Журнал товариства любителів кімнатних рослин і акваріумів», Санкт-Петербург - 1911 рр р
  • «Акваріум і кімнатні рослини» (журнал), Москва - 1911 рр р
  • «Вісник любителя акваріума і тераріуму», Київ - 1911 рр р
  • А. А. Набатов «Кімнатний прісноводний акваріум», 1914 р
  • Н. Ф. Золотницький «Жива природа в школі», 1915 р
  • Goldfish varieties and tropical aquarium fishes a complete guide to aquaria and related subjects by William T. Innes, 6-е изд., Philadelphia - 1917 (Англ.)
  • Ф. М. Полканов «Підводний світ в кімнаті», 1970 г.
  • М. Н. Ільїн «Акваріумне рибництво», 1973 г.
  • М. Д. Махлін «Цікавий акваріум», 1975 г.
  • Мадді Харгров, Мік Харгров. Акваріуми для «чайників» = Freshwater Aquariums For Dummies. - 2-е видання. - Москва: «Діалектика» , 2007. - С. 256. - ISBN 978-5-8459-1306-7 .
  • М. Д. Махлін. Цікавий акваріум. - Москва: Харчова промисловість, 1975.
  • Н.Мягков «Москва в історії акваріумістики Росії», журнал «Рибництво і Рибальство» № 5 за 1979 рік
  • М. Д. Махлін. Подорож по акваріуму.
  • М. Бейлі, П.Бергресс. Золота книга акваріума.
  • «Життя в акваріумі», изд. «Звайгзне», Латвія - 1979 р
  • Кочетов А. М. декоративне рибництво . - М.: Просвещение, 1991. - 384 с. - 300 000 прим. - ISBN 5-09-001433-7 .
  • С. М. Кочетов «Акваріум» з серії «Хобі клуб», одна тисяча дев'ятсот дев'яносто две м

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация