Житомир.info | Вибори по мажоритарному округу в Житомирі: голосують за партії, а не за кандидатів

Вибори завершилися, новий депутат від Житомира обраний і тепер можна спокійно поглянути на результати цієї спринтерської гонки кандидатів.

Першого кандидата по мажоритарному округу №62 (центр - Житомир) ЦВК зареєстровано 10 жовтня , До моменту закінчення офіційної реєстрації претендентів на один депутатський мандат було 24 . Потім від участі у виборчих перегонах відмовився киянин Сергій Сподін, але за рішенням суду кандидатом став Леонід Антонюк, тобто кількість прізвищ у виборчому бюлетені було незмінним - 24.

Результати вже відомі, цифри лідерів трохи змінилися після публікації попередніх результатів : Розенблат - 20.81%, 19 349 голосів (було 28 жовтня - 20.54%, 19 101 голос), Чиж - 13.26%, 12 335 гол. (Було - 13.19%, 12 267), Величко - 11.92%, 11 085 гол. (11.80%, 10 973), Циганчук - 7.33%, 6 817 (7.24%, 6 732), Дебой - 7.08%, 6 586 (6.99%, 6 508), Онопрієнко - 6.22%, 5 788 (6.16%, 5 730).

Результат Розенблата показує, що схема піар-кампанії, випробувана на виборах 2012 року, все ще працює, а у Зубко, який тоді виграв по 62-му округу у чинного губернатора Рижука, була хороша команда. І велика частина цієї команди виявилася в тому ж штабі на ул.Бородія, тільки з іншою вивіскою - Блок Петра Порошенка і кандидат Борислав Розенблат. Потрібно чесно визнати, що 10-15% результату переможця - це заслуга партійного бренду, тому що у самого кандидата на початку виборчої кампанії впізнаваність була нижче, ніж у його фірмового масла «Фаворит». Та й 1,5 місяці - надто короткий термін, щоб «закохати в себе» понад 19 тисяч житомирян.

До речі про те, що на нинішніх виборах партійні бренди - це чарівна паличка для збільшення рейтингу, свідчать і результати по скандальному Малинському окрузі №66. Павло Дзюблик, який лише кілька місяців керує Черняхівської РДА, невідомий жителям шести інших районів, що входять в цей округ, але «Народний фронт» зробив чудо, на кшталт жтітомірскому і Дзюблик переміг .

Також можна оцінювати і друге місце мало кому відомої Наталії Чиж: вона витягла «щасливий квиток» від мера Львова Садового і його партії. У Житомирі на місце кандидата від цієї політсили претендували і більш відомі люди, але вибрали найменш одіозну фігуру. Кажуть, директор «Агромакс Трейд» настільки повірила в свій особистий високий рейтинг, що всерйоз збирається балотуватися на виборах мера і навіть розраховує на перемогу.

Третє місце Олександра Величко - це, скоріше, не завдяки, а всупереч партійним бренду, тому що по Україні партія Гриценко набрала трохи більше 3% і замкнула першу десятку. Запам'ятався креативний кросворд в агітаційній газеті і безглуздий, на мою думку, заклик «За бізнесмена голосуєш? За вчителя голосуй! ». А також відсутність депутата на позачерговій сесії міськради, де обговорювали актуальний для його виборців питання - як пережити зиму і що буде з опаленням.

Ситуація з кандидатом від партії Ляшка нагадує вислів «поставила не на ту конячку». Все, з ким доводилося спілкуватися, відгукувалися про Наталію Циганчук як про грамотному юристові і добру людину, але під час виборів активним негативом почали знижувати рейтинг лідера Радикальної партії, що не могло не відбитися і на партійних кандидатів. Тим більше що кампанія була побудована на слогані «Ляшко за Циганчук» і стовпи були рясно заклеєні спільними портретами, що, може і сприяло впізнаваності кандидата, але також викликало роздратування від великої кількості спам-реклами.

Місцевий колорит в передвиборній гонці додавали і газети з протиставленням Циганчук-Розенблат, які в останні тижні перед виборами активно роздавали в наметах Ляшко і закидали в поштові скриньки. До речі, ці ж газети роздавали і в наметах ВО «Свобода», хоча кандидат від цієї партії по округу №62 не балотувався. Кажуть, що таким чином колишній губернатор Кізін намагався дошкулити першому заступнику глави АП Геннадія Зубка, якого не вразили різноманітні акції та заяви в підтримку «свободівця» на посаді губернатора і в липні керівником Житомирської області був призначений Сергій Машковський.

П'яте місце і 7% підтримки екс-мера Житомира Володимира Дебоя може бути результатом пізнього старту у виборчій кампанії, а може це відображення реальної підтримки житомирян. адже на виборах мера в 2010 році Дебой теж пізніше інших 15 кандидатів включився у виборчу гонку, але тоді була підтримка Партії регіонів, за нього агітував губернатор Сергій Рижук і результат - 19,9% (15 372 голосів). Тепер же Дебой йшов як самовисуванець, розповідав про свої досягнення за три роки керівництва міським господарством, але кількість тих, хто голосував за нього з 2010 року скоротилося більш ніж в 2 рази.

Рекламна кампанія Валерія Онопрієнко була побудована дуже грамотно, і якби це був товар, а не кандидат, то його однозначно б успішно продали. Але на жаль, логіка передвиборного піару відрізняється від звичайної реклами і результат - шосте місце і 6% голосів. Хоча варто відзначити, що Онопрієнко показав дуже гідний результат у порівнянні з іншими колегами-депутатами (за винятком Величко), які також балотувався по округу №62: у Ольги Пархомчук, яка, як і Онопрієнко, була самовисуванцем - 1,5%; у Юрія Самборського, який балотувався від «Сильної України» - 1%.

Примітно, що три кандидати набрали 46% голосів, а інші 54% розділив між собою 21 кандидат. Причому у половини з них - менше 2% підтримки виборців, тобто це була участь у виборах заради спортивного інтересу, задоволення свого его, введення потрібних людей до виборчих комісій ну і просто з метою очорнити певного кандидата, як це робив Федірко в своїй рекламі на радіо і Бобер під час прямих ефірів.

Ці вибори були найдемократичнішими і «найбруднішими» на моїй пам'яті, хоча день голосування і підрахунок голосів у Житомирі проходив дуже спокійно. Але все ж, пора відмовлятися від «мажоритарки» і переходити на відкриті партійні списки. Як показали вибори 26 жовтня в Житомирі, люди все одно голосують за партії ...

Тамара Коваль, блог на Житомир.info

Запам'ятався креативний кросворд в агітаційній газеті і безглуздий, на мою думку, заклик «За бізнесмена голосуєш?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация