ЗА РАХУНОК ЧОГО ЖИЛА ЧЕЧНЯ?

  1. ФАЛЬШИВІ АВІЗО
  2. «ТРУБА»
  3. РАБИ

Кримінальна економіка не принесла обіцяного багатства

... П араллельно з чесними трудівниками, лікарями, артистами, вченими, вихідцями з Кавказу, яких було більшість, в Радянському Союзі складалися земляцтва зовсім іншого роду. Ні для кого не було секретом, що найпотужніші, найжорстокіші і агресивні кримінальні угруповання в російських містах були якраз кавказькі. І коли настав хаос другої половини 1980-х - початку 1990-х років, саме ці мафіозі виявилися на гребені хвилі, підминаючи під себе найбільш прибуткові сфери кримінального, а потім і легального бізнесу.


ФАЛЬШИВІ АВІЗО

Втім, і тоді було ясно, що рано чи пізно хаос закінчиться і треба забезпечувати собі тили. А кращого тилу, ніж формально не залежна від Росії батьківщина, придумати було важко. Частина грошей, і чимала частина, стала вкладатися в цю незалежність. А де можна було обійтися без витрат на хабарі, питання вирішувалося силовими методами. Захоплювалися склади зброї Радянської Армії, люди кидалися під танки і колони машин, які вивозять військове майно з російських баз, часом відбувалися прямі збройні захоплення з вбивствами російських військовослужбовців. В цілому план вдався.

Але при цьому багато «незалежні» кавказькі республіки позбулися головного джерела свого існування - російського бюджету. Прийшло прозріння. Одні тут же відступили. Політична еліта інших зуміла отримати фінансову та іншу матеріальну підтримку Заходу - для себе особисто, а не своїх народів, але це створювало ілюзію незалежності. І лише одна північнокавказька республіка, що не цікавила Захід, та й не сильно потрібна з точки зору тодішнього російського уряду, виявилася в міжнародному вакуумі. Йти назад на уклін до Росії було вище сил, але треба було якось жити, продовжувати смоктати гроші з російського бюджету. І була придумана абсолютно унікальна афера, яка тепер увійшла в усі підручники з економічної злочинності всіх країн світу. Афера з чеченськими авізо.

Всього за пару років своєї самопроголошеної незалежності - 1991-й і 1992-й - Чечня витягла з кишені довірливої ​​Росії 400 мільярдів рублів, причому готівкою! Фізично ця маса грошей мала такі обсяг і вага, що їх вивозили з московських банків мішками на вантажівках - тисячами мішків. Рублів в цих мішках (якщо перерахувати за тодішнім курсом) було більше ніж на третину мільярда доларів. Ці гроші дійсно вивезли в Чечню на пасажирських літаках «Аерофлоту» і швидких поїздах «Москва - Грозний».

Ось кілька витягів з аналітичної довідки МВС РФ 1995 року, коли в Чечні вже щосили вбивали людей.

«Динаміка цього виду злочинів характеризується наступними цифрами:

1992 г. - 328 справ, збитки за якими склали понад 94 млрд. Руб .;

1993 г. - 469 справ. Збиток склав 148 млрд. Руб .;

1994 г. - 120 справ. Збиток склав 175 млрд. Руб.

Слідчою частиною СК МВС РФ в період з 1992-го по 1994 рік розслідувалася 11 кримінальних справ, за якими проходить 2393 фальшивих авізо на суму понад 113 млрд. Руб.

... В шахрайських діях з підробленими авізо злочинцями використовувалися в якості відправників більше чотирьохсот в основному фіктивних назв підприємств і комерційних банків. Переведення в готівку викрадених сум вироблялося за участю 892 банків і одна тисяча п'ятсот сорок сім підприємств, розташованих в 68 регіонах Російської Федерації.

До кримінальної відповідальності притягнуто 417 осіб, з них 99 росіян, 151 чеченець, 26 інгушів (ц��каво, ким були за національністю ще 141 шахрай? - Авт.). За програмою ГУЕП МВС Росії «Втікач - банк - утікач» розшукуються 347 чоловік, про чию причетність до розкрадання грошових коштів за допомогою фальшивих авізо є оперативна інформація. 46 осіб з оголошених в розшук ймовірно переховуються в Чечні і Інгушетії.

... Найбільша кількість розкрадань із застосуванням фальшивих авізо зареєстровано в Москві, Санкт-Петербурзі, Республіці Дагестан, Ставропольському і Краснодарському краях, Московської і Томській областях.

Наявність в Москві і Санкт-Петербурзі значного числа комерційних структур і банків, відсутність належного контролю за їх діяльністю полегшувало вчинення розкрадань і ускладнювало їх виявлення.

Досвід північнокавказьких злочинних угруповань був використаний для здійснення аналогічних злочинів в центральних областях Росії і Сибіру. Успіхи, досягнуті організаторами злочинів, і отримання значних сум, одержаних злочинним шляхом привели до створення стійких злочинних груп, які стали використовувати викрадені грошові кошти на становлення і фінансування кримінальних структур ... »

Чечня стала випробувальним полігоном для міжнародної мафії по одній-єдиній причині - через свою незалежність де-факто і «залежності» де-юре.

Між іншим, вайнахские брати чеченців - інгуші - з самого початку не загострювали відносин з Москвою, і тепер інгушська угруповання в Москві, що спеціалізується на банківському бізнесі, за оперативними даними міліції, найбагатша ...

Жоден з московських фінансистів, так чи інакше брали участь в афері століття з чеченськими авізо, що не був дитиною, кожен прекрасно розумів, що він робить. Адже левова частина цих грошей - готівки - пішла на хліб для чеченців, на зброю і патрони, на послуги держчиновників і засобів масової інформації. І всі ці товари, включаючи журналістів, чеченці купували не де-небудь в Туреччині або Йорданії, а у нас самих, в матінці-Росії.


«ТРУБА»

Кримінальна економіка не принесла обіцяного багатства

Після того як джерело халявних грошей з російського бюджету вичерпався, а перша чеченська війна закінчилася повною перемогою незалежної Ічкерії, перед керівництвом самопроголошеної республіки знову на повний зріст постала проблема фінансування своєї незалежності. Тепер вся надія була на «трубу» - північний маршрут експортного трубопроводу (СМЕТ) Баку - Грозний - Новоросійськ. І, мабуть, якби чеченські польові командири дійсно (як це передбачалося мирними угодами) поступилися владу цивільному керівництву Чечні, то «труба» могла б стати непоганою підмогою для економіки республіки. Але перша ж партія нафти, закуплена в Баку для транзиту на Захід через Новоросійськ, до Новоросійська не могла дійти протягом року!

По дорозі «трубу» «обслуговували» сотні перегінних міні-заводиків, що належать різним польовим командирам. Крадені солярка і бензин цілком вирішували фінансові проблеми кожного польового командира і його особистої гвардії. Але ніяк не могли вирішити головну проблему Чечні як незалежної держави. Незалежна держава має мати бездефіцитний бюджет, а при його дефіциті - перспективу позик ззовні або інвестицій. Ні на те ні на інше Чечня розраховувати не могла. В результаті чеченському керівництву не залишалося нічого іншого, крім як підтримувати свій народ в стані перманентної війни. Не важливо з ким, головне, щоб війна тривала. Тільки під війну з Росією можна було отримати кредитування з-за кордону.


РАБИ

Залишається лише додати, що і під час війни, і в мирний час справно працював ще одне джерело доходів. Работоргівля. Викрадення заручників і вимагання за них грошей. Звичайно, це джерело не міг пов'язати кінці з кінцями всього республіканського бюджету, але й недооцінювати його не варто. Тисяча-інша заручників приносила мільйони доларів. А якщо врахувати, що все населення Чечні менше мільйона чоловік, приблизно третина з яких постійно перебували і годувалися в Росії, то це був, в общем-то, непоганий державний бізнес.

Чи настане цьому край або Росії доведеться нести цей хрест вічно?

Дмитро ВОРОНІН

У матеріалі використані фотографії: Наталія Медведєва

?каво, ким були за національністю ще 141 шахрай?
Чи настане цьому край або Росії доведеться нести цей хрест вічно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация