Загадка вірменського алфавіту.

Знання в усі часи було найбільш цінним капіталом людської цивілізації

Знання в усі часи було найбільш цінним капіталом людської цивілізації. Але як його зберегти, як передати нащадкам без втрат - щоб нічого не загубилося, що не порвалося, не згоріло, не зламалося і не стерлося? Предки вірмен використовували найдосконаліший носій інформації - мова. Він завжди з людиною, він живий, поки на ньому говорить хоч один з нас. Вслухайтеся в вірменські слова, вдивіться в букви, якими вони записані, і вам відкриється великий секрет - інформація, залишена нам у спадок.

Що в імені твоєму?

Чому предмети і явища називаються саме так і ніяк інакше? Вас коли-небудь цікавило, чому вода називається водою, а, скажімо, вогонь - вогнем? Мовознавці відшукують сотні можливих пояснень, розшифровують етимологію слів, знаходять зв'язку між словами в різних мовах світу. Нам дають масу переконливих пояснень - це слово походить від того, а то - ще від якогось, і т. Д. Однак цей ланцюжок неминуче призводить до якогось одного основного слову або корені, сенс якого нам підноситься апріорі, без пояснень. І головне питання знову залишається без відповіді - чому названо саме так, а не інакше? Як тут не згадати Адама, чиїм першим завданням в Едемському саду було дати назви всім тваринам. Відповідальна і важка робота, якщо врахувати, що у нашого предка не було джерел первинної інформації у вигляді книг або інтернет-ресурсів. Дати ім'я, створити слово - завдання дійсно не з легких. Отже, що ж є слово, яке було на початку? Невже воно не мало ніякого сенсу? Як це не дивно, але відповідь на це питання має безпосередній зв'язок з вірменським алфавітом.

Алфавіт Маштоца не раз був предметом наукових суперечок. Офіційно прийнято вважати, що вірменський алфавіт створений Месропа Маштоца в 405-406 роках нашої ери. Вважається, що до цього у вірмен не було своєї писемності - в Вірменії в різні епохи використовувалася клинопис, арамійське, грецьке і перське лист. Алфавіт Маштоца вважається винаходом, результатом творчої роботи Маштоца і його помічників. Відзначається, що основою для Маштоца послужили грецький і фінікійський алфавіти - перероблені і адаптовані під фонетику вірменської мови. Природно, всіма визнається геній Маштоца, виконана їм гігантська робота і відданість національним ідеалам. Все це здається досить доведеним і переконливим, тим більше що в якості джерел інформації офіційна історіографія звертається до Мовсес Хоренаци і Корьюну (історик і хронограф V століття). До історичних джерел ми ще повернемося, а поки - всього один факт, наскільки цікавий, настільки ж і сенсаційний. Факт, про який офіційна наука згадувати не любить, а якщо і згадує, то залишає без коментарів.

Залишки стародавнього металургійного комплексу (III тис. До н. Е.). Мецамор, Вірменія

Достовірно відомо, що на території Вірменії ще близько 5 тис. Років тому була освоєна обробка металів і налагоджено виробництво металевих виробів. 7 основних металів - золото, срібло, мідь, олово, залізо, свинець і ртуть були основою основ людської цивілізації. Назви цих металів існують у вірменській мові з незапам'ятних часів. І деякі дійшли до наших днів без особливих змін. Промовляючи їх в повсякденній мові, ми не замислюємося про їх істинному розумінні, для нас це всього лише звичний набір звуків. Але якщо проаналізувати ці слова з урахуванням порядку букв в вірменському алфавіті, то відкрилася картина може викликати справжній шок.

Вірменський алфавіт, виконаний із золота і дорогоцінних каменів, 1976 г. Автори Жирайр Чулоян і Багдасар Арзуманян. Зберігається в скарбниці Святого Ечміадзіна.

Хімія і життя

По-вірменськи золото називається «воски». Не вдаючись в етимологію слова, в варіанти можливого пояснення його сенсу, проведемо простий експеримент. Напишемо слово «воски» ( «золото») по-вірменськи і під кожною буквою поставимо її порядковий номер у вірменському алфавіті. Потім складемо ці числа.

Ո Ս Կ Ի ( «воски», золото)

24 + 29 + 15 + 11 = 79

Але ж 79 - не що інше, як номер золота в таблиці хімічних елементів!

Зі шкільного курсу хімії відомо, що «заряд ядра атома збігається з порядковим номером елемента в періодичній системі і називається атомним номером елементу». Тобто слово «воски» - це атомний номер золота! Простий збіг? Але перевірку неважко влаштувати і іншим вірменським назв металів (природно, в їх старої, споконвічної формі написання):

Ա Ր Ճ Ի Ճ ( «арчіч», свинець)

1 + 32 + 19 + 11 + 19 = 82

82 - номер і атомний вага свинцю.

Ա Ր Ծ ( «Арц» - стара форма слова «арцат», срібло)

1 + 32 + 14 = 47

47 - номер і атомний вага срібла.

Як бачимо, отримані числа збігаються з атомними номерами цих металів! Імовірність подібних збігів в математиці прагне до нуля, вірніше - це настільки ж ймовірно, як з декількох тисяч випадково обраних на звалищі деталей зібрати автомобіль Mercedes. Але якщо це не простий збіг, то тоді - система, правило. Причому правило, в якому не повинно бути винятків - воно повинно поширюватися як мінімум на всі відомі на той час метали. Перевіримо ще один метал, відомий на зорі цивілізації, - олово. Сучасна назва олова в вірменському - «анаген», але треба пам'ятати, що слово це - запозичене. У книзі Амирдовлата Амасиаци «Непотрібне для неуків» (XV століття) наводиться кілька найменувань олова, в тому числі вірменське «клаек» (ԿԼԱԷԿ). Варто зауважити, що цим словом до сих пір в Вірменії називають полуду, тобто те, чим лудять, паяють. І саме воно призводить нас до заповітного числа.

Կ Լ Ա Է Կ ( «клаек», олово)

15 + 12 + 1 + 7 + 15 = 50

50 - номер і атомний вага олова.

Розглядаючи залишилися три металу з «чудової сімки», ми бачимо ту ж картину.

Ջ Ա Ն Դ Ի Կ ( «джандік», ртуть, сучасна форма - «сндік»)

27 + 1 + 22 + 4 +11 + 15 = 80

80 - номер і атомний вага ртуті.

Ա Լ Գ Ա Թ ( «Алгатуй», залізо, сучасна форма - «еркат»)

1 + 12 + 3 + 1 + 9 = 26

26 - номер і атомний вага заліза.

Залишилася мідь. Сучасне вірменське назва міді - «пхіндз» - відповідності з нашою гіпотезою не дає. Однак є підстави стверджувати, що «пхіндз» (принз) насправді є така схожа за звучанням бронза, тобто не чиста мідь, а її широко використовувався сплав. Чистий мідь була непрактичною і не використовувалася, і швидше за все з часом міддю стали називати широко застосовувався мідний сплав - бронзу. Точно так же, як сьогодні ми називаємо «залізними» предмети зі сталі і металеві предмети взагалі. Так що ж з міддю? В архаїчному вірменському ми знаходимо слово, яке виявилося таким знайомим і збереглася до цих пір в російській мові практично без змін - «мед»!

Մ Ե Դ

20 + 5 + 4 = 29

29 - номер і атомний вага міді.

Складається картина просто шокує - назви металів у вірменській мові позначали їх атомний номер! Цей дивовижний факт неминуче породжує численні запитання. З чим ми маємо справу? Звідки ця дивна і приголомшлива за своєю логікою система? Хто придумав металів назви, що стали формулою? І взагалі - людських чи це рук справа? Якщо так, то виходить, що рівень знань наших предків був неймовірно високий. Адже щоб придумати слово «золото», відповідне числу 79, треба як мінімум знати, що золото - саме 79-й елемент по порядку зростання атомної ваги. Але при цьому знати, що золото - 79-й по порядку елемент, означає знати і попередні 78. А в їх число, між іншим, входить ряд лантаноїдів (хімічні елементи з 57-го номера по 71-й), останні з яких були відкриті тільки в XX столітті! Якщо ж в давнину не мали подібних відомостей, то тоді повинні були знати періодичний закон і вміти визначати атомний заряд золота та інших металів. Тільки ось яким чином? Адже фізики тільки в кінці XIX - початку XX століття «розібралися» з будовою атома і навчилися визначати заряд його ядра ...

Якщо ж допустити, що слова ці - це понад знання, то можна тільки захоплюватися геніальністю і креативністю рішення, адже мова - найнадійніший спосіб передачі та зберігання знань, інформації. Можна знищити або втратити підручник хімії і таблицю Менделєєва, але дуже важко забути слова рідної мови. Неймовірно, але тисячі років назад, щоб знати основи хімії, досить було говорити по-вірменськи і пам'ятати 36 букв вірменського алфавіту! І якщо такий, здавалося б, фантастичний підхід можливий стосовно хімії, то чому не припустити, що в вірменських назвах небесних тіл зашифровані пізнання в астрономії, а в назвах стихій - закони фізики ...

Вірменський алфавіт, вписаний в квадрати. Букви в кутах при читанні за годинниковою стрілкою утворюють слово ՀԱՅՔ (HAYQ) - Вірменія.

Пізнати і зрозуміти

Маленький камінчик, покотився з вершини, здатний викликати лавину. Невеликий факт здатний перевернути давно усталені, оброслі прихильниками і послідовниками наукові гіпотези. Наступний висновок, який напрошується, багатьох може просто приголомшити. Справа в тому, що наша гіпотеза грунтується на черговості букв вірменського алфавіту, створеного, згідно з офіційною версією, Месропа Маштоца в 405-406 рр. н. е. Але ж створення алфавіту - не створення вірменської мови. І слова «воски», «Арц», «арчіч» та інші назви металів з'явилися в вірменському мові не після Маштоца! Зрозуміло, що згадуються ці слова в письмових джерелах саме з V століття. Але це не означає, що до того їх не було. Що ж виходить - існував зв'язок вірменських слів з номерами букв в алфавіті, який з'явився пізніше самих слів? Не міг же Маштоц «підганяти» створюваний алфавіт під ці слова ... А якщо навіть допустити, що «підганяв», значить, знав про існуючу закономірності. Тобто, наприклад, буква, що відображає звук «S» могла б теоретично мати й інше графічне позначення, але те, що вона повинна бути 29-м номером, це аксіома. Так само як і те, що «K» - 15-а за рахунком, а «R» - 32-я і т.д. У будь-якому випадку виходить, що у вірменському алфавіті існуюча черговість букв, так само як і їх кількість - це не результат вільного творчості, а струнка система, що підкоряється певним законам, і створена задовго до Маштоца. Між іншим, це єдине пояснення строго визначеному порядку букв в алфавіті - поміняйте дві букви місцями і слова втратять свій таємний сенс! Той факт, що великий Месроп повернув ці письмена до життя на початку V століття, ще не означає, що він створив їх з нічого. Вірменський алфавіт - сувора система, що зв'язує слова і їх написання логікою і здоровим глуздом.

Ще одна «дрібничка» - середньовічні джерела згадують якісь забуті «даніелови» письмена з 24 букв, які спочатку намагалися адаптувати до вірменської мови. У деяких гіпотезах про походження вірменського алфавіту стверджується, що месроповскіе букви з'явилися саме на їх основі і були всього лише їх «доповненої» версією. Але, як ми вже побачили, кількість і черговість букв жорстко пов'язані зі словами, і в вірменських назвах металів, між іншим, є літери під номерами 29 і 32. Якщо наше припущення вірне, то букв не могло бути ні 24, як в грецькому або «даніелових» письменах, ні 26, як у етрусків або в ефіопському листі, ні 22, як у фінікійців. Їх мало бути саме 36 - це сувора математична система. Маштоцу необхідно було відновити цю систему, а не просто придумати якісь абстрактні символи. Справді, будь-яка людина за лічені хвилини може придумати два десятка символів і зв'язати їх з відповідними звуками. Хороший художник за день намалює з десяток всяких «алфавітів». Навіщо ж було Маштоцу роками сидіти в найбільших бібліотеках стародавнього світу, зустрічатися з ученими і переписувачами? Що він шукав? Що просив у Бога в своїх невпинних молитвах?

Ще одна цікава деталь - завдання на логіку. Уявіть, що вам доручено створити алфавіт для своєї рідної мови, і це питання національної важливості, алфавіт стане порятунком національної культури. І ось після багатьох років пошуків і мандрівок, у результаті важкого і копіткої праці ви створюєте прекрасний алфавіт. Напевно ви запишете що-небудь новими письменами. Але що ж стане першою фразою? Навряд чи щось випадкове або неважливе. Напишете своє ім'я? Ім'я близької людини? Бога? А може, це буде фраза, найкращим чином відображає те, що ви тільки що зробили? Відомо, що Маштоц створював алфавіт з метою перекладу на вірменський Біблії, щоб проповідування християнства в країні велося рідною мовою. Джерела донесли до нас першу фразу, перекладену на вірменський і записану новими буквами. Як не дивно, це була фраза не з Євангелія, а зі Старого завіту, ніякого відношення до християнства не має - «Пізнати мудрість і настанови, зрозуміти вислову розуму» ( «Книга притч Соломонових»). Це фраза - відображення суті праці Маштоца. Месроп пізнав і зрозумів. Він знайшов і відновив алфавітну систему. Як? Це питання, напевно, залишиться відкритим, але одне сміливе припущення можна зробити вже сьогодні. Воно стосується зовнішнього вигляду вірменських букв.

По каменю, як по снігу

Дослідники петрогліфів Вірменського нагір'я давно помітили, що ці малюнки, на яких зображені тварини, люди і різні сюжети, містять також прототипи букв вірменського алфавіту. А тепер уважно прочитаємо «Історію Вірменії» Мовсеса Хоренаци, той фрагмент, де він описує осяяння Маштоца: «... І бачить він не сон нічний і не бачення наяву, але в серці, що своєму серці відкрилася очам душі правицю, друкарську на камені. Бо камінь, подібно до снігу, зберігав сліди накреслень. І не тільки ця справа була йому, але і у всіх подробицях відклалося в розумі Месропа, немов у якомусь посудині ... ». Ті, хто бачив обриси вірменських букв в вірменських петрогліфах, погодяться, що точніше і красивіше сказати не можна - по каменю, як по снігу. Безсумнівно, що ці наскельні зображення були відомі і за часів Маштоца, і він мав можливість їх спостерігати на власні очі. Йому залишалося лише обробити і систематизувати цю доісторичну графіком згідно знайденої 36-знаковій системі.

Сьогодні ми говоримо по-вірменськи, але не уявляємо собі цінність вимовлених слів, не усвідомлюємо, який секрет вони в собі приховують. Або у всякому разі - приховували. Нам дано було знання - у вигляді слів, за допомогою алфавіту. Можливо, весь словниковий склад древнеармянского мови був ні чим іншим, як базою даних, що містить всі необхідні для життя і розвитку людини відомості. Але найголовніше питання все ж залишається без відповіді: хто дав нам ці знання? І чому саме нам?

Джерело.

Але як його зберегти, як передати нащадкам без втрат - щоб нічого не загубилося, що не порвалося, не згоріло, не зламалося і не стерлося?
Що в імені твоєму?
Чому предмети і явища називаються саме так і ніяк інакше?
Вас коли-небудь цікавило, чому вода називається водою, а, скажімо, вогонь - вогнем?
І головне питання знову залишається без відповіді - чому названо саме так, а не інакше?
Отже, що ж є слово, яке було на початку?
Невже воно не мало ніякого сенсу?
Простий збіг?
Так що ж з міддю?
З чим ми маємо справу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация