Жемчужниеісторіі.Часть 3.Міфи, легенди, перекази. Обговорення на LiveInternet

Перли здавна вважався втіленням розкоші і вишуканості, недарма їм прикрашали особливо значущі регалії: імператорські корони, облачення священиків, вівтарі храмів

Перли здавна вважався втіленням розкоші і вишуканості, недарма їм прикрашали особливо значущі регалії: імператорські корони, облачення священиків, вівтарі храмів. Всі релігії світу вважають перли втіленням чистоти і невинності. У чому ж загадка цього дивного природного матеріалу?

Перли - камінь чарівної краси! І, напевно, самий поетичний камінь на нашій планеті. Є в ньому щось неймовірно чарівні, романтичне, зачаровує. Може бути тому, у різних народів світу збереглися сотні казкових легенд і міфів, що пояснюють чарівне і навіть божественне походження цього прекрасного каменя.


Перли став одним з найулюбленіших каменів китайців ще в глибоку давнину і в китайському епосі про перли розповідається безліч красивих легенд. Перші письмові згадки про нього виявлено в історичних документах, яке відносяться до другого тисячоліття до нашої ери. У китайських легендах є дві основні історії походження перлів - «драконівський» і «місячна».

Легенда про битву драконів   Стародавні жителі Землі одного разу стали свідками страшної битви, що вибухнула на небесах
Легенда про битву драконів
Стародавні жителі Землі одного разу стали свідками страшної битви, що вибухнула на небесах. Виявилося, що серед хмар борються гігантські крилаті дракони. Все небо було всіяне яскравими блискучими блискавками, гримів оглушливий грім, згустилися величезні чорні хмари. Почалася страшна гроза, і на людей пролився найпрекрасніший дощ на світлі - кожна крапля представляла собою чарівну перлину.



місячний перли

Одна з найкрасивіших і містичних легенд походження перлів, згідно з якою кожна перлинка - це мініатюрна Місяць. Як вона потрапила в раковини молюсків? Дуже просто - коли чарівниця-Місяць освітлює землю на нічному небокраї, її відображення на воді знаходить текучі властивості. Місячне речовина опускається на дно водойм, проникає в розкриті раковини і згортається в клубок. Через якийсь час нирці за перлами дістають раковини молюсків, в яких виявляють натуральні перли.

Через якийсь час нирці за перлами дістають раковини молюсків, в яких виявляють натуральні перли

індійські легенди
Не менш великі сусіди великих китайців - індійці, також обожнювали перли з глибокої давнини. Перламутрові камені вони цінували дуже високо - нарівні з рубінами і смарагдами. Перлами володіли найбагатші і знатні люди. В скарбницях раджей і шахів зберігалися гігантські розсипи перлів - каменями прикрашалися палаци від підлоги до стелі, а також одяг, головні убори і, звичайно ж, прикраси.

За однією давньоіндійської легендою перли знайшов бог Крішна на самому дні моря. Великі красиві перлини він підніс своєї чарівної дочки, як весільний подарунок. З тих пір в Індії перли вважається обов'язковим видом прикрас під час обручальних церемоній.

Безліч старовинних індійських легенд розповідає про те, що перли - це застиглі краплі дощу, що потрапили в раковину устриць. У всякому разі, саме так записав древнеиндийский поет Калидаса у своїй знаменитій поемі «Малявіка і Агнімітра». У його версії, не кожна крапля дощу перетворювалася на перлину, а тільки найперші дощові краплі, вдаряють об поверхню моря.

Їх дзвін будить устриць, які в цей самий момент починають підніматися з морських глибин і відкривати своїх стулки. У кожну потрапляє тільки по одній дощової краплі. Після цього жемчужніци закриваються і повільно опускаються на саме дно, де відбувається божественний ритуал їх перетворення в перлини.

Після цього жемчужніци закриваються і повільно опускаються на саме дно, де відбувається божественний ритуал їх перетворення в перлини

У давньоіндійських мінералогічних трактатах «Ратнапарікша» пишеться про те, що перли стався від слонів, хмар, кабанів, риб, змій і устриць. В середні віки були зроблені замітки про особливу породу слонів - «слони, які пахли жасмином». Згідно з легендою, в лобових складках у слонів ховалися чарівні перламутрові перлинки.

Згідно з легендою, в лобових складках у слонів ховалися чарівні перламутрові перлинки

Цар змій Асур
У давньоіндійському епосі є красива легенда про Царя змій асурами. Відважний воїн бився ні на життя, а на смерть з гігантським чудовиськом. В результаті страшного побоїща, цар Асур упав замертво. Кров великого царя перетворилася в дорогоцінні камені. Ті, які потрапили на дно річок, перетворилися в рубіни. Кров, пролита на березі моря звернулася смарагдами. Закривавлені піски річки Ганг перетворилися в камені граната. Свідком битви стало безкрайнє море, довго оплакує поваленого царя Асура. Сльози моря перетворилися в прекрасний перли.

Філіппінці - відомі ловці перлів. Місцеві жителі зберігають красиві легенди про це морському скарб. Згідно з однією з них, перлинки народжуються на світанку, коли промені сонця, що сходить потрапляють в розкриті стулки раковин. Спочатку перлові черепашки можна було вільно збирати на прибережних рифах. Але люди кинулися наввипередки збирати чудовий і дорогий камінь, і незабаром почалися зіткнення, а потім і справжні війни за право володіння морським скарбом. Саме тоді всі раковини впали на дно морів і тепер, щоб їх знайти і дістати, потрібно докласти багато зусиль.


перли слов'ян
Згідно давньослов'янської міфології, перли - це скам'янілі краплі води. Чи не звичайної води, а тієї, яка стікає з віночків водних квіток. Краплі стікають з листя, потрапляють у водойми, а потім і прослизають в стулки раковин-жемчужниц. Якщо крапелька води падає з віночка латаття на заході сонця, то з неї виходить перлина золотистого кольору. Полудьонний краплі перетворюються в сріблястий вид перлів. Крапельки, що скачуються з віночків лотоса на світанку, перетворюються в перлинки ніжно-рожевого відтінку.


Катарское повір'я говорить, що жемчужніци піднімаються на поверхню води тільки ночами, щоб наповнитися росою або краплями дощу для утворення нових перлин.


Одного разу божественно прекрасна німфа вирішила скупатися в блакитних водах океану, і ненадовго спустилася з небес на Землю.

прекрасна німфа
прекрасна німфа

Підпливши трохи до мальовничого берегу, вона помітила надзвичайно прекрасного юнака-рибалки, який самотньо ловив рибу в невеликому рибальському човні. Молодий рибалка настільки сподобався юної богині, що вона припливала до берега щодня, в надії помилуватися своїм коханим. В один день вона наблизилася до нього особливо близько, і навіть зважилася з ним заговорити.

Прекрасна німфа поцікавилася, навіщо це рибалка кожен день виходить у море, якщо його улов такий мізерний? Юнак відповів, що йому потрібні гроші для того, щоб доглядати за хворою матір'ю.

Сильно засмутилася богиня долею прекрасного рибалки і доклала свої божественні сили до того, щоб його улов багаторазово збільшився. Юнак став ловити риби набагато більше, зміг купувати дорогі ліки і незабаром його мати видужала. Він поділився з нею дивовижною зустріччю і чудесами, які стали з ним відбуватися.

Розчулена жінка звеліла своєму синові просити руку і серце німфи. Закохана богиня відразу ж погодилася, і стали вони жити щасливо все разом. У любові і щастя в родині народився син, і життя їх перетворилася на справжній рай. Все було прекрасно до того моменту, коли про недозволене вчинок німфи дізнався небесний повелитель.

У гніві він наказав своїм охоронцям повернути німфу з Землі на небеса і закрити її в високу вежу
У гніві він наказав своїм охоронцям повернути німфу з Землі на небеса і закрити її в високу вежу. Так і сталося! Молодий рибалка залишився без дружини, а його малолітній син - без улюбленої матері. Убитий горем юнак, не міг ні пити, ні їсти, втратив сон і працездатність. З кожним днем ​​він приносив все менше і менше риби. Сім'я стала бідувати.

Юна богиня перебувала в ув'язненні і дуже засмучувалася про своїх близьких
Юна богиня перебувала в ув'язненні і дуже засмучувалася про своїх близьких. Її сльози падали з неба прямо в океан, потрапляючи в раковини устриць і перетворюючись в перли.

Рибак в розпачі і горі прийшов на берег океану - в те місце, де колись познайомився зі своєю коханою
Рибак в розпачі і горі прийшов на берег океану - в те місце, де колись познайомився зі своєю коханою. Юнак стрибнув у воду і почав занурюватися на дно, щоб більше ніколи не повернутися. Коли він відкрив очі, щоб в останній раз поглянути на підводний світ, то сильно здивувався приголомшливою картині - в променях сонця, що проникають в глибини океану крізь товщу води, виблискували тисячі переливаються перлин, які були так схожі на прекрасні очі його юної богині.

В цю мить з небес почувся її голос: «Коханий, життя назавжди розлучила нас. Візьми з собою мої сльози - ці прекрасні перлини. Вони допоможуть тобі виростити нашого сина ».

Рибак так і вчинив
Рибак так і вчинив. З тих пір він піднімав перлини з підводних глибин і продавав на ринку. Перли цінувався дуже високо, і незабаром сім'я рибалки значно розбагатіла і ніколи більше не знала потреби.

Перлин було так багато, що після продажу їх залишалося ще достатньо
Перлин було так багато, що після продажу їх залишалося ще достатньо. Рибак і син зберігали їх ще дуже довго в пам'ять про прекрасну німфу ...

Рибак і син зберігали їх ще дуже довго в пам'ять про прекрасну німфу

Про походження перлів складені сотні, а може бути і тисячі прекрасних легенд. Вірменським істориком Тавріжеці в 12-м столітті були записані такі рядки: «Перлові устриці, подібно рибам, метають насіння в море, чому відбувається і перламутр. Коли в травні йдуть дощі, устриці випливають на поверхню води і гріються, а на ніч знову відправляються в море. Так вони роблять до 40 днів, і тоді тільки утворюються перлини ».

Так вони роблять до 40 днів, і тоді тільки утворюються перлини »

Легенда про дуже сумно і перлині

Як свідчить одна легенда, спочатку на Землі були тільки прісноводні річки, моря і океани. У них водилися тільки риби і рослини.

Згодом на берегах водойм стали облаштовуватися перші люди
Згодом на берегах водойм стали облаштовуватися перші люди. Поступово вони навчилися рибалити, будувати човни і надовго йти в море, щоб привезти додому більші улови риби. Їх недосвідченість нерідко призводила до справжніх трагедій - в море траплялися шторми, які розбивали і топили кораблі. Рибалки часто тонули. І тоді їх рідні і близькі приходили на береги морів і гірко плакали про загиблих. Кожна сльозинка робила воду більш солоної.

Чим страшніше і важче було горе, тим менше сльози розчинялися у воді
Чим страшніше і важче було горе, тим менше сльози розчинялися у воді. Самі гіркі сльози, в яких була укладена їх душа, що не розчинялися зовсім. Вони падали на саме дно, і перетворювалися в чудові перлини. Одночасно з цим, в море народжувалася одна русалка - полонений морем плаче душа. З тих пір рибалки стали розповідати про прекрасних жінок-рибах, які підпливали до них і просили звільнити їх із в'язниці.

З тих пір рибалки стали розповідати про прекрасних жінок-рибах, які підпливали до них і просили звільнити їх із в'язниці


Щоб врятувати русалку, потрібно було дістати з дня моря ту перлину, яка тримала русалку в море. Далеко не всі моряки могли впоратися з цим завданням, багато тонули в морській безодні. У народі стали ходити чутки, що жінки-риби спеціально заманюють чоловіків в море, щоб назавжди їх заточити в морське царство. Все більше моряків тонуло в море, все більше жінок їх гірко оплакувало на узбережжі морів, все більше з'являлося русалок. Рибалки стали їх боятися, як вогню, закривали очі і вуха, щоб не бачити і не чути жалібні пісні прекрасних морських полонянок. Жінки стали забороняти своїм чоловікам виходити в море, а дітям забороняли купатися на морському березі.

Жінки стали забороняти своїм чоловікам виходити в море, а дітям забороняли купатися на морському березі

морські русалки

У одній сільської жінки, як у і багатьох, в море загинув чоловік. Це настільки її вразило, що життя втратило для неї будь-який сенс. Жінка почала згасати день за днем. Ніщо не могло її порадувати або здивувати. Навіть улюблений син, який був ще дуже малий. На нього лягли всі турботи по дому - він рано подорослішав. Хлопчик не тільки став сам вести господарство, а й доглядав за хворою матір'ю, як тільки міг. У рідкісні хвилини відпочинку, юнак йшов на дальній берег і сидів там на самоті, розмірковуючи про свою гірку долю.

В один з таких днів, він почув поруч з собою сплеск води і ніжний і прекрасний голос. Виявилося, що це маленька прекрасна русалочка підпливла до берега, побачивши хлопчика. Як і всі русалки, вона стала жалібно розповідати про своє мимовільному ув'язненні в море і просити звільнити її. Юнак чудово знав, що це смертельно небезпечно. Проте, він став з нею розмовляти майже кожен день, коли вдавався на дальній берег, щоб трохи відпочити від недитячих турбот і важкої роботи. Дуже швидко вони подружилися. Не минало жодного дня, щоб вони не зустрічалися, не купалися разом на морському березі і не базікали про якихось милих дрібницях.

Настала зима, і юнак уже не міг довго розмовляти з русалочкой - було занадто холодно. Насувався сезон штормів, а це означало, що чарівної подружки довелося б піти далеко від берега, щоб стихія не розбила її об гострі скелі. Розлука сильно засмучувала їх обох. Вони стали думати про те, як уникнути розставання. Хлопчику згадалася одна старовинна легенда про перлини і русалок, яку розповідав йому батько-рибалка - про те, що якщо дістати потрібну перлину з дня моря, то русалка назавжди звільниться з морського полону!

Відважний дитина вирішив, у що б то не стало, відшукати ту саму перлинка і врятувати свою милу подружку. До настання холодів залишалося зовсім небагато, і йому потрібно було поспішати. На наступний же день, швидко закінчивши свої справи, він взяв батьківську човен і відправився в море. Він пірнав майже без зупинки до тих пір, поки не сіло сонце, а перлини так і не знайшов. Але він не втрачав надії і пірнав навіть в непроглядній темряві.

Під водою він не бачив абсолютно нічого - навіть власних рук і ніг. Але хлопчик не міг залишити в біді свою мамуся. Він став слухати своє любляче серце і рухатися в тому напрямку, куди воно підказувало. В один момент з закритими очима він побачив яскраве світло і зрозумів, що знаходиться на шляху до своєї мети. Приклавши зусилля, він дістався до неї, і навіть зміг взяти раковину в руки. Але тут же зрозумів, що у нього не вистачить повітря і сил піднятися наверх. Маленького рибалки охопив передсмертний жах, і він негайно відчув, що якась невідома сила стала тягнути його на поверхню води.

Це виявилася його вірна подруга, яка здогадалася про плани доброго хлопчика і кинулася на його пошуки
Це виявилася його вірна подруга, яка здогадалася про плани доброго хлопчика і кинулася на його пошуки. Її вдалося вчасно його врятувати. Коли вони підпливли до берега, то з подивом виявили, що русалочка перетворилася в прекрасну дівчинку! Вона була в точності така, якими були всі дівчатка в рибальському селі.



Тільки волосся були сяюче - білими і сильно відливали перламутровим світлом. Вона була прекрасна, як ангел. Щасливі діти довго бігали по берегу, кружляли в милому дитячому танці і сміялися від великої радості. А коли вони повернулися в село, то розповіли всім, що дівчинка дивом врятувалася від корабельної аварії. У народі русалок страшно ненавиділи за численну загибель чоловіків в море. Дівчинці загрожувала б смертельна небезпека, якби хтось дізнався про її походження.

Тому діти вирішили зберегти таємницю на все життя. Мати хлопчика неймовірно зраділа «знайда» і полюбила дівчинку-мамуся з першого дня, як рідну дочку. Вона не могла надивитися на її божественну красу, на небесне сяйво світлого перламутрових волосся. Ця несподівана радість допомогла їй впоратися з важкою хворобою, печаль назавжди пішла з її серця і вона дуже швидко поправилася. Їхня сім'я прожила довге і дуже щасливе життя, і тільки перед самою смертю русалочка повідала дітям всю правду. З тих пір цю дивовижну історію стали розповідати і передавати з покоління в покоління, до тих пір, поки вона не перетворилася в прекрасну легенду.

Єгипетська цариця Клеопатра, що жила в I столітті до нашої ери, носила на мізинці кільце з перлиною. Одного разу Клеопатра зняла його і поклала в келих. Повернувшись на Батьківщину після втрати флоту в битві з римським імператором Октавіаном Марк Антоній був вкрай засмучений. Він налив два келихи вина, не помітивши, що в одному з них знаходилося кільце дружини. Вино було кисле - улюблене вино Антонія. Для кращого угамування спраги в Єгипті його пили через тонкі, просвердлені коралові гілочки. Коли келихи були осушені, Клеопатра виявила своє кільце, але, на жаль, вже без перлини: вона розтанула в оцтово-кислому вині.

Інші легенди говорять так
Інші легенди говорять так.
Перлова есенція дозволила якось Клеопатрі з'їсти удвох з Марком Антонієм найдорожчий в світі вечеря. Хитромудра Клеопатра уклала парі з Марком Антонієм на вечерю вартістю в кілька мільйонів. Бенкет наближалося до кінця, і Марк Антоній готувався святкувати перемогу ... Але Клеопатрі дали келих з оцтом, в який вона опустила свою сережку з красивою перлиною, пригубила ковток і з торжеством подивилася на того, хто програв Антонія. Цьому нагоди італійський художник Тінторетто присвятив свою знамениту картину.

Дружина імператора Калігули носила перлове намисто вартістю понад восьми мільйонів
Дружина імператора Калігули носила перлове намисто вартістю понад восьми мільйонів. Кажуть, що Калігула надів і на свого улюбленого коня намисто з перлів після того, як звів його в ранг консула.

Сильним світу цього підносили напої в перламутрових судинах або ж опускали в вино перлини, подібно королю в трагедії Шекспіра «Гамлет»
Сильним світу цього підносили напої в перламутрових судинах або ж опускали в вино перлини, подібно королю в трагедії Шекспіра «Гамлет». «Король його здоров'я буде пити. Зараз в келих перлину він кине цінніше тієї, яку в вінці чотири датських короля носили ».

У Середні віки Склаві звичай даруваті нареченій в день одруження нитку перлів, так як вважаю, что ВІН зміцнює любов и Вірність обраніці
У Середні віки Склаві звичай даруваті нареченій в день одруження нитку перлів, так як вважаю, что ВІН зміцнює любов и Вірність обраніці. А ось успадкований перли не надягали, вважалося, що він принесе нещастя.




У перлів виділяються кілька основних форм.
Сфера вважається ідеальною. Також буває грушоподібна, овальна, гудзикова форми, а також безформний перли-бароко. Форма визначається візуально, перлину котять по похилій поверхні, якщо траєкторія перлини пряма, то форма сферична, якщо відхиляється в сторону - НЕ сферична. У перлин розрізняють три основні форми - сфера, найрідше зустрічається в природі, тому це і позначається на його вартості. Симетричний перли - це довгастий перли (рис), сплющений до центру (кукурудза) і крапля, за вартістю вони набагато дешевше сфери. Перлини «бароко» мають неправильну форму, завдяки чому вони найдешевші. Однак під впливом моди, інтерес до барочному перлам в наші дні дуже високий, що стимулює і ціну на нього. Від форми перлів безпосередньо залежить і його ціна. перлина правильної
форми оцінюється набагато дорожче. Невелика неправильність (коли перли подовжений
або приплюснуть на полюсах) - знижує ціну перлів істотно.

Натуральний чорний перли вперше став відомим в Європі завдяки Ернандо Кортесом (1458-1547), іспанські конкістадори і підкорювач Мексики
Натуральний чорний перли вперше став відомим в Європі завдяки Ернандо Кортесом (1458-1547), іспанські конкістадори і підкорювач Мексики.

За порадою грецького філософа Аристотеля, Олександр Македонський перед нападом на Індію насамперед захопив острів Сокотра, який славився гарним чорним перлами
За порадою грецького філософа Аристотеля, Олександр Македонський перед нападом на Індію насамперед захопив острів Сокотра, який славився гарним чорним перлами. Чорні перлини захопили полководця, і, з'єднавши їх з сліпучо-білими і злегка рожевими, він послав ті й інші в Грецію. Після цього почалося повальне захоплення схожими колекціями

Христофор Колумб не тільки відкрив Америку
Христофор Колумб не тільки відкрив Америку. Після своєї третьої поїздки він привіз до Старого світу мішки перлів, який виміняв уздовж берегів Венесуели. Пізніше Панама і Каліфорнійський затоку також стали джерелами видобутку перлів.

Натуральний чорний перли вперше став відомим в Європі завдяки Ернандо Кортесом (1458-1547), іспанські конкістадори і підкорювач Мексики
Натуральний чорний перли вперше став відомим в Європі завдяки Ернандо Кортесом (1458-1547), іспанські конкістадори і підкорювач Мексики. Пізніше завдяки дослідженням "кольорового перлів", виявленого в Каліфорнійській затоці. Ла-Пас в Байя, Каліфорнія, став всесвітнім центром чорного перлів.


У XVI столітті найкращими в Європі вважалися перлини з приданого французької королеви Катерини Медичі. Після заміжжя вона подарувала їх шотландської королеви Марії Стюарт, а згодом вони стали надбанням англійської королеви ЕлізаветиI.

Марія Медічі на хрещення майбутнього короля, сина Людовика XIII, одягла сукню, оздоблену трьома тисячами діамантів і тридцятьма тисячами перлин
Марія Медічі на хрещення майбутнього короля, сина Людовика XIII, одягла сукню, оздоблену трьома тисячами діамантів і тридцятьма тисячами перлин.

Королева Єлизавета також була власницею прикрашеного трьома тисячами перлин сукні
Королева Єлизавета також була власницею прикрашеного трьома тисячами перлин сукні.



Кращий, великий, добірний перли, що переливається всіма кольорами веселки, з незапам'ятних часів добували в Індійському океані, в Перській затоці, біля берегів західної Африки, а також в Жовтому і Червоному морях. Знайти тубільців - нирців в колишні часи було досить складно.


Ризик виявитися в пащі голодної акули був такий великий, що лов перлів в Індійському океані був примусовим
Ризик виявитися в пащі голодної акули був такий великий, що лов перлів в Індійському океані був примусовим. Їм змушували займатися злочинців, засуджених до смерті. Роль катів виконували акули, і як би добре приречений ні плавав і пірнав, вирок султана або магараджі в кінці кінців виконувався. Втім, з усіх акул (а їх більше ста п'ятдесяти видів), в основному, блакитна акула є людожером, та й то тільки в тих випадках, якщо супроводжує її ставрида - лоцман довго не знаходить для своєї пані підходящої їжі.



У зв'язку з тим, що перли недовговічний і з плином часу блякне, у древніх вірменів існувало повір'я, нібито тьмяні перли можуть відновити свій блиск, якщо дівчина викуповується з ними в море сто один раз. А індуські факіри стверджували, що побляклий перли оживає в курячому зобі протягом декількох годин. Так само, як в Індійському океані, з великим ризиком для життя, біля берегів Західної Африки добували перли тубільці - негри.


Вони були відважними плавцями, вміли глибоко пірнати і могли довго перебувати під водою. Особливо славилися цим юнаки племен кру і агни. З'явилися в Сенегалі, Дагомєє, на Березі Слонової Кістки і в Нігері європейці - колонізатори за безцінь купували у негрів чудовий - круглий і грушоподібної форми - великі перли в обмін на копійчані ручні дзеркала, на шматки дешевого, яскраво пофарбованого ситцю. Потім колонізатори знайшли ще більш вигідний «товар».

У Сенегалі, у маленького озера Чатрі, жив юнак на ім'я Зігуінчар. Він був зі славного племені уолофов і займався землеробством і полюванням. Одного разу в джунглях його схопили маври, привели на берег океану і жбурнули в галеру до інших бранців, надісланим сюди з солдатами за наказами королів Іоруби і Дагомєї.

Білий господар тицьнув йому в руки весло і наказав гребти. Коли галера з невільниками відійшла від одного з причалів Сенегалу, Зігуінчар довго дивився на все віддаляється рідний берег. Спочатку зникли в туманному серпанку хатини, пристань і пальми, потім щогли стояли на зовнішньому рейді фрегатів, бригів, каравел і нефів. Нарешті і сам берег зник за горизонтом. Щоб хоч коли-небудь повернутися на батьківщину, треба знати шлях, по якому слід йти.

Там, у себе в Сенегалі, серед самих непролазних джунглів Зігуінчар легко знаходив ледь помітні стежки і після полювання завжди повертався в свою хатину. А тут, в безкрайньому океані, він до болю в очах вдивлявся в слід, який залишає галерей, в вузьку смарагдову борозенку, що залишається за кормою. Але її миттєво покривала велика хвиля і невідомо звідки з'являлася піна. Зігуінчару раптом захотілося кричати, битися головою об борт човна і плакати.

Але сліз не було, і лише одна сльозинка скотилася по його щоці і впала в воду. Вона, звичайно, легко могла розчинитися в безмежному океані, але сльоза виявилася солоні і важче морської води. Освітлена променями догорає сонця, виблискуючи всіма кольорами веселки, вона стала повільно опускатися на дно. Про те, що з нею потім сталося, розповіла камбалі морська черепаха. Вона плавала на поверхні океану і пірнала до самого дна.


Вона все бачила і все чула, ця стара велика черепаха на ім'я Колібанта. Мешканці океану відразу помітили опускається сльозинку. - Дивіться, дивіться, - першої сказала чорно - синя двостулкова Мідія, - до нас пливе якась зірочка. - Вона була знатна іноокеанкой, ця Мідія, немов налита до берегів Африки з якогось північного моря, прикрепившись на дно недавно затонулого тут фрегата. Мідія важливо висіла в своїй мушлі на шовкових нитках виділяється нею клейкого біссуса і розгойдувалася під палею, як на гойдалках. Їй все було видно краще, ніж іншим. - Ось і неправда, ось і неправда! - закричала Устриця, клацаючи стулками свого доміка.- Зовсім це не зірочка, а хрусталінка.


Вона відламалася від друзи, прикріпленою до надводної скелі, і тепер падає на дно. - Ах, як це цікаво! - хором вигукнули Рачки - жолуді, розпускаючи віялом хвостики. - Цікаво, - поважно вимовив великий Омар, подряпавши колишній свою широку перенісся. - Я теж бачу: якийсь алмазний жучок спускається до нас на дно океану, - пробасив хтось із - під плямистої раковини. То був Рак - самітник. Він мав дуже смішний вигляд: всю його спину, до самого хвоста, закривала глянсувата раковина, а перед нею стирчали вусики і вирячені очі. Внизу під раковиною виднілися дві клешні і вісім тоненьких ніжок. Не маючи свого будиночка, Рак - відлюдник жив в порожній раковині черевоногих молюсків, якого з'їв Спрут - восьминіг.


Відкривши стулки свого будиночка, тиха Жемчужница дивилася, слухала і мовчала. Вона була самою скромною серед галасливого світу підводного царства. Нарешті Сльозинка впала в розкриті стулки жемчужниц, немов грошик в гаманець. - Вибачте за нескромне питання, - вишукано ввічливо, як і личить молюсків, одягненому в мантію, запитала Жемчужница, - що спонукало вашу світлість опуститися на дно нашого океану? - Я не світлість. Я всього лише Сльозинка. Звичайнісінька Сльозинка, яку обороняли негр на ім'я Зігуінчар, з племені уолофов.


Він завжди говорив: «Якщо зустрінеш на своєму шляху мавра і кобру - убий мавра». І маври помстилися йому. Вони схопили Зігуінчара і продали його в рабство ... Прошу вас, добра Жемчужница, заховайте мене так, щоб ніхто ніколи не знайшов. Я більше не в змозі бачити людське горе. Воно дуже - дуже страшне. Там, нагорі, одні вбивають інших, сильні ув'язнюють слабких до в'язниць і продають їх в рабство. - А що таке в'язниці і рабство? - зацікавився Молюск, ворушачи своїми довгими віями. - Мені важко зараз говорити про це. Потім я вам все розповім, а поки прошу: врятуйте мене. - Добре, - сказав Молюск, - сховайтеся під мою мантію, і я день у день, з року в рік буду огортати вас справжнім перламутром. Через сім років ви перетворитеся на велику і красиву перлину.


Якщо ви сльоза білої людини, ви станете білим, рожевим або блакитним перлом, якщо жовтого - то і перлина буде жовтою, а якщо чорного - то будете найпрекраснішою в світі чорною перлиною! Тут Жемчужница помітила, що їх розмову зі сльозинки підслуховує черепаха Колібанта, і зачинила стулки своєї перламутровою раковини. А через сім років, як і обіцяв Молюск, Сльозинка перетворилася у велику чорну перлину, виблискувала всіма барвами веселки. Але люди про це дізналися тільки тоді, коли її вийняли з раковини і вставили в ажурну оправу кулона, посипаного дорогоцінними каменями ...


Як у знаменитих людей, так і у деяких історично відомих дорогоцінних каменів і унікальних перлин були свої долі - свої злети і падіння. Наша красуня, названа першою її власницею маркізою де Лантан «Чорної трояндою», подібно знаменитим діамантів «Сансі» і «Пітту-регенту», довго блукала по світу з країни в країну, від одного вельможі до іншого, поки, нарешті, не потрапила в англійську корону, де в пошані і славі перебувала багато років. Але на початку царювання Георга V вона зникла з королівського палацу при досить загадкових обставинах.

Але на початку царювання Георга V вона зникла з королівського палацу при досить загадкових обставинах


Пошуки зниклої перлини, пов'язані з багатьма арештами, не дали ніякого результату. І, можливо, ми ніколи не дізналися б про долю цієї чорної перлини, якби не дивний випадок, про який в 1879 році навперебій заговорили віденські, лондонські і паризькі газети. В Австрії, в невеликому містечку Штоккерау, розташованому неподалік від Відня, жив чоловік на ім'я Ісаак Рот. Штоккерау не був ні промисловим, ні торговим центром і вів тихе провінційне життя. На головній вулиці містилося кілька магазинів і крамничок, а в сквері і на бульварі - пивна і кафе.


Тут не було ні банку, ні навіть ломбарду
Тут не було ні банку, ні навіть ломбарду. Будучи людиною комерційним, Ісаак Рот врахував допущений пробіл і, вибачте на начальства, відкрив позичкову касу. Тепер кожен житель Штоккерау, перебуваючи в скрутному становищі, міг отримати під заставу необхідну суму з виплатою встановлених віденським банком відсотків. Життя в містечку протікала чинно, розмірено. Клієнтів в позичкової касі було небагато: бюргери Штоккерау намагалися вкладатися в рамки своїх скромних доходів від городів і фруктових садів. Лише зрідка траплялося, що хто-небудь з обивателів брав позику для весілля дочки або на похорон кого-небудь з родичів. Одного разу в скромну контору лихваря, розташовану в кінці бульвару, прийшов його сусід Адам Гюнтер, колись служив лакеєм у графа Батіа.


Він попросив під дивний предмет - велику чорну перлину-двадцять гульденів для сплати податку
Він попросив під дивний предмет - велику чорну перлину-двадцять гульденів для сплати податку. Не знаючи ціни пропонованої речі, Рот довго розглядав перл, мов півень, який знайшов перлове зерно. Після довгих вагань він все ж зглянувся над своїм сусідом і видав йому Просим суму. Будучи у справах у Відні, лихвар зайшов в один з кращих ювелірних магазинів і, поклавши перлину на прилавок, попросив ювеліра визначити її вартість. Господар магазину взяв лупу і дуже уважно став розглядати морську красуню. Потім перевів погляд на скромно одягненого лихваря і довго не міг вимовити ні слова. Нарешті сказав: - Вам нічого не відомо про чорну перлину, яка зникла з англійської корони? - Ні ... Але чому ви мене про це питаєте? Хіба я схожий на викрадача королівських коштовностей? - Не дуже. Втім, чого в житті не буває. - Отже, ви можете відповісти на моє запитання? - Ця перлина важить близько п'ятдесяти каратів. Судячи з її грі і кольором, вона привезена з Африки або з Індії.

Судячи з її грі і кольором, вона привезена з Африки або з Індії


Вартість її величезна! - Може бути, ви купите її у мене? - Ні, я цього зробити не можу. - Чому? - Все, що у мене є, знаходиться у вітрині магазину. Ви ж не погодитеся обміняти вашу унікальну перлину на п'ять золотих портсигарів і десяток кишенькових годинників, правда, хороших фірм: Генріха Мозера, Павла Буре і Лонжин. Єдине, що я можу вам порадити, це зайти в контору придворного ювеліра і переговорити з ним по цікавить вас. Якщо угода відбудеться, ви мені, як маклера, платите п'ять відсотків. Рот подумав і пішов за вказаною адресою. Але розмова не відбулася.

Але розмова не відбулася


Придворний ювелір, глянувши на перлину, тут же викликав поліцейського, і лихваря заарештували. Через тиждень, як повідомляли газети, «... був затриманий і другий співучасник крадіжки сферовідного чорного перла, викраденого з англійської корони і оціненого митними експертами за участю французьких ювелірів в сто тисяч франків». На допиті Адам Гюнтер заявив під присягою, що чорна перлина була йому подарована покійним графом Батіаном в день його смерті. Гюнтер був найулюбленішим лакеєм графа. Судовий процес припинився, і «Чорна троянда» надійшла в законне володіння англійських королів.

З давніх-давен добувався перли і на Русі
З давніх-давен добувався перли і на Русі. Ще на початку XVI століття новгородці їздили в Кафу (Феодосію) за покупкою «кафімскіх зерен». Після приєднання Криму до Росії в 1783 році в країні з'явилися свої ловці перлів. Втім, ці морські перли були дрібні, нерівні і йшли головним чином на оклади ікон, на ризи священиків, а так званий скатний перли - великий і круглий - добувався в річках Новгородської, Тверській, Псковській і Олонецкой губерній.

Цей високоякісний перли йшов на прикрасу кокошников, на оплечья бояр і на намиста, а також на кільця, сережки та брошки
Цей високоякісний перли йшов на прикрасу кокошников, на оплечья бояр і на намиста, а також на кільця, сережки та брошки. У Санкт-Петербурзі в 1896 році була зроблена спроба організувати акціонерне товариство з видобутку перлів в річках Остер, Кумса і Повенчанка. Попит на «скатні зерна» перевищував пропозицію.

Попит на «скатні зерна» перевищував пропозицію


З ризиком для життя плавали за ними російські купці на своїх вутлих суденцях до берегів Перської затоки. У Новгородській Торгової книзі дається наставляння: «А купите перли все білої, чистої, а желтаго ніяк не купите, на Русі його ніхто не купить». Імператриця Катерина II і королева Шотландії Марія Стюарт, як стверджує в своїх «Записках» Г. Р. Державін, «носили намиста з перла, виловленого в річках своїх країн».

джерела:

Перли // Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона: в 86 т. (82 т. І 4 доп.). - СПб., 1890-1907.
Фарн А. Перли: натуральний, культивовані і імітації. - М .: Світ, 1991. - 191 с.
Воронов В.А. Перли. - М .: Астрель, 2004. - 142 с.

http://india-bharat.2x2forum.com/t28p25-topic

http://vseskazki.blogspot.ru/2009/08/blog-post_4025.html

https://www.facebook.com/BrilliantyIVseONih/photos_stream

http://fammeo.ru/articles.php?article_id=1722

Серія Повідомлень " Коштовні і вироби камені ":

Частина 1 - Ізумруд.Повседневності образ гордовитий ... Частина 1.
Частина 2 - Ізумруд.Повседневності образ гордовитий ... Частина 2.Украшенія
...
Частина 16 - Перлинні історіі.Часть 1.Рожденіе перлів
Частина 17 - Перлинні історіі.Часть 2.Ювелірние фантазії від Pearl King Микимото
Частина 18 - Жемчужниеісторіі.Часть 3.Міфи, легенди, перекази
Частина 19 - Перлинні історіі.Часть 4.ПЕРЛИ В РОСІЙСЬКІЙ побуті І МИСТЕЦТВО
Частина 20 - Перлинні історіі.Часть 5.Перли в зарубіжного живопису
...
Частина 38 - Рожевий діамант: сама ніжність
Частина 39 - Кристали з майбутнього від Swarovski
Частина 40 - Прикраси з родолитом і властивості унікального каменю

У чому ж загадка цього дивного природного матеріалу?
Як вона потрапила в раковини молюсків?
Прекрасна німфа поцікавилася, навіщо це рибалка кожен день виходить у море, якщо його улов такий мізерний?
Вибачте за нескромне питання, - вишукано ввічливо, як і личить молюсків, одягненому в мантію, запитала Жемчужница, - що спонукало вашу світлість опуститися на дно нашого океану?
А що таке в'язниці і рабство?
Нарешті сказав: - Вам нічого не відомо про чорну перлину, яка зникла з англійської корони?
Але чому ви мене про це питаєте?
Хіба я схожий на викрадача королівських коштовностей?
Отже, ви можете відповісти на моє запитання?
Може бути, ви купите її у мене?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация