З архіву: окупована олігархами ВР, і освячення дзвіниці, яка закличе на барикади (1998)

Проект Укрінформу з нагоди столітнього ювілею агентства: «100 років - 100 новин»

1998 рік був багатим на події: вибори в ВРУ, вбивство Вадима Гетьмана, випуск спільно з корейцями нової «Таврії», установа вищої державної нагороди «Герой України», осіння девальвація гривні на тлі російської фінансової кризи. А ще були - ратифікація ВР «великого» Договору про дружбу і співробітництво між Україною і Росією, яку, як могли, затягували російські депутати (а московський мер Лужков прямо заявив про «повернення Севастополя»); 7-годинний візит держсекретаря США Мадлен Олбрайт, результатом чого стала відмова України від участі в російсько-українсько-іранському проект будівництва атомної станції в Бушері; початок тривалої суперечки з Румунією щодо острова Зміїний; святкування на високому рівні Дня соборності України (втім, тільки в наступному році під тиском громадськості Кучма таки підпише Указ про його офіційне визнання); перша після 30-річної перерви прем'єра «Аїди» Верді в Національній опері і перший студійний альбом львівського гурту «Океан Ельзи» - «Там, де нас нема». Про все це писав Укрінформ.

ВИБОРИ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ

31 березня 1998 року. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «Незалежна Україна раптом грабувала свой парламент - Верховну Раду. Майже 26 миллионов віборців - 69,64 відсотка з тих, хто має право голосу, скорісталіся своим констітуційнім правом на свободу волевіявлення и політічного вибору ».

Майже 26 миллионов віборців - 69,64 відсотка з тих, хто має право голосу, скорісталіся своим констітуційнім правом на свободу волевіявлення и політічного вибору »

Члени виборчої комісії дільниці №119 / 80 Шевченківського району Києва виборчого округу №23 під час голосування в СІЗО головного управління МВС України в Київській області в день виборів до Верховної Ради України. 29 березня 1998 року. Київ. З фондів Укрінформу

Довідково: 29 марта чергові вибори до Верховної Ради України пройшли за новим виборчим законом по так званій змішаній системі. Згідно з ним, половина депутатського корпусу повинна була обиратися за партійними списками з прохідним бар'єром 4%, а друга половина - в мажоритарних округах. З 30 політичних партій прохідний бар'єр подолали вісім. Найбільше голосів отримали комуністи - 121, далі йшли Народний Рух України за 46 депутатами, Виборчий блок Соціалістичної партії України та селянської партії України «За правду, за народ, за Україну!», Який отримав 34 місця, Народно-демократична партія - 28, Всеукраїнське об'єднання «Громада» - 24, партія Зелених - 19, Соціал-демократична партія України (об'єднана) - 17, Прогресивна соціалістична партія України - 16.

Однією з головних особливостей цих виборів було те, що найзапекліша боротьба розгорнулася не між політичними партіями-опонентами, а саме між силами найближчій ідейно-програмної орієнтації, що в більшості випадків пояснюється боротьбою за один і той самий електорат. Наприклад «партія влади» на чолі з Леонідом Кучмою вела жорстку боротьбу з «Громадою», яка консолідувалася навколо екс-прем'єра Павла Лазаренка і його грошей. Прогресивні соціалісти Вітренко зайняли непримиренну позицію щодо соціалістів Олександра Мороза і комуністів Петра Симоненка, а у виборчих округах в західних областях кандидати від Народного руху вперто протистояли кандидатам Національного фронту.

Результати парламентських виборів 1998 року показали подальше падіння впливу правого національно-патріотичного табору (Національний фронт навіть не подолав чотирьохвідсоткового бар'єру) і певний (тимчасовий) зростання підтримки населенням лівих сил. Тим часом останні, незважаючи на свої надії, не отримали більшості в парламенті. Його утворили представники різних, так званих центристських політичних і підприємницьких кіл «сірої» ідеології, які діяли в найвищому законодавчому органі держави згідно прагматичних інтересів тих структур, які фінансували їх виборчу кампанію. Український олігархат набирав сили.

ВБИВСТВО ВАДИМА ГЕТЬМАНА

24 квітня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «У середу в під'їзді свого будинку вбито голову правления УМВБ Вадима Гетьмана».

Вадим Гетьман, Володимир Стретович та Віктор Ющенко. З фондів Укрінформу

Довідково: Вадим Гетьман - відомий український фінансист, народний депутат України першого та другого скликань, голова біржового комітету Української міжбанківської валютної біржі. У 1990 році очолював один з найбільших тодішніх банків - «Україна», в 1992 році - голова правління НБУ. Гетьман був одним з авторів створення вітчизняної платіжної системи, валютно-фінансового ринку і власного виробництва національної валюти, за що його називали «батьком української гривні». Крім того, він виховав цілу плеяду українських фінансистів, серед яких і один з екс-президентів України - Віктор Ющенко.

Вадим Гетьман був застрелений 22 квітня, на третій день після Великодня, в ліфті його будинку по вулиці Суворова. Нападник стріляв в 62-річного банкіра шість разів.

Замовні вбивства у «лихі» 90-е не були в Україні чимось надзвичайним. Наприклад, тільки за 1997 рік в країні було скоєно 38 нападів на журналістів, зокрема, був убитий головний редактор «Вечірньої Одеси» Борис Дерев'янко. Але смерть Гетьмана, політика з «першого ешелону» української влади, сколихнула всю країну. Правда, шокуючу новину повідомили в першу чергу інформагентства, телебачення і радіо. Газети звістка про смерть фінансиста подали дещо пізніше: «Голос України» - 24 квітня, «Урядовий кур'єр» - 25-го.

Правоохоронні органи офіційно відпрацьовували три версії. Вони стосувалися діяльності Вадима Гетьмана на посаді голови біржового комітету, покупки УМВБ Торгового дому на Контрактовій площі Києва і його участі в передвиборній кампанії. Підозрюваного у вбивстві Сергія Кульова, члена так званої «банди Кушніра» (донецька злочинне угруповання), затримали тільки в 2002 році. Процес був довгим, в результаті суд засудив Кульова до довічного ув'язнення з конфіскацією майна. Замовник вбивства не було названо і покарано.

Вадима Гетьмана поховали на Байковому кладовищі Києва. У 2005 році йому було посмертно присвоєно звання «Героя України».

ОСВЯЧЕННЯ ДЗВІНИЦІ МИХАЙЛОВСЬКОГО ЗОЛОТОВЕРХОГО

2 червня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «Традіційно остання субота та неділя травня відзначаються Киян як День рідного міста. А до свята слід делать подарунки. У суботу на одному з найкрасівішіх столичних майданів - Михайлівському відбулося Урочисте відкриття й освячення відбудованої дзвініці Михайлівського Золотоверхого монастиря ».

Свято-Михайлівський Золотоверхий собор. З фондів Укрінформу

Довідково: Михайлівський Золотоверхий монастир засновано 1108 року київським князем Святополком Ізяславичем, онуком Ярослава Мудрого. Він був другим за популярністю місцем після Києво-Печерської лаври серед паломників. Величний комплекс споруд, до складу якого входив і Михайлівський Золотоверхий собор, простояв більше восьми століть, але був по-варварськи зруйнований і розграбований в 30-х роках ХХ століття під час правління більшовиків. Тільки після перенесення столиці України з Харкова до Києва за п'ять років було знищено понад 30 церков, а за всі роки комуністичного правління кількість стертих з лиця землі культових споруд перевищила дві сотні. Чимало унікальних фресок монастиря осіло в спецсховищах Москви і Ленінграда (нині Санкт-Петербург).

Михайлівський Золотоверхий відбудовували всім світом. На відродження святині жертвували і бідні українські пенсіонери зі своєї мінімальної пенсії в 47 гривень, і українські молодоолігархів, які вже встигли відчути смак дармових грошей, і українська діаспора на всіх континентах - трудовим доларом.

Першою була відбудована 49-метрова дзвіниця монастиря в її первозданному вигляді в стилі українського бароко.

В той теплий сонячний день, 30 травня 1998 року, на площі перед монастирем було багатолюдно: звучали козацькі литаври, чулося церковний спів. У церемонії відкриття брали участь тодішні високопосадовці, зокрема Президент Леонід Кучма, прем'єр-міністр Валерій Пустовойтенко і голова Києва Олександр Омельченко. Освячення дзвіниці зробив предстоятель Української православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет. Леонід Кучма виступив з промовою, в якій, зокрема, йшлося про те, що «... Відроджуючі Духовні святині, ми збудуємо квітучу Україну ...»

Через 15 років, пізньої восени 2013-го, Михайлівський Золотоверхий монастир врятував за своїми стінами учасників розгромленого «Беркутом» Майдану, став острівцем християнської любові і плацдармом, з якого почала свій хід Революція Переваги. У найтемніші часи реакції його набатний дзвін скликав киян на барикади.

ДЕРЖАВНА НАГОРОДА «ГЕРОЙ УКРАЇНИ»

26 серпня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «23 серпня, напередодні чергової річниці незалежності України, Указом Президента засновано найвищу відзнаку держави« Герой України ».

Державна нагорода «Герой України». фото twitter

Довідково: Нагорода присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або вагомі трудові досягнення в будь-якій області діяльності. За героїзм вручається орден «Золота Зірка», за трудові досягнення - орден Держави. Першим нагородженим став патріарх української науки, президент НАН Борис Патон. З тих пір звання Герой України були удостоєні 440 осіб, серед яких чимало видатних українців - діячів науки, культури, спорту, борців за незалежність країни, політв'язнів, а й чимало одіозних фігур, які належать в основному до українського політикуму і бізнесу, які отримали нагороду за особисту лояльність того чи іншого президента. Серед тих, кого називають найчастіше - імена Юхима Звягільського, Тетяни Засухи, Юрія Бойка, Володимира Литвина. Апофеозом несмаку стало нагородження у 2011 році тодішнім президентом Януковичем свого давнього приятеля, поета Бориса Білаша, який прославився хвалебними одами на адресу патрона, описуючи його то російським богатирем, то описуючи інтимний процес спільного миття в лазні.

... У лютому 2014 року в історії вищого українського відмінності, так само як і в історії України, почалася нова сторінка: звання Герой України були удостоєні загиблі Герої Небесної Сотні.

(Далі буде)

Хроніка попередніх років: 1918 , 1919 , 1920-1921 , 1922-1923 , 1924-1925 , 1926-1927 , 1928-1929 , 1930-1932 , 1933-1934 , 1936-1937 , 1937-1938 , 1939 , 1940 , 1941-1943 , 1944 , тисячі дев'ятсот сорок п'ять , 1946-1947 , 1 948 , 1949 , 1950 , 1951 , +1953 , +1954 , 1955-1956 , 1957 , 1958-1959 , 1960 , тисячу дев'ятсот шістьдесят-один , 1962-1963 , 1964 , 1965 , +1966 , 1967-1968 , 1970 , тисяча дев'ятсот сімдесят один , тисячі дев'ятсот сімдесят дві , 1973-1975 , 1976-1977 , 1978 , 1979-1980 , 1981 , +1982 , 1 983 , 1984 , тисяча дев'ятсот вісімдесят п'ять , 1986 , 1987-1988 , 1989 , 1990 , тисячу дев'ятсот дев'яносто один , одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дві , +1993 , 1994 , 1995 , 1996 , 1 997

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация