Земний коло - всесвіт Джо Аберкромбі

  1. Хто вбив Іувіна?
  2. Шанко
  3. * * *
  4. Читайте також

Що для вас важливіше? Ваша сім'я і друзі або ваш будинок? Перше - ваше життя, друге - фон для неї. У мене
навіть не виникає питання, що має стояти на першому місці. Придумувати світ здорово, але я не думаю, що він має право відволікати увагу від персонажів або сюжету.
Джо Аберкромбі

Якщо хочеш що-небудь сказати про Джо Аберкромбі, скажи, що він уже став новою зіркою фентезі, хоча дебютний роман письменника «Кров і залізо» вийшов порівняно недавно - в 2006 році. Британець розповідає суворі, реалістичні історії, спираючись на цікавий сюжет і переконливих персонажів, яких неможливо поділити на «добрих» і «злих».

Картину свого світу Джо вважає за краще розгортати поступово, але можна не сумніватися, що він опрацьований так само ретельно, як і герої, його населяють. Всесвіт Джо Аберкромбі з циклу «Перший закон» називається Земний коло. Про неї і піде наша розповідь.

На зорі часів в світі Земної кола панував Хаос і над людьми панували демони. Але потім всемогутній ЕУС, напівдемон-напівлюдина, вигнав демонів зі світу людей на Іншу сторону і закрив всі врата між світами. Щоб Хаос не повернувся, ЕУС заповідав нащадкам виконувати два непорушних законів.

Перший закон - заборонено спілкуватися з Іншою стороною. Другий закон - заборонено їсти людську плоть.

Закони мали цілком практичне значення. Будь-який контакт з нижнім світом міг спричинити за собою повернення демонів і черговий етап Хаосу. Канібалізм ж давав їдоках силу з'їдених жертв і здатність приймати їх вигляд. Крім того, людожери могли таким чином продовжувати життя і ставати майже невразливими. Практично, новими демонами.

У Еуса мав чотирьох синів, кожному з яких він присвятив особливий дар - один з видів чарівництва. Старший, Іувін, успадкував високе мистецтво «традиційної» магії. Канедіас пізнав секрети діяння - чарівного вміння надавати форму каменям і металам. Бедеш знайшов здатність спілкуватися з духами і підкоряти їх своїй волі. Так виникли три гілки магії, звані «чистими».

Молодшому ж, Гластроду, повинен був дістатися талант закликати демонів з Іншого боку. Але оскільки ЕУС проголосив Перший закон, Гластрод не отримав нічого, крім батьківського благословення. Всемогутній покарав дітям привести світ до порядку і назавжди покинув його.

Брати влаштувалися в різних частинах світу. Бедеш в самоті спілкувався з духами. Канедіас побудував собі вежу в самому центрі Земної кола - Серединних Землях. Іувін відправився на захід і оселився в долині річки АОС. Тутешній народ Іувін навчив наук і ремесел і допоміг заснувати державу, яке увійшло в історію як Стара Імперія, зі столицею в прекрасному місті Аулкус. Йшли роки, імператор змінював імператора, але безсмертний Іувін завжди був поруч, направляв і радив.

Що для вас важливіше

Війна - нормальний стан для жителів Земної кола

Одинадцять наймудріших людей він відібрав собі в учні, заснувавши невеликий орден магів. Ніхто з них не міг повною мірою пізнати все області магії - жарт чи, фундаментальна праця Іувіна «Основи високого мистецтва» займав кілька книжкових шаф! Тому кожен став експертом в чомусь одному. Наприклад, Байяз, перший з магів, спеціалізувався на магії вогню.

Обділений спадком Гластрод затаїв образу на братів. Він потай почав займатися магією, забороненої Першим і Другим законами, зв'язався з Іншою стороною і став слухати поради демонів. Потім молодший син Еуса зібрав армію з уцілілих нащадків демонів - всіма зневажаються ізгоїв. Вибравши момент, коли Іувін покинув столицю у справах, Гластрод наслав на Аулкус безумство. Дружини повстали проти чоловіків, а сусіди ополчилися один на одного. На довершення різанини армія Гластрода за підтримки демонів увірвалася на вулиці міста і добила тих, хто ще пручався.

Дізнавшись про бійню в Аулкусе, Іувін оскаженів і звернувся за допомогою до братів. Бедеш відгукнувся на заклик, а ось Канедіас, занурений в дослідження, залишився вдома. Між братами вибухнула жахлива війна, армія Гластрода була розбита, а сам він виявився обложений в Аулкусе.

Щоб насолити братам наостанок, лиходій вирішив відчинити браму на Іншу сторону, і вирвалася сила знищила його самого разом з містом. Аулкус перетворився в прокляте місце, яке обходять стороною. Бедеш повернувся до свого усамітнення, і про нього з тих пір практично ніхто не чув.

Згодом серед учнів Іувіна почався розбрат. Байяз і Кхалюль, два перших мага, змагалися за увагу вчителя. Суперництво переросло у ворожнечу, а ворожнеча - в ненависть. Коли справа дійшла до магічних дуелей, Іувін відіслав обох учнів подалі. Байяз вирішив, що перевершить суперника, якщо пізнає мистецтво діяння, і пішов в навчання до Канедіасу.

За ці роки навколо вежі Канедіаса виросло ціле місто, жителі якого називали чарівника Майстром делатель. Спочатку маг був доброзичливий і допомагав зводити будинки в місті. Але поступово він ставав все більш замкнутим і майже перестав виходити з вежі, звідки виселив всіх, крім своєї дочки толом і найближчого помічника.

Канедіас виявився більш суворим наставником, ніж його брат. Він змушував Байяза працювати від заходу до світанку, а секретами ділився неохоче. Зате молодий маг зумів спокусити толом, і дівчина розкрила коханцеві багато таємниць батька. Виявилося, що Канедіас шукав способи обійти Перший закон і використовувати силу Інший боку. Який дізнався зайве Байязу довелося бігти, прихопивши секрети робітники, і сховатися у свого першого вчителя. Розгніваний Канедіас кинувся в погоню за злодієм і спокусником, але Іувін відмовився видати блудного учня. Між братами почалася сутичка, і Іувін був убитий.

Тоді учні Іувіна в останній раз зібралися разом і відправилися мстити за вчителя. Вони прийшли в Серединні землі і перебили помічників Канедіаса. Сам Делатель сховався з дочкою в башті, але Байяз умовив толом відімкнути двері. Діяча виявилося не так просто взяти - він убив двох магів і переміг інших, перш ніж Байяз зміг загнати його на саму вершину будівлі. Звідти Канедіас скинув зрадницю-дочка, а потім і сам був скинутий Байязом.

Так, принаймні, стверджує легенда - «офіційна версія», яку розповідає Байяз. У його вигадках маса нестиковок і недомовленостей, тому багато героїв піддавали провину Канедіаса сумніву. Як і чому насправді загинули два найбільших чарівника Земної кола - похмура таємниця, яку Аберкромбі розкриває далеко не відразу.

Хто вбив Іувіна?

Історію загибелі Іувіна і Канедіаса ми знаємо зі слів Байяза. Але Аберкромбі привчив і читачів, і своїх героїв, що першому з магів на слово вірити не можна.

Спойлери!

Так, під час екскурсії по дому делатель Байяз показав зброю, яким Канедіас нібито вбив брата. А іншим разом стверджував, що навіть не бачив битви між братами, тому що сховався в сторонці. Він розповідав, як Делатель переміг Кхалюля, а пізніше заявляв, ніби Кхалюль взагалі не брав участі в штурмі вежі. Нарешті, його версія загибелі толом руйнується, коли свідок згадує, що Канедіас впав з вежі першим ...

Чи міг Байяз зважитися на вбивство свого вчителя? Це не здається неймовірним. Перший з магів неодноразово жертвував іншими заради досягнення своїх цілей. У Байяза безумовно був і мотив - спровокувати своїх соратників на похід проти робітники, якого він, по суті, обікрав і збезчестив. Смерть відразу двох синів Еуса зробила його наймогутнішим з чарівників Земної кола. Крім того, Байяз презирливо ставився до діяльності Іувіна, який, за його словами, хотів змінити світ за допомогою посмішок і добрих спонукань.

Хто кого скинув з Будинку робітники, розкривається тільки в останній книзі трилогії

Серед уцілілих магів не було єдності. Першим орден покинув Кхалюль: він звинуватив Байяза у вбивстві Іувіна і пішов на південь. Юлвей відправився наглядати за Кхалюлем. Захарус залишився на заході, де намагався відновити загрузла в міжусобицях Стару Імперію. Конейль усамітнилася у Великій західній бібліотеці, Карнольт відправився за океан, а Леру просто сховалася від усіх.

Між Байязом і Кхалюлем почалася своєрідна холодна війна, шахова партія, в якій ролі пішаків виконували королі та імператори, лорди та маршали, солдати і селяни. Ворожнеча двох чарівників більше не була чисто магічною. Незабаром після смерті Іувіна магія почала залишати світ, і з роками кожне нове заклинання давалося все важче. Обидва суперники зметикували, що куди ефективніше звичайних фокусів людей переконують гроші, тому і Кхалюль, і Байяз подбали, щоб їх домагання завжди були підкріплені солідною кількістю золота.

Кхалюль влаштувався на півдні в посушливому, пустельному, населеному чорношкірими народами державі Гуркхул. Він видав себе за пророка, посланого єдиним богом, і підпорядкував своїй волі гуркхульскіх правителів. Формально влада належала імператору, що править в місті Шаффа, а Пророк вважався його радником і наставником. Фактично ж Кхалюль і його жерці контролювали всю суспільне життя. Він зібрав навколо себе вихованців, які поетично називали себе Тисяча слів, а в народі отримали більш влучне прізвисько - їдці. Тому що Пророк і його учні пішли по стопах Гластрода і почали їсти людську плоть, отримуючи від цього небачені сили

Всю міць держави Кхалюль направив на завоювання нових земель. Нескінченної річкою в Саркант, фортеця Пророка, текли захоплені Гурко раби, призначені для корму їдців. Кожен їдець отримував різні здібності - силу, швидкість, витривалість, деякі могли змінювати облич або користуватися магією. Загальним у них було одне: раз спробувавши людського м'яса, вони не могли зупинитися.

З роками гурки захопили чималу частину південного континенту, Канти, і поневолили більшість місцевих народів. Деякі, що зробили агресорові запеклий опір, були повністю знищені, інші бігли. Одним з небагатьох місць, не здалися на милість Гурков, стала Дагоска, місто з дуже потужними оборонними спорудами, що стоїть на півострові на самій півночі континенту.

Основні прикмети Гуркхула - спека, посуха, все навколо темношкірі і вірять в Пророка

Для гри проти Кхалюля Байязу терміново потрібні були власні пішаки. Він відправився до Гароді, королю однією з Серединних земель, які в той час представляли собою безліч ворогуючих між собою дрібних держав. Байяз запропонував зробити його владикою всього континенту, якщо той буде слухати порад чарівника. Їх зусиллями виник Союз - найбільше з держав Земної кола і головне знаряддя Байяза в боротьбі з Кхалюлем. Столицею Союзу маг зробив Адую, де стояв будинок делатель.

Байяз ретельно продумав пристрій майбутньої імперії. Формальним главою Союзу вважається король, але фактично від імені монарха країною керує Закритий рада, що складається з високопоставлених вельмож, керівників армії і флоту, верховного судді і архілектора інквізиції. Парламентом служить Відкритий рада, в якому засідають глави дворянських сімей Союзу. Він мало що вирішує, зате підтримує ілюзію, що все дворяни беруть участь в справах держави.

На відміну від Пророка, підім'яти під себе владу в Гуркхуле, перший з магів вважав за краще діяти витончено і смикати за ниточки з-за лаштунків. Байяз закріпив за собою постійне членство в Закритому раді і керував країною через довірених осіб. Однак з часом маг став забувати, що вік людей короткий. Він упустив момент, коли його ставленик канцлер Феект помер, і незадовго до подій книг ледь не втратив контроль над власним дітищем.

Велику владу в Союзі отримала інквізиція, яка не має, втім, ніякого відношення до церкви. Інквізиція Союзу виконує роль таємної поліції і ловить НЕ єретиків і відьом, а шпигунів, змовників, казнокрадів і навіть купців, які ухиляються від податків.

На чолі організації стоїть архілектор. Кожною областю і містом завідує наставник, в його підпорядкуванні знаходяться прості інквізитори, а при кожному з них - кілька головорізів-практиків. До завдань компетенції вибивати свідчення з нещасних, що потрапили в лапи правосуддя, або відправляти їх в інший світ. Одних інквізитори стратять прилюдно, понівечені трупи інших під пологом ночі скидають в канали. Самі везучі отримують квиток на каторгу в Інгліі - невеликої колонії Союзу на північному континенті.

Інквізитор Глокта і його колеги багато в чому нагадують венеціанських інквізиторів з реального світу, які служили не церкви, а державі

У багатьох фентезійних світах північні землі - суворий край, населений суворими людьми, і Земний коло не виняток. Тутешній північ заселений досить бідно, подекуди на багато миль навколо немає жодного людського житла. Втім, поодинці по північних дорогах не ходять, адже смутні часи породили багато лихих людей, які промишляють пограбуваннями, розбоями та вбивствами.

Незважаючи на загальну назву, північ неоднорідний. Найпівденніша частина континенту, Інгла - колонія Союзу, знаменита каторжними рудниками інквізиції. Її межа проходить по річці Біла. Далі на північ кланами живуть люди, яких називають сіверянами, - простий, грубий і чесний народ. Вождь кожного клану тримає добре навчених і екіпірованих дружинників-Карло і кілька прославлених воїнів - названих, які завоювали собі нові імена в битвах. Основу ж армій складають бонди, вчорашні селяни, силою відправлені на війну і легко озброєні. Втім, на півночі війни тривають часто і довго, так що селяни часом перетворюються в загартованих і нещадних солдатів.

Мешканці півночі дотримуються власний кодекс честі. Спори між кланами часом вирішуються без зайвої крові - за допомогою поєдинків в колі. Сторони виставляють своїх найсильніших бійців, і ті б'ються до смерті. Якщо ж клан готовий здатися на милість переможця, він виставляє в коло свого слабшого бійця, яким не шкода пожертвувати.

Шанко

Канедіас, який прославився як вправний майстер-зброяр, намагався створити і ідеальних бійців. Так з'явилася єдина нелюдська раса Земної кола - Шанко, рослі гуманоїди з дивовижними плоскими головами, безволосими лобами, могутніми щелепами і маленькими чорними очима. Творець навчив їх усього трьом речам: рости, розмножуватися і руйнувати.

Втративши свого повелителя, Шанко розбрелися по самим затишних куточках світу. З роками магам вдалося вистежити і вбити більшість плоскоголових, але Шанко ще збереглися в важкодоступних місцях, наприклад, на півночі і в руїнах Аулкуса в Старій Імперії. Зустріти їх непросто, зате вже якщо хто попадеться їм на шляху, мало йому не здасться.

Логен Девятіпалий дивом уцілів після зустрічі зі зграєю Шанко

Багато століть вічно ворогуючі клани не визнавали єдиного короля - з тих незапам'ятних часів, коли північчю правил легендарний Скарлінг Простоволосий. Однак незадовго до подій «Крові і заліза» молодий і амбітний вождь на ім'я Бетод зумів об'єднати клани півночі. Важливу роль в цьому зіграв його названий Логен Девятіпалий, який здолав у колі поєдинщика з усіх інших кланів. Чи не підкорилися Бетоду тільки племена Високогір'я, чий ватажок Круммох-і-Фейл вважався самим шаленим з вождів півночі.

Бетод здраво розсудив, що його клани вцепятся один одному в горло, як тільки буде переможений останній спільний ворог. А тому він знайшов собі гідного суперника в особі Союзу і відповідну мету - Інгла.

А тому він знайшов собі гідного суперника в особі Союзу і відповідну мету - Інгла

На схід від річки Крін мешкають племена, які вважаються дикунами навіть за невисокими північним стандартам. Вони носять звірині шкури, у них немає законів і писемності, і вони безжальні до ворогів

Постійні міжусобні конфлікти роздирали і інші частини світу. Довгі роки не знала спокою Стир, архіпелаг численних міст-держав. Великий герцог Орсо Талінскій намагався стати для Стирії тим, ким Бетод став для півночі: він хотів об'єднати острова в одну державу, щоб Стир стала такою ж могутньою, як Союз або Гуркхул. Протистояли владиці Таліна правителі інших земель, які об'єдналися в Лігу Восьми

У нескінченних війнах загрузла і Стара Імперія. Колись єдина нація розчинилася в вируючому котлі дрібних князівств, міст-республік і крихітних маєтків. Тут в будь-який момент можна зустріти кілька конкуруючих претендентів на престол (одного разу їх набралося цілих шістнадцять). Води біля Старої Імперії стали притулком для безлічі піратів. Так само вільно морські розбійники відчували себе і в районі Тисячі Островів. А в Сулджуке місцеві жителі боялися і ненавиділи іноземців до такої міри, що заїжджий мандрівник ризикував бути підвішеним з перерізаним горлом догори ногами на найближчому дереві тільки за те, що вирішив уточнити дорогу.

А в Сулджуке місцеві жителі боялися і ненавиділи іноземців до такої міри, що заїжджий мандрівник ризикував бути підвішеним з перерізаним горлом догори ногами на найближчому дереві тільки за те, що вирішив уточнити дорогу

Найманка Монца Меркатто, прозвана «Талінскім м'ясником»

Світ Земної кола відповідає епосі пізнього Середньовіччя в нашому світі. Але, на відміну від реальної історії, релігія відіграє тут напрочуд малу роль.

Найбільш релігійні народи півдня, які вірять в єдиного бога. Коли Кхалюль прийшов на південь, він безсоромно цим скористався і проголосив себе посланником цього бога, благо магія служила тому непоганим доказом. Але в той час як гурки визнали Кхалюля своїм духовним вождем, інші народи не горіли бажанням ставати рабами у імператорів Шаффа або їжею для Тисячі слів. Багато бігли з півдня і оселилися в інших місцях, принісши з собою свої вірування. Коли гурки захопили Даву, багато жителів цієї країни бігли в стірійскій місто Вестпорт, де звели нові храми і сильно змінили вигляд міста.

Союз в цьому сенсі виявився повною протилежністю Гуркхулу. За життя делатель мешканці Серединних земель поклонялися йому як богу, але варто було йому загинути, країна стала розвиватися виключно в світському напрямку. Здавалося б, велетенська вежа делатель і історія його життя повинні були стати благодатним грунтом для культів або хоча б народних забобонів, але на ділі цього не сталося. Швидше за все, своїм атеїзмом Союз зобов'язаний все того ж Байязу. Перший з магів не бажав, щоб уми його пішаків були забиті релігійної нісенітницею. Можливо, і даремно. Приклад Гуркхула показує, що державна релігія могла б стати додатковим інструментом впливу

В інших частинах Земної кола божествами вважалися небесні тіла. Жителі Тхонда поклонялися сонцю, а північні горяни почитали місяць. А от інші сіверяни, як не дивно, виявилися такими ж атеїстами, як жителі Союзу. На відміну від земних скандинавів, у них не з'явилося ні багатою міфології, ні великого пантеону богів.

На відміну від земних скандинавів, у них не з'явилося ні багатою міфології, ні великого пантеону богів

Після сварки з Логен Бетод знайшов собі ще більш сильного і страшного бійця - гіганта з півдня на ім'я Фенріс Пряме жах

Університет Адуі був заснований ще Майстром робітники, втім, зовсім не для освіти. У адепти допускалися тільки самі розумні і щасливі і тільки щоб допомагати делатель в його дослідженнях. Решта мешканців Серединних Земель залишалися неосвіченими варварами. З виникненням Союзу роль Університету збільшилася: найвидатніші вчені вважали за честь займатися наукою під дахом стародавньої будівлі. Однак до початку подій «Першого закону» кращі дні університету давно залишилися в минулому, а персонал скоротився до купки людей похилого віку, таких же старих руїн, як і сама будівля.

Повернення в Союз Байяза вдихнуло життя в наукові дослідження. Всього через кілька років адепти винайшли вогнепальну зброю. У триденній битві біля містечка Осрум під час чергової війни з мешканцями півночі були проведені перші польові випробування гармат. І хоча експериментальний зразок вибухнув після декількох пострілів, нанесеного ворогові шкоди вистачило, щоб зрозуміти: за цією зброєю майбутнє. Справедливості заради варто відзначити, що сам порох винайшли гурки. А через кілька років в Союзі зробили ще одну важливу річ: дослідник Скідгард винайшов паровий двигун. Землі, багаті покладами вугілля, негайно стали цінними. У виробництві активно стали застосовуватися верстати, на яких штампували все - від звичайних голок до багатотомних творів союзних літераторів.

Науково-технічною революцією Союз і Гуркхул багато в чому зобов'язані протистояння Байяза і Кхалюля. В інших частинах Земної кола наука не так розвинена. Стара Імперія загрузла в численних міжусобицях, і місцевим жителям не до винаходів. А на півночі живуть і воюють за старими традиціями; для жителів півночі в дивину навіть такі зручності цивілізації, як засклені вікна.

* * *

Завершивши трилогію «Перший закон», Джо продовжив розвивати свій світ в трьох одиночних романах. Там він на якийсь час відійшов від грандіозних подій, які зачіпають всю Земну коло. Зараз Аберкромбі збирається взяти невелику перерву, а потім приступити до нової трилогії, в якій повернеться до подій глобального масштабу. А значить, світ Земної кола чекають нові зміни і потрясіння.

Читайте також

27.09.2013

Фентезі, порівнянне з кращими зразками військово-історичної прози

24.10.2015

Справжній вестерн в світі чорного фентезі.

Хто вбив Іувіна?
Ваша сім'я і друзі або ваш будинок?
Хто вбив Іувіна?
Чи міг Байяз зважитися на вбивство свого вчителя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация