Главная Новости

Як рахувати і сплатити податок з пасивних доходів

Опубликовано: 08.10.2018

З 1 липня набули чинності зміни в оподаткуванні пасивних доходів, передбачені Законом України "Про запобігання фінансовій катастрофі та створенні передумов до економічного зростання в Україні". На що слід звернути увагу громадянам, які отримують доходи у вигляді дивідендів, відсотків, роялті або інвестиційного прибутку, для уникнення порушень податкового законодавства?

Найчастіше виникають питання, що стосуються бази оподаткування і способу її визначення, а також осіб, відповідальних за сплату податку.


З наступного місяця українці почнуть отримувати платіжки за новий податок на нерухомість

Варто зазначити, що правила визначення бази оподаткування не змінилися. Як і раніше, податок необхідно сплачувати окремо з кожного виду доходів: роялті, дивідендів, відсотків, інвестиційного прибутку. Іншими словами, прогресивна ставка податку (15%, 20%, 25%) буде застосовуватися не до загальної суми зазначених пасивних доходів, а до кожного доходу окремо. Приміром, якщо фізособа отримала роялті в сумі 200 тис. грн. і інвестиційний прибуток в сумі 200 тис. грн., то з кожного виду доходу необхідно буде сплатити податок за ставкою 15%.

Прогресивна ставка податку (15%, 20%, 25%) буде застосовуватися не до загальної суми пасивних доходів, а до кожного доходу окремо

Також варто не забувати, що ставка податку 20% і 25% застосовується не до загальної суми доходу, а тільки до суми перевищення. Наприклад, особа отримала роялті в розмірі 300 тис. грн. У такому випадку роялті в розмірі 248 472 грн. оподатковуватиметься за ставкою 15%, а сума перевищення – 52 528 грн. – За ставкою 20%.

На відміну від правил , що діяли раніше, Закон багато в чому покладає відповідальність на фізосіб за сплату податку. В першу чергу це стосується відсотків. При виплаті доходу фізособі у вигляді відсотків, як виняток із загального правила, банківські та інші фінансові установи не виступають податковим агентом. У цьому випадку податок підраховується і сплачується фізичною особою самостійно за результатами подання річної податкової декларації. Таким чином, при отриманні доходу у вигляді процентів за банківським вкладом саме на вкладнику лежить обов’язок підрахувати за результатами звітного року загальну суму отриманого доходу, відобразити такий дохід у декларації та при необхідності сплатити податки за відповідними ставками (15% / 20% / 25%) .

Багато фізосіб, які володіють депозитами в банках, ніколи не подавали декларації, не знають, як їх правильно заповнювати і, найважливіше, як розрахувати податок, який підлягає до сплати

Для багатьох громадян це створить суттєві проблеми. Адже багато фізосіб, які володіють депозитами в банках, ніколи не подавали декларації, не знають, як їх правильно заповнювати і, найважливіше, як розрахувати податок, який підлягає до сплати. Щоб уникнути порушень законодавства доведеться звертатися до бухгалтерів або юридичних радників, що, знову-таки, несе за собою додаткові витрати.

При підрахунку доходу у вигляді відсотків, отриманих за депозитами, слід звернути увагу, що під дію податку потрапляють всі банківські вклади, в незалежності від дати укладення договору – до 01.07.14 або після. Разом з тим, оподаткуванню підлягатиме лише сума відсотків за депозитами, отримана після 1 липня 2014 року і до кінця року, в разі її перевищення 20,7 тис. грн.

Інвестиційний збиток не можна зараховувати з іншими пасивними доходами, зменшуючи тим самим базу оподаткування

Важливо звернути увагу, що підраховувати необхідно загальну суму доходу, отриманого у вигляді відсотків, тобто за всіма банківськими вкладами. Таким чином, навіть якщо у вкладника в різних банківських установах кілька депозитів, які не підпадають під оподаткування, але загальна сума відсотків, підрахованих за результатами звітного року, перевищує 20,7 тис. грн., то податок необхідно буде заплатити. Тому розбивати вклади на більш дрібні не має сенсу.

Що стосується дивідендів – не варто забувати, що до 1 січня 2015 продовжує діяти ставка податку в розмірі 5%. Це великий плюс для громадян. Отримання дивідендів – один з найбільш поширених способів легального отримання доходу у великих розмірах, оскільки сплата податку в розмірі 5% на сьогоднішній день цілком прийнятна. Підвищення ставки податку до 15 – 25% фактично зробить недоцільним отримання доходу таким способом.

Щодо оподаткування інвестиційного прибутку варто нагадати: інвестприбуток виникає тільки в тому випадку, якщо різниця між витратами, понесеними на придбання інвестактиву, і доходами, отриманими від його продажу, позитивна. Лише в такому випадку необхідно буде платити податок. Якщо ж така різниця негативна, то виникає не прибуток, а інвестиційний збиток. Відповідно, податок платити не з чого. Такий інвестиційний збиток не можна зараховувати з іншими пасивними доходами, зменшуючи тим самим базу оподаткування.

Джерело –

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация
rss