Закон про РАН повернуть до другого читання. КПРФ: Потрібно зупинити "реформаторський зуд": Аналітика Накануне.RU

Закон про РАН повернуть до другого читання. КПРФ: Потрібно зупинити "реформаторський зуд"

Рада Держдуми сьогодні вирішив повернути резонансний законопроект про реформу РАН до другого читання. Очікується, що будуть внесені декілька "змістовних" поправок в закон, після чого вчені зможуть "видихнути". Тим часом, в науковому середовищі мало хто поділяє оптимізм з цього приводу - адже РАН все одно, так або інакше, позбавлять самостійності. Саме про це попереджають в Держдумі комуністи. Це єдина фракція, яка виступає різко проти реформи. В інтерв'ю Накануне.RU депутат від фракції КПРФ Анатолій Локоть розповів про те, чи варто чекати завтра на Охотному ряду демаршу комуністів, хто зазіхає на наукове майно і в чому насправді потребує наука.

Читайте також:

Питання: Анатолій Євгенович, чи будуть представники фракції КПРФ присутнім під час прийняття поправок до закону про РАН завтра або, наприклад, все демонстративно вийдуть?

Анатолій Локоть: Вам хотілося, щоб ми вийшли? Я нагадаю, чому ми тоді вийшли. Тоді було порушено обіцянку, яку було дано і озвучено через ЗМІ про те, що другого читання не буде, що друге читання буде перенесено на осінь, і коли "Єдина Росія" свого слова не стримала, тоді ми вийшли із залу. Зараз ми маємо намір брати участь і пропонувати свої поправки і переконувати своїх опонентів у тому, що не можна руйнувати російську науку.

Питання: Але Вам заперечать - мовляв, реформа РАН вже назріла Питання: Але Вам заперечать - мовляв, реформа РАН вже назріла ...

Анатолій Локоть: Слово реформа - непристойне в Російській Федерації. Це слово пишуть на парканах, бо все, чого не стосувалося реформування, закінчувалося дуже погано, все розвалювалося, стосувалося це промисловості, економіки, політичної системи, сільського господарства і т.д. Єдине, чого реформа не стосувалася - Академії наук. Зараз ця Академія працює і розвивається і виходять дуже непогані результати, про це свідчить, зокрема, визнання зарубіжних колег. Відкриття бозона Хіггса багато в чому відбулося завдяки роботі російських вчених з сибірського відділення Академії наук - Інституту фізики. Сьогодні вже відомо, що окремим особистостям захотілося піддати РАН реформування, щоб заволодіти, по-перше, великий власністю, якою управляє Академія, а власність колосальна, там не тільки землі, будинки, житлові комплекси, а ще й унікальна наукова власність - великі прискорювальні установки , реактори та інші. Ну, і, звичайно, покерувати тими грошима, що держава виділяє Академії.

Питання: Що в підсумку принесе реформа РАН?

Анатолій Локоть: В тому вигляді, в якому зараз знаходиться законопроект, - руйнування науки. Зникнуть відділення науки, зникне Новосибірський центр Академії наук, який був утворений в 1957 році рішенням уряду СРСР для ведення досліджень за Уралом, для розвитку регіонів Сибіру - ось які завдання перед ним стояли. А зараз пропонується централізувати всі управління та фінансування. По-перше, погано, що централізується фінансування, це позбавляє відділень самостійності, по-друге, централізація веде до зникнення конкуренції шкіл. Ці школи абсолютно різні. Зокрема, є різні методики, підходи до досліджень, є традиції Сибірського відділення, є свої традиції у Курчатовского наукового інституту, вони різні. І та здорова конкуренція, яка завжди була, просто зникне. Цей законопроект вже почав приносити шкоду, тому що молоді вчені почали звільнятися. Вони відчули, що ніяких перспектив немає, хтось із них поїде на Захід. Все це прозвучало під час слухань в суспільну палаті в Новосибірську. У всіх висловлюваннях звучала тільки критика тієї концепції реформи, яка сьогодні пропонується.

Питання: Стало відомо, що під час другого читання законопроекту "Єдина Росія" збирається внести кілька "змістовних" поправок в законопроект, які все-таки поправки будуть внесені?

Анатолій Локоть: Я депутат від фракції КПРФ, а не "Єдиної Росії", тому я не знаю, що там збирається вона вносити. Але на тому мітингу, який проходив в Сибірському відділенні Академії наук, було дві тисячі вчених, я на тому мітингу представляв фракцію КПРФ, а ось представників "Єдиної Росії" там не було. Два депутата прийшли на громадські слухання, намагалися захищати концепцію реформи, вони піддали дуже серйозній критиці тих вчених, які там зібралися і не відповіли толком ні на одне питання, тому складно говорити про те, які вони збираються вносити поправки. Як би вся справа ще більше не погіршився. Але ще раз підкреслюю, що одне з основних питань - самостійність вчених у виборі шляху досліджень, управління своєю власністю і головне, щоб не зникла здорова конкуренція всередині нашої науки, яка сьогодні існує.

Питання: Які, на Ваш погляд, потрібно внести поправки в закон про реформу РАН?

Анатолій Локоть: Потрібно дати самостійність академікам, сьогодні в тому законопроекті, який прийнятий у другому читанні, у наукових центрів немає юридичної особи. А в Росії у нас три відділення: Сибірське, Уральське і Далекосхідне. Причому в Сибірському відділенні ще існує більше десятка наукових центрів: Іркутський науковий центр, Бурятський науковий центр і т.д. Всього цього не буде, це все зникне. Потрібно дати можливість їм нормально працювати і повернути право юридичної особи розпоряджатися грошима.

Питання: Чи допоможуть ці поправки реформу в цілому або її потрібно зовсім скасувати?

Анатолій Локоть: Ніякої реформи не потрібно. Хто сказав, що реформа потрібна? Аргументи наших опонентів - просто дитячий лепет. І саме Уряд, критикуючи роботу Академії наук, не сказало, на які критерії воно спирається. Чому Академію треба реформувати? Покращувати треба, але не реформувати. Жорес Алфьоров, депутат нашої фракції, неодноразово виступав і говорив про те, що треба не реформувати, а розвивати науку. А що за реформаторська сверблячка раптом у когось, ну ... Є люди, які хочуть на цьому нагріти руки.

Питання: А що слід поліпшити в РАН? Як зробити, наприклад, так, щоб зарплати вчених були вище?

Анатолій Локоть: Вони хорошу зарплату отримують, тільки треба дати їм працювати. Після виборів президента РАН були намічені пропозиції і програми в розвитку науки. Потрібно щоб не чиновники, а вчені визначали напрямок досліджень і як ними розпоряджатися. Їм потрібно сформулювати завдання, найголовніша біда сьогодні - незатребуваність тих наукових напрацювань, які в Академії наук є. Потрібно сформулювати і поставити завдання від імені Уряду. Але цих завдань на сьогодні держава так і не сформулювало. Якщо завдання немає, то ніхто нічого не вирішує.

Питання: Я сьогодні розмовляла з головним науковим співробітником Інституту світової економіки і міжнародних відносин РАН Георгієм Мирський, і він говорив про те, що зарплати співробітників дуже маленькі і ті гроші, які вони отримують від оренди площ, йдуть на зарплату співробітникам ...

Анатолій Локоть: Сьогодні фінансування нашої науки - одна сімнадцята від того, скільки виділяють коштів на дослідження Сполучені Штати. Ось таке співвідношення. Причому тут реформа? Хоч скільки реформуйте, якщо грошей на дослідження не даєте, нічого не буде.

Марія Степанова

Хто сказав, що реформа потрібна?
Чому Академію треба реформувати?
Як зробити, наприклад, так, щоб зарплати вчених були вище?
Причому тут реформа?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация